Pacijenti u Hrvatskoj nekoliko će dana dobivati papirnate uputnice i recepte
Pacijentima će od petka biti nešto teže doći do uputnica i recepata. HZZO je najavio radove na sustavu CEZIH (Centralni...
Društvo za sportsku rekreaciju Salinovec je i ove godine, 4. kolovoza, 38. puta za redom organiziralo pod glavnim pokroviteljstvom Grada Ivanca i pokroviteljstvom Varaždinske županije tradicionalne Seoske igre starih sportova.
Sudjelovale su četri ekipe i to UŠR Stažnjevec, USR Lepoglavska Ves, DŠR Lančić-Knapić i domaćin DSR Salinovec.
Igre je otvorio gradonačelnik Grada Ivanca Milorad Batinić, uz prisutne visoke goste izaslanika župana Varaždinske županije i predsjednika gradskog Vijeća Grada Ivanca Zdenka Đurasa, pročelnicu za kulturu Ljilljanu Risek, predsjednika Zajednice sportskih udruga Grada Ivanca Josipa Šimuneka i počasnog predsjednika DSR-a Salinovec Stjepana Hudoletnjaka.
Discipline u kojima su se natjecale ekipe su sljedeće: skok u dalj s mjesta, hodanje na štakama, sastavljanje pluga, potezanje štapa, penjanje na stup, nošenje košare na glavi, trčanje u vreći, vožnja živih tačaka, bikovanje, bacanje kamena s ramena, viseća kuglana za žene, potezanje užeta za muškarce i muzikanti seoskih igara.
Na kraju medalje za prva tri mjesta, i nagrade za ukupni poredak, podijelio je zamjenik gradonačelnika Grada Ivanca Marko Friščić, a prijelazni pehar predao je predsjednik DSR Salinovec Kruno Lepoglavec.
Ukupni pobjednik je bio UŠR Stažnjevec, drugo mjesto osvojio je domaćin DSR Salinovec, treći su bili USR Lepoglavska Ves, dok je četvrto mjesto zauzeo DŠR Lančić – Knapić.
– Moramo napomenuti da je ove godine posječenost igara bila izuzetno velika što nas posebno raduje. Također se zahvaljujemo i visokim gostima koji su uveličali našu manifestaciju, kao i svim članovima DSR Salinovec koji su odradili veliko posao oko same pripreme manifestacije jer se izradila sjenica koju smo koristili i na samim igrama gdje je bilo strašno puno posla – poručili su iz DSR Salinovca.
Zavod za javno zdravstvo Varaždinske županije provodit će mjere sustavne deratizacije na području Grada Varaždina od 19. do 30. rujna.
Deratizacija je 19. rujna na rasporedu u Hrašćici, idući dan Gojanec i Jalkovec, potom 23. rujna Jalkovec i Poljana Biškupečka, idući dan Črnec Biškupečki i Zbelava, pa Donji Kućan i Gornji Kućan, 26. rujna Gornji Kućan, a idući dan Kućan Marof. Deratizacija završava 30. rujna u Kućan Marofu.
– U slučaju nepovoljnih vremenskih uvjeta, početak sustavne deratizacije se odgađa. Deratizacija će se vršiti antikoagulantnim rodenticidima na bazi bromadiolona za koje je antidot vitamin K-1 (Presol plus pšenica i Megalon parafinski blok). Deratizacija će se provoditi prema „Programu mjera suzbijanja patogenih mikroorganizama, štetnih člankonožaca (Arthropoda) i štetnih glodavaca čije je planirano, organizirano i sustavno suzbijanje mjerama dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije od javnozdravstvene važnosti za Grad Varaždin u 2024. g.“ te sukladno Provedbenom planu provođenja preventivne i obvezatne preventivne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije kao posebne DDD mjere na području Grada Varaždina i prema Pravilniku o načinu provedbe obvezatne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije (NN 35/07) – ističu iz Grada Varaždina.
Iako su svi vodostaji u Hrvatskoj trenutno ispod razina za proglašenje mjera obrane od poplava, prema meteorološkim i hidrološkim prognozama DHMZ-a i Hrvatskih voda, velike količine oborina koje su u proteklom razdoblju pale i nastavljaju padati na slivnom području susjednih uzvodnih država, uzrokuju povećani protok rijeka koji će nastaviti rasti sljedećih dana – očekuju se visoki vodostaji rijeka Mure i Drave, dok bi vodostaji rijeke Dunav kod Batine tijekom idućeg tjedna mogli bi dosegnuti razine iznad +700 cm što će dovesti do uvođenja izvanrednih mjera obrane od poplava. To može dovesti do ugroza od poplava prvenstveno nebranjenih područja, poput vikend naselja Zeleni Otok kod Batine i vikend naselja na ušću Drave kod Aljmaša.
– U cilju smanjenja rizika od poplava, Ravnateljstvo civilne zaštite u dogovoru s čelnicima jedinica lokalne i regionalne samouprave na rizičnim područjima, stožerima civilne zaštite, žurnim službama i operativnim snagama poduzima sve potrebne preventivne mjere kako bi se zaštitili građani i imovina te pravovremeno reagiralo u slučaju izlijevanja rijeka ili poplava na područjima s visokim rizikom. Operativne snage i sudionici sustava civilne zaštite na rizičnim područjima, stavljeni su u pripravnost. Pozivaju se građani na područjima sklonima poplavama da budu posebno oprezni, da se pripreme na moguće velike vode, izmjeste vrijednu imovinu na sigurno, prate vijesti i preporuke nadležnih tijela te pravodobno poduzmu potrebne sigurnosne mjere – pojasnili su iz Ravnateljstva.
Mura je u Murskom Središću danas u 9:15 sati bila visoka 287 cm, a pripremno stanje obrane od poplave proglašava se na 330 cm. Drava u Varaždinu u 9 sati bila je 190 cm. Na ovoj lokaciji ona je svoj maksimum dosegla 1965. godine kada je bila 424 cm.
– Vodostaji Mure do Goričana su u stagnaciji s tendencijom porasta, a dalje nizvodno su u opadanju s tendencijom porasta. Vodostaji su u domeni srednjih voda. Vodostaji Drave na hidrološkoj postaji Botovo su u stagnaciji s tendencijom stagnacije, a nizvodno do Donjeg Miholjca su u porastu s tendencijom porasta. Dalje nizvodno vodostaji su u stagnaciji s tendencijom porasta. Vodostaji su u domeni srednje niskih i srednjih voda. Posebno naglašavamo moguć izniman porast vodostaja Dunava sljedećeg tjedna – objavio je DHMZ danas u svom dnevnom hidrološkom biltenu.