Povežite se s nama

U fokusu

Šefica varaždinske burze: “Hvatamo se za glavu svaki put kad se otvara nova firma”

Objavljeno:

- dana

NESTAŠICA RADNIKA

– Svaki put kad se neka firma otvara mi se u Zavodu hvatamo za glavu “Isuse, što ćemo napraviti, gdje ćemo mi tom poslodavcu pronaći radnu snagu?”

U zadnje dvije godine mi poslodavcima ne možemo zadovoljiti njihove potrebe za radnicima. U prvih devet mjeseci bilo je 8.961 slobodno radno mjesto. U 24 godine, koliko sam ja na Zavodu, nikad nismo imali toliko slobodnih radnih mjesta – rekla je Jasenka Hutinski, predstojnica Regionalnog ureda Zavoda za zapošljavanje Varaždin na nedavnoj sjednici Županijske skupštine.

Loša upisna politika i niske plaće, tko je kriv?

U prvih devet mjeseci ove godine prosječno je u evidenciji varaždinskog Zavoda bilo 5.968 nezaposlenih osoba, što je 22 % manje u odnosu na isto razdoblje lani.  U prvih devet mjeseci ove godine nezaposlenost je padala kroz sve mjesece, izuzev u srpnju, kada su se na burzu prijavili učenici koji su završili školu. Unatoč ovim dobrim brojkama, Hutinski je navela da razloga za zadovoljstvo nema.

– Najtraženija zanimanja su radnici u proizvodnji, šivači, kožari, vozači, elektroinstalateri, bravari i zavarivači. U prvih devet mjeseci uspjeli smo zaposliti 5.024 radnika, no ta brojka već dugo nije bila tako mala. Mi poslodavcima više nemamo koga poslati – tvrdi Hutinski. 

– Mi poslodavcima nemamo koga poslati od radnika – rekla je Hutinski 

Osim loše upisne politike, predstojnica Zavoda za zapošljavanje prozvala je i Varaždinsku županiju, te općine i gradove. Tvrdi da je krajnje vrijeme da počnu voditi brigu o tome da ne budemo Županija s najnižim stopama nezaposlenosti i najnižim plaćama.

– Od svih koji su nam trebali dati svoje planove razvoja, općine i gradovi, dobivamo vraćene prijedloge koje smo im mi poslali ranije. Ne možemo se tako razgovarati, mi moramo znati koje su Strategije razvoja – poručila je Hutinski, što je, međutim, razljutilo župana Predraga Štromara.

– Mi smo sad ovdje čuli jedno predavanje od institucije za koju je pitanje da li nam je uopće potrebna. Na taj način komunicirati, da općine i gradovi nisu dali Strategije razvoja gospodarstva, pa nije to posao Zavoda za zapošljavanje! Mi dobro znamo koje ljude trebamo, no o upisnim kvotama ne odlučujem mi, nego država – podsjetio je župan i ustvrdio da bi poslodavci imali radnike kada bi im dali veću plaću.  

–  Onda bi oni koji u Münchenu rade za 8.000 ili 9.000 kuna došli tu raditi. Treba povećati plaće radnicima i to poslodavcima jasno reći – rekao je Štromar.

Župan bi mogao u sindikat, a mladi nek’ bježe glavom bez obzira

– Župane, vi tako lijepo govorite da bih vas učlanio u sindikat – poručio mu je nezavisni vijećnik Siniša Miličić.  

Ustvrdio je kako radnici u prerađivačkoj i tekstilnoj industriji imaju niske plaće, no ne i njihova uprava i menadžment, a tvrdi i kako bi nezaposlenih bilo još manje kad se ne bi radilo prekovremeno u trgovinama i kada bi poslodavci poštivali zakon.

– Moram reći da je Vlašić dobar čovjek. U onom dijelu gdje u Varkomu zabranjuje prekovremeni rad – rekao je Miličić

– Zakon o radu u Hrvatskoj se poštuje kako se kome svidi, imamo poduzetnike koji su “svete krave” i kojima ništa ne smijete reći, a naši prijevoznici lažu, kradu i varaju. Primjerice, jedan prijevoznik u rujnu prošle godine je rekao kako je plaća vozača mjesečno 15.000 kuna neto, no iz službenih podataka se moglo vidjeti da je neto plaća za njegovih 26 radnika 3.204 kune, dakle, on laže, a plaću isplaćuje kroz dnevnice i još vara državu. I još nešto. Moram vam reći da Vlašić dobar čovjek. U onom dijelu gdje u Varkomu zabranjuje prekovremeni rad. Nisam njegov odvjetnik, ali sam odvjetnik onih koji rade i nemaju slobodne dane. Županijska skupština je ove godine dodijelila priznanje čovjeku čiji radnici mogu koristiti svaki slobodni dan tek svaki 14 dan, iako Zakon o radu propisuje da se ne smije raditi dulje od šest dana uzastopce. U jednoj austrijskoj tvrki nedavno je nastradao radnik jer je radio 21 dan uzastopce  – rekao je Miličić te na kraju zaključio:   

– Nije mi ovo lako reći, ali ako se mladima pruži prilika da napuste Hrvatsku ili imaju mogućnost raditi za 2.500 kuna, nemaju što birati: neka bježe glavom bez obzira – ustvrdio je.

Izvor:
Foto: ILUSTRACIJA

U fokusu

FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pad temperature proteklih nekoliko dana opet je pogodio poljoprivrednike.

Naime, tijekom 21. i 22. travnja na nekim je mjestima temperatura otišla u minus, a povrće i voće oštetio je mraz.

– Šteta od mraza je 100 % i to drugu godinu zaredom. U ponedjeljak, 22. travnja, ujutro u voćnjaku je bilo – 3 stupnja – rekao nam je proizvođač jabuka, krušaka i šljiva te vinogradar Josip Žmegač iz Donje Voće.

Predsjednik Kriznog stožera Hrvatske voćarske zajednice (HVZ) Željko Ledinski upozorio je kako veliki problem voćarima predstavlja to što osiguravajuća društva nisu željela osiguravati štete od mraz za ovu godinu.

Ove fotografije su sa Žmegačevog imanja u Donjoj Voći, ali kako saznajemo štete od mraza je bilo na području susjednih općina kao i diljem Hrvatske.

Nastavite čitati

U fokusu

Državni revizori utvrdili hrpu nepravilnosti u poslovanju Međimurske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Revizori su u Međimurskoj županiji utvrdili poduži popis onoga što je napravljeno krivo, a Matija Posavec, u službenom očitovanju kaže da je dio nepravilnosti u međuvremenu već ispravljen.

Sada je objavljeno i službeno izvješće Ureda državne revizije u kojem mu se nalaže što sve mora promijeniti u poslovanju županije. Zbog utvrđenih nepravilnosti Međimurska županija je za 2022. dobila uvjetno mišljenje, piše n1info.hr.

Među ostalim, revizori su otkrili da u poslovnim knjigama Međimurske županije rashodi u iznosu od 2.837.430 kuna odnosno nešto više od 378 tisuća eura nisu evidentirani na propisanim računima Računskog plana. Osim toga, pogrešno su iskazani i u financijskim izvještajima.

Također, tijekom 2022. Međimurska županija naručila je razne usluge od tvrtki u svom vlasništvu. Računi su im plaćeni, no revizori su utvrdili da za gotovo 1,6 milijuna kuna odnosno oko 212 tisuća eura nije bilo priloženih specifikacija.

Otkriveni su i ozbiljni propusti u ugovoru o financiranju Županijske bolnice. U pitanju je ugovor za sufinanciranje dijela troškova projekta “Rekonstrukcija i opremanje bolnice za potrebe dnevne bolnice i jednodnevne kirurgije”. Županija je, prema revizorskom izvješću, u prijašnjim razdobljima Županijskoj bolnici doznačila 8.343.804 kuna odnosno oko 1,1 milijun eura, a od 2021. prestala je plaćati preuzetu obvezu sufinanciranja. Krajem 2022. ostao je dug od 6,4 milijuna kuna odnosno oko 855 tisuća eura, ali on nije evidentiran u poslovnim knjigama niti je iskazan u financijskim izvještajima. Županijska bolnica je iz vlastitih sredstava podmirila ovaj iznos, umjesto Međimurske županije.

Više čitajte OVDJE.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje