Povežite se s nama

Međimurje

Selničani sa sjetom pamte naftaše, fašničare i težake

Objavljeno:

- dana

Tradicija

Učenici i nastavnici Graditeljske škole Čakovec i Osnovne škole Selnica ove su se godine našli u zajedničkom projektu naslovljenom “Selnički dvori“.

Kulturno nasljeđe

Naime, polaznici i zaposlenici obiju spomenutih obrazovnih ustanova osmislili su i za razgled postavili izložbu povijesnoga i kulturnog nasljeđa Selnice. Izložba je predstavljena u sportskoj dvorani Graditeljske škole Čakovec u petak, 16. prosinca, uz prigodan program koji je obilovao glazbenim, plesnim, scenskim i multimedijalnim izričajem. U njemu su sudjelovali dobro uvježbani osnovci odjeveni u narodne nošnje i srednjoškolci, a za svoje glumačke i pjevačke izvedbe zavrijedili su pljesak okupljene publike.

– Zahvaljujem svima koji su bili uključeni u projekt na entuzijazmu, posebno učenicima koji su uživali u osmišljavanju njegove prezentacije – naglasila je Anica Rašperger, ravnateljica Osnovne škole Selnica.

Osim njihovih roditelja i prijatelja, u scenskim nastupima su uživali i djedovi i bake. Predvorje u prizemnom dijelu sportske dvorane pokazalo se idealnim prostorom za izlaganje uvećanih reproduciranih fotografija koje prikazuju svakodnevni život i rad vrijednih mještana Selnice, odnosno njihovo kulturno nasljeđe. 

Posjetitelji su ih mogli vidjeti kako obavljaju svakodnevne težačke poslove na svojim imanjima, a bilo je tu i čuda tehnike – poput jednog od prvih automobila u Selnici, koji je pripadao tvrtki za eksploataciju “crnog zlata“. Podsjećamo, selničko je naftno polje jedno od najstarijih u svijetu. 

Dva su nalazišta bila u proizvodnji, Singerovo polje i Rakyjev brijeg. Iz povjesnice doznajemo da je bušotina br. 4 stavljena u proizvodnju 17. studenoga 1900. godine, a naftu je bušio W. Singer. Ona je bila takve kvalitete da se u neprerađenom obliku mogla koristiti kao pogonsko gorivo za dizel-motore. Transport nafte obavljan je u prvo vrijeme cisternama s konjskom zapregom. 

No, od 1901. do 1904. godine bio je izgrađen i prvi naftovod u nas, dužine četiri kilometra, od Selnice do željezničkoga kolodvora u Murskom Središću. Proizvodnja nafte u Selnici trajala je do 1952. godine. 

Posjetitelji su tako u staklenim vitrinama mogli razgledati modele selničkih naftnih tornjeva, ali i Pikača od jednog metra, tradicijske maske koja ima status nematerijalnog dobra Republike Hrvatske. 
Inače, u ovoj prigodi održan je i božićni sajam suvenira i uporabnih predmeta učeničke zadruge KRUGG. Izložba je otvorena za razgled do kraja siječnja 2017. godine.

Izvor:
Foto:

Međimurje

U subotu ponovno dobrotvorna akcija “Radio gorice za Katružu”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Novo izdanje dobrotvorne akcije “Radio gorice za Katružu” održat će se u subotu, 23. rujna, diljem gornjeg Međimurja gdje će organizatori iz Humanitarne zaklade solidarnosti Katruža Međimurske županije i Radija 1 s prijateljima, donatorima i gostima obilaziti gorice te prikupljati grožđe, mošt i ostale oblike donacije za nove cikluse pomoći međimurske Zaklade građanima.

Polazak je ispred Gradskih bazena Marija Ružić u Čakovcu, odakle se u 8 sati kreće prema Svetom Urbanu, a na brojnim postajama diljem bregovitog dijela našega kraja povorku će pratiti glazba za koju će se pobrinuti provjereni međimurski glazbenici – članovi Skandal benda, Josip Sanjković Mitrica te DJ Radija 1.

U Humanitarnoj zakladi Katruža Međimurske županije ističu da je cjelokupni prihod akcije isključivo namijenjen pomaganju bolesnim osobama s ovog područja, te pozivaju građane da se uključe donacijom u grožđu, moštu, novčanim prilozima ili nekim drugim oblikom doprinosa postanu sudionici ove lijepe priče koja dugi niz godina širi svjetlost nade ljudima u potrebi.

Nastavite čitati

Međimurje

FOTO Radna akcija u vrtiću „Maslačak“: roditelji izradili nova igrala, a djeca ih obojala

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U vrtiću „Maslačak“, područnom odjelu Dječjeg vrtića „Cvrčak“, održana je radna akcija uređenja vrtićkog dvorišta.

Roditelji su nabavili materijale te od njih izradili stolove, klupice, kuhinju i glazbeni kutak. U vrtić su došli kao pravi majstori s alatom i od drveta napravili „ čuda“.

Sve je obojano zajedno s djecom koja su aktivno sudjelovala, što daje posebnu vrijednost svemu napravljenom.

Obojana su i sva postojeća igrala, a na klackalice i njihaljke stavljene su nove sjedalice.

– Vrtićko dvorište područnog odjela „Maslačak“, Dječjeg vrtića „Cvrčak“, dobilo je novi sjaj. Djeca će uživati u igri na igralima koja su napravili njihovi roditelji, a oni sami obojali po želji. Veliko hvala roditeljima, djeci i odgojiteljima na hvalevrijednoj akciji – poručili su iz vrtića.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje