Povežite se s nama

Život i društvo

“Sastanak u traperu” od 7. do 9. lipnja u Novome Marofu

Objavljeno:

- dana

Stara škola Novi Marof će od petka do nedjelje, od 7. do 9. lipnja ugostiti trodnevno događanje pod nazivom – Sastanak u traperu.

Događaj je to na kojem se isprepliću i nadograđuju glazba i kultura, kreativa i dizajn,
staro i moderno, održivost i razvoj, a sve ima jedinstven novomarofski pečat i priču.

Sastanak u traperu je prije tri godine pokrenula Turistička zajednica Grada Novog Marofa kako bi odala počast tzv. zlatnim vremenima Novog Marofa, odnosno 70-im i 80-im godinama prošlog stoljeća. To je doba kada je kulturni život Novog Marofa bio izuzetno živ i bogat, a u pogonu u Novom Marofu počele su se šivati popularne ‘levisice’ koje su bile neizostavan odjevni komad. Na temelju te tradicije TZ Novi Marof je uz podršku lokalnih kreativaca (Maja Patafta, Marko Maltar i Vinko Šarkanji) te novomarofskih udruga koje djeluju u prostoru Stare škole, osmislila Sastanak u traperu, kao događaj koji nudi bogat urbani program u maksimalno opuštenoj atmosferi.

Sastanak se odvija u sklopu obilježavanja Dana grada, a svi sadržaji su besplatni.
⁃ I ove godine željeli smo oživjeti neki dio novomarofske kulturne tradicije i tako će se priča
vrtjeti oko starog gradskog kina koje je nekada bilo generator kulturnog i društvenog života u Novom Marofu. Treći Sastanak u traperu tako počinje otvorenjem izložbe autorice Dine Rain posvećene starim kinima Novog Marofa. Izložba se otvara u petak 7. lipnja u 17 sati u podrumu Stare škole. Razgledavanje plakata bit će popraćeno muzikom s gramofona koju će puštati popularni varaždinski dvojac Fankotoner, a večer u plesnom ritmu će zaokružiti novomarofski DJ Mikser uz funk soul groove – najavila je Renata Horvatić iz TZ Novi Marof, te pozvala građane da se u subotu od 18 sati pridruže i panel diskusiji na temu Starog kina.

⁃ Ideja diskusije je da se, uz moderatora Davora Pejnovića malo starije generacije Marofčana prisjete kako je funkcionirao kulturni život nekada u Marofu te zašto je upravo Staro kino bilo njegov pokretač. Bilo bi odlično kada bi nam se pridružile i oni mlađi kako bi napravili razmjenu iskustava. Vjerujem kako će mladi moći naučiti nešto iz iskustava starijih generacija koje su djelovale u vremenima koja su po mnogočemu bila teža – istaknula je Renata Horvatić.

Sastavni dio Sastanka u traperu već od prve godine su i brojni kreativci koji u svojem radu koriste reciklirane materijale te na taj način doprinose održivom razvoju.
⁃ I ovogodišnje izdanje će među ostalim pokazati kako možemo na održivi način uživati u modi i dizajnu. Broth, Neha Neha, Ekoteka i Smetnjak poznati su lokalni brendovi koji već duže razmišljaju na taj način i koji pokazuju kako od starih, odbačenih komada može nastati nešto novo i fantastično – ispričala nam je Maja Patafta te predstavila izlagače.

⁃ Varaždinska dizajnerica Blaženka Roth iz brenda Broth izrađuje dizajnersku odjeću
recikliranjem starog trapera, dok se varaždinska dizajnerica Nela Kliček koja stoji iza brenda Neha Neha bavi redizajnom odjeće isto uglavnom od trapera. Ivanečki brend Smetnjak, kojeg je pokrenuo Miro Belcar, bavi se redizajnom starog namještaja, dok je Ekoteka inovativan i višestruko nagrađivan brand dizajnerskih proizvoda koji su nastali spajanjem otpadnog tekstila, recikliranog papira i organskih materijala – objasnila je Maja Patafta, dizajnerica iz Varaždina koja od prve godine sudjeluje u organizaciji Sastanka u traperu.

Maja je istaknula je kako se tema održivosti i ekološke osviještenosti provlači kroz cijeli koncept događaja, odnosno kroz sadržaj, ali i prostorno uređenje.
⁃ Tako ćemo imati i radionicu redizajna nekih starih odjevnih komada, bit će tu i buvljak, a neki prostorni elementi bit će izrađeni recikliranog trapera. Ideja je djelovati edukativno i promovirati održive ideje, ali ne na neki klasičan način, već davanjem inspiracije kroz koncept. Radionice i buvljak na rasporedu su u subotu 8. lipnja kada se družimo već od 10 ujutro – otkrila nam je kreativka.

Subotnji dan Sastanka u traperu zaključit će rock cover bend jamIT, dok je nedjelja rezervirana za elektroniku i dinamični duo iz Sankt-Peterburga Rudda Sounds.

Njihova glazba se može opisati kao kombinacija trip-hopa, elektronike i jazza uz svirku bubnjeva uživo.
⁃ Nadamo se kako je sve što smo pripremili ljudima dovoljno atraktivno da vikend “zebeziciraju” za “henganje” i “chilanje” s nama u Staroj školi Novi Marof. Vidimo se na Sastanku u traperu – poručili su iz TZ Novi Marof.

Detaljan program Sastanka u traperu
7.6./petak
17h Otvorenje izložbe Povijest kina u Marofu (autorica Dina Rain) / podrum Stare
Škole
Muzika s gramofona
17-21h Fankotoner
21h-0h Mikser / funk soul groove
Izložba omota single gramofonskih ploča
– BROTH Old jeans-new piece
– EKOTEKA dizajnerski proizvodi koji su nastali spajanjem otpadnog tekstila, recikliranog papira i organskih materijala

8.6./subota
– Neha Neha Redizajnirana unikatna ručno oslikana i bojana odjeća
10-12h Jutarnja kava uz lagane ritmove / Mikser

Radionica Pimp your jeans
Šivaona na otvorenom
Buvljak

17 – 21h Popodnevni vremeplov
Dress code Levi’s
muzika s gramofona/Mikser/domaći i strani rock

18h Retrospekcija – Davor Pejnović i gosti prisjećaju se povijesti kina u Marofu
22h koncert jamIT

9.6./nedjelja

20 – 23h Rudda Sounds (Live Electronics, Ru)

Život i društvo

Sustav e-Građani koristi preko dva milijuna korisnika

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Sustav e-Građani zabilježio je više od dva milijuna korisnika, a broj korisnika svakodnevno raste.

Građanima su trenutačno na raspolaganju preko 100 e-usluga, a uskoro se očekuje dodavanje novih usluga koje su u završnim fazama razvoja. Pet najčešće korištenih e-usluga su Korisnički pretinac, Portal zdravlja, e-Porezna, Elektronička komunikacija sa sudovima i e-Dnevnik za roditelje.

Najveći broj korisnika dolazi iz dobnih skupina od 40 do 44 godine, a zatim od 35 do 39. Roditelji najčešće koriste usluge poput Portala zdravlja, e-Dnevnika, e-Matičnih knjiga, e-usluga MUP-a te Moj OIB za svoje potrebe u vezi s djecom.

„Kontinuirani rast korisnika sustava e-Građani svjedoči o tome da su građani prepoznali njegovu vrijednost“ izjavio je ministar Damir Habijan te dodao „Naš cilj je nastaviti unapređivati digitalizaciju svih javnih procesa, razvijati nove e-usluge i povezivati tijela državne uprave kako bismo građanima i poduzetnicima osigurali bržu i kvalitetniju uslugu. Portal e-Građani predstavlja ključnu poveznicu između građana i javne uprave, omogućavajući im jednostavan pristup uslugama i informacijama te olakšavajući svakodnevne administrativne zadatke. Digitalizacija svih procesa javne uprave doprinosi transparentnosti, smanjenju birokracije i učinkovitijem upravljanju, čime se poboljšava kvaliteta života naših građana“.

Cilj portala e-Građani je postati bolji alat za rješavanje životnih situacija i pružiti podršku građanima.

„Fokus je na najčešće situacije u kojima građani koriste usluge državnih tijela. To će se postići pružanjem relevantnih informacija na jednom mjestu, organiziranim prema koracima koje građani trebaju slijediti. Sadržaj će biti strukturiran s jasnim smjernicama primjenjivim na sve životne situacije, kako bi bio što pristupačniji“ izjavio je državni tajnik Bernard Gršić.

Dvomilijunti korisnik bit će kontaktiran te će mu se uručiti simboličan poklon paket.

Nastavite čitati

Život i društvo

Gljivarsko društvo Ivanec ugostilo više od 150 gljivara, a najveći nađeni vrganj imao je 33 dag

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Grad Ivanec

Gljivarsko društvo Ivanec u subotu je, 12. listopada, bilo sjajan domaćin svojim gostima iz 15-ak gljivarskih društava Hrvatske, Slovenije i Srbije, koji su se okupili na 9. međunarodnoj gljivarijadi.

Nakon okupljanja kod Ribičkog doma, sudionici su u pratnji svojih domaćina krenuli u potragu za gljivama u šume širom kraja, od Željeznice i Prigorca do Trakošćana. Budući da su šume već „prokrstarene“ uzduž i poprijeko a vrganji pobrani, u košaricama ih se i nije našlo previše, no zato su ih sudionici napunili drugim gljivama (trubače, sunčanice) te kestenjem.

Nakon povratka dočekala ih je topla okrepa – 50 litara gljivarskog kotlića i 80 litara graha, koji su, nakon pješačenja, itekako prijali na terasi Ribičkog doma, objavio je Grad Ivanec.

Po dugogodišnjem običaju, domaćini su gljive naših šuma predstavili na izložbi na kojoj su prikazali oko 230 vrsta gljiva. Svaka gljiva je determinirana, tj. ispod svake je bio naveden njen naziv na hrvatskom i latinskom, uz jasno istaknut status o tome radi li se o jestivoj ili nejestivoj, uvjetno jestivoj, otrovnoj, ljekovitoj, zaštićenoj vrsti itd.

Pozdravne riječi svim je gostima uputio predsjednik GD-a Ivanec Zvonko Turčin. Obratio im se i predsjednik Hrvatskog gljivarsko-mikološkog saveza Branko Bartolić.

– Ova gljivarijada meni je osobno jedna od najdražih i pratim je od samoga početka. Posebna pohvala ide domaćinima na izložbi gljiva. Ona pokazuje da su determinatori napravili odličan posao, a to to znači da smo i mi, u Savezu, postigli svoj cilj njihovim uključivanjem u stručno osposobljavanje za determinatore – poručio je Bartolić.

U ime Grada Ivanca, koji je i ove godine pomogao u održavanju Gljivarijade, sve goste i domaćine pozdravio je zamjenik gradonačelnika Marko Friščić te im poželio dobrodošlicu u Ivanec.

Dobro druženje gljivara nastavljeno je uz domaću glazbu i ples. Najljepšom gljivarskom košaricom proglašena je košarica Marine Relić iz Sremske Mitrovice. Najteži vrganj (33 dag) pronašao je Damir Malizan iz Karlovca, a za najljepšu gljivu proglašena je Prava tigrica (Amanita excelsa(Fr.) Bertill.) koju je pronašao Stevica Dabić iz S. Mitrovice.

Njima su pripale simbolične nagrade – drvene skulpture vrganja koje je izradio ivanečki umjetnik Dario Horbec te promo vrećice koje je osigurala Turistička zajednica Grada Ivanca.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje