Povežite se s nama

Kist i pero

Seoski život na jedinstven način

Objavljeno:

- dana

JOSIP BOROVEC

Selo i njegovi motivi su uvijek u modi, dokazao je svojim slikama Josip Borovec. Već više od trideset godina neiscrpna su mu inspiracija.

Već više od trideset godina njegovo ime postoji na likovnoj sceni. Od davne 1979. godine njegovi prikazi sela punili su galerije, postojali na aukcijama i bili traženi u Hrvatskoj i svijetu. U posljednjih nekoliko godina se pritajio i rijetko tko za njega zna. Riječ je o Josipu Borovcu, slikaru iz malog mjesta Žarovnica kraj Ivanca. U maloj kući na “zagorskim bregima” krije se njegov atelje prepun slika. – Od osnovne škole bavim se slikarstvom. Tada me zanimala priroda i tome sam se posvećivao. Kasnije sam za motive počeo uzimati situacije iz seoskog života – ispričao je Borovec.

Upravo se to nalazi u njegovoj bogatoj zbirci. Seoski čovjek, događaji koji se vežu uz njega i kontrast sela i grada. Upravo se slika koja prikazuje ta dva pola dojmila najvećeg broja ljudi, kaže.

Kultura sela

Seoski običaji i poslovi njegov su neiscrpan izvor. U godinama kada rijetko tko posegne za kistom kako bi nas prisjetio na ta, ne tako davna, vremena Borovec se tome posvetio u potpunosti. Ono što krasi većinu njegovih slika posebnost je tjelesnih oblika te materijalna i duhovna kultura sela. – U posljednje vrijeme ponovo sam počeo puno slikati, a za sve slike koje vidite inspiraciju crpim iz stvarnih događaja- rekao je Borovec. S obzirom na njegovu adresu takve prizore ipak možda još nije teško naći. – Dosta ideja dobivam iz okoline gdje živim. U svakom slučaju, lijepo je živjeti i slikati na osami. Ovu sredinu ne bi mijenjao nikad – riječi su Borovca.

Strast

Na aukcijama su njegove slike u bivšoj državi držale visoke cijene. Izložbe je imao diljem Europe, a posljednji je put izlagao prije petnaestak godina u Münchenu. Unatoč ljubavi prema kistu, slikarstvo mu je ipak bilo samo slobodna aktivnost. – Biti slikar je riskantno. Upravo zato se nisam nikad bavio njime profesionalno. Radio sam druge poslove što mi je oduzimalo dosta vremena te sam smanjio vrijeme posvećeno slikanju. No, sada kada sam u mirovini ponovo sam bacio na to – rekao je. Danas tako svo slobodno vrijeme posvećuje upravo tome. – Za jednu sliku treba mi otprilike nekoliko tjedana rada – rekao je. Unatoč tome u kolekciji ih čuva nekoliko desetaka, a kako vrijeme prolazi bit će ih još i puno više.

Snalažljiv i sa drvom

Slike velikih formata koje krasi selo nisu njegova jedina preokupacija. U posljednje vrijeme često se igra i sa drvom. Od njega radi zanimljive skulpture. Ipak, sve što izrezbari ostaje za njegovu privatnu zbirku. – Odlučio sam se okušati u tome. Napravio sam nekoliko raspela, no sve to radim isključivo za sebe – rekao je Borovec. Bez obzira na svrhu, dokazao je da je i u tome pravi majstor. Svaki lik uspije dovesti do stadija da izgleda kao stvaran.

Izvor:
Foto: Andrej Švoger

Kist i pero

Thompsonov koncert odgođen za nedjelju

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

CRAZY HILL FESTIVAL

Nakon vrlo uspješnog Fjaka Music Festivala, održanog od 8. do 11. svibnja 2014. u Splitu, ovog vikenda bit će održan Crazy Hill Festival na otoku Mladosti u Ludbregu.

CHF neće započeti velikim koncertom Marka Perkovića Thompsona, kako je prvobitno najavljeno, već će tim koncertom završiti. Naime, Thompsonov se koncert s četvrtka 15. svibnja, prebacuje  na nedjelju 18. svibnja radi meteorološke najave lošeg i kišovitog vremena, a kupljene će ulaznice za koncert posjetitelji umjesto u četvrtak moći iskoristiti u nedjelju 18. svibnja.  Ovu promjenu organizator CHF-a uvodi radi zaštite publike koja će ispred pozornice biti na otvorenom nenatkrivenom prostoru.
Program CHF-a stoga neće započeti u četvrtak 15. svibnja kako je prvobitno najavljeno,  već u petak 16. svibnja, a odvijat će se tri dana – u petak 16., subotu 17. i u nedjelju 18. svibnja 2014.

Izvor:
Foto:

Nastavite čitati

Kist i pero

Perić: “Nema sumnje da su slike najraniji Stančić”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

STANČIĆ

Sa svakom slikom koja se vraća u grad, u Varaždin se vraća i Miljenko Stančić, rekao je svojedobno ravnatelj Galerijskog centra Ivan Mesek. Prema njegovom slikovitom opisu, Stančić se ovih dana s dvije „nove“, bezimene slike iznova vratio u svoj grad, gdje je živio i radio do prerane smrti u dobi od samo 51 godine.

Crtež konjanika i akvarel iz ciklusa Križni put, u Centar su stigli sa zida zagrebačkog stana novinara, pisca i prevoditelja Borisa Perića.

– Slike je djed ostavio mojoj majci, sestrični Miljenka Stančića. Crtež konjanika je iz njezinog spomenara. U razgovoru s tetom, Stančićevom sestrom, pokojnom Milicom, saznao sam da je jedna od prvih likovih narudžbi za Miljenka Stančića bila od strane varaždinskog župnika da nacrta ciklus Križni put.

Te slike, njegovi najraniji radovi, slove kao izgubljene. Kasnije umire moj djed i u njegovoj ostavštini nađem jednu koja bez ikakve sumnje pripada tom ciklusu – Motiv raspeća, akvarel. Ispod raspela ima jednog onog konjanika s kopljem, kao u majčinom spomenaru. Stančić se u to vrijme potpisivao inicijalima – S i M preko toga – u spomenaru je isti taj potpis. Znači jedna slika ide s drugom – čine neku cjelinu. Više nema sumnje da je to rani, možda najraniji Stančić. Sliku sam pokazivao nekim povjesničarima umjetnosti koji su također potvrdili autentičnost. Gdje su ostale, ne znam – možda Crkva zna. No, eto, ta koja je ostala kod djeda dopala je mene – priča Perić.

Veseli “mračnjak”

Slikar, uz kojega više ne bismo mogli vezati samo pridjev „varaždinski“ jer je svojim značajem odavno prešao granice mjesta rođenja, još uvijek nema svoju galeriju. Stančićeva zbirka je, unatoč stalnim obećanjima, još uvijek „podstanar“.

– Oko ‘74. godine u jednom su intervjuu u tadašnjem Startu pitanje o Galeriji postavili i samome Stančiću. Odgovorio je u svom stilu – slikao je inače dosta „mračne slike“ unatoč veseloj prirodi – rekao je da će kad naprave Galeriju stati ispred nje sa šeširom i prositi. Naravno da je šteta što nema svoj prostor, ali nadam se da će se sve to riješiti – rekao je Boris Perić, na čijemu zidu visi još jedna Stančićeva slika za koju ne zna kako se zove, prikaz dviju marioneta; replike slike nekada su bile dio interijera zagrebačkih knjižnica, ali nikad mi nije palo na pamet pitati kako se zove. Ne skupljam slike. Moje bavljenje likovnom umjetnošću je pisane prirode – priznaje Perić. Ističe nadu da će netko možda prepoznati slike i znati nešto više o njima i njihovu stvaranju.

Dvije nove slike u Galerijskom centru nema u katalozima, pa niti nije procijenjena njihova vrijednost, unatoč nesumnjivoj kolekcionarskoj vrijednosti.

Izvor:
Foto:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje