Povežite se s nama

Sex

Šešir na glavu, pa u šetnju!

Objavljeno:

- dana

Panama šeširi nezaobilazni modni trend trendseterica

Teddy Roosevelt se protiv tropske vrućine 1906. prilikom posjeta Panamskom kanalu borio jednim bijelim slamnatim šeširom. Slike američkog predsjednika u šeširu obišle su svijet i tako je nastao novi modni trend.

Danas panama šeširi krase glave nekih od najpoznatijih trendseterica poput Ulyane Sergeenko ili manekenke Alessandre Ambrosio, no ovaj trend je prije više od stotinu godina započeo jedan brkati debeljko.

Roosevelt i šešir

Bio je to Teddy Roosevelt koji se 1906. prilikom posjeta Panamskom kanalu (tada još u izgradnji) borio protiv nesnosne tropske vrućine jednim bijelim slamnatim šeširom, a slike američkog predsjednika s prilično zgodnim modnim dodatkom obišle su svijet i tako je nastao još jedan modni trend. No jeste li znali da su panama šeširi zapravo nastali u Ekvadoru, a tamo se u gradu Montecristi dan-danas mogu naći najkvalitetniji šeširi?
 
Sve je započelo u 16. stoljeću kada su španjolski konkvistadori prilikom naseljavanja obale Ekvadora primijetili kako Indijanci iz lokalnih plemena nose pletena oglavlja nalik onima koje su nosile časne sestre u Europi, a i sami su ih počeli nositi da bi se zaštitili od sunca. U 17. stoljeću španjolski kolonijalisti su zamijenili indijanska oglavlja šeširima europskog stila, a iskoristili su vještinu pletenja koju je posjedovalo lokalno stanovništvo da bi započeli masovnu proizvodnju. U 18. stoljeću obožavalo ih je plemstvo, pa je čak i španjolski kralj naručio pozamašnu količinu slamnatih šešira za svoju ženu Ludovicu.
 
1835. Manuerl Alfaro je imao nos za biznis i uvidio potrebu za bijelim slamnatim šeširima. Posao je cvjetao, pa je počeo izvoziti u Panamu koja je postala važan trgovački centar i uskoro jedan od najprometnijih morskih puteva. Tijekom konstrukcije Panamskog kanala, šeširi su bili kupljeni za sve radnike od kojih je poslije Teddy “posudio” stil i postao nesuđena modna ikona.
 
Bijeli slamnati šeširi su procvali za vrijeme zlatnog doba Hollywooda. Clark Gable ga je nosio u “Zameo ih vjetar”, a Gregory Peck u “Ubiti pticu rugalicu”. Šeširi su se nosili u filmskom klasiku “Casablanca”, a Sean Connery ga od snimanja “Čovjek koji je htio biti kralj” nosi i privatno. Želite li se vi osjećati poput američkog predsjednika ili ruske modne ikone, skoknite do gradskog placa gdje možete naći i varaždinsku varijantu panama šešira po šezdeset kuna. Šešir na glavu, pa u šetnju!

Izvor:
Foto:

Sex

Michelangelo modnog svijeta

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Moda novog doba nezamisliva je bez Grace Coddington, crvenokose dame s okom za detalje

Sa 17 godina Grace je postala uspješan model i krasila je čak dvije naslovnice Voguea. Uspješan niz prekinut je kad je Grace s 26 godina doživjela prometnu nesreću, međutim, nije dopustila da joj to uništi život.

“Ako je Anna Wintour papa u svijetu mode, onda bi Grace Coddington bila njezin Michelangelo koji oslikava strop Sikstinske kapele dvanaest puta godišnje.”, pisalo je tako u časpisu Time 2009. u jednom osvrtu na netom objavljen dokumentarni film “Rujansko izdanje”.

Calvin Klein

Film razotkriva okolnosti i dramu koja se odvija prilikom stvaranja najpoznatijeg i najutjecajnijeg modnog časopisa Vogue. Osim što je razotkrio detalje koji stoje iza mukotrpnog rada prilikom stvaranja modne Biblije, otkrio je i jednu dotad neopjevanu junakinju mode: kreativnu urednicu Grace Coddington. Crvenokosa dama s okom za detalje i umjetničkog kova potpuni je kontrast strogoj i promišljenoj Anni Wintour, no njih dvije čine nevjerojatno funkcionalan dvojac koji je zaslužan za stvaranje modne čarolije.
 

Ako je Anna Wintour papa mode, onda je Grace Coddington njezin Michelangelo

Priča o Grace Coddington je zapravo fascinantna priča o povučenoj djevojčici koja je odrastajući u udaljenom mjestašcu u Walesu sanjala o glamuroznom svijetu mode. Sramežljiva Grace često je vrijeme provodila sama listajući i upijajući svaki detalj iz časopisa Vouge koji je u njezino mjesto stizao s četiri mjeseca zakašnjenja.
 
Sa 17 godina Gracein san o modi se ostvario kad je pobijedila u natječaju koji je raspisao Vogue. Grace je postala uspješan model, krasila čak dvije naslovnice, nosila minice Mary Quant i proslavila bob-frizuru nedavno preminulog Vidala Sassoona. Uspješan niz je uskoro prekinut kad je Grace s 26 godina doživjela prometnu nesreću u kojoj je izgubila kapak. Manekenska karijera je naglo prekinuta, no Grace nije dopustila da joj nesreća uništi život.
 
Tako je 1968. godine Grace iskoristila svoje iskustvo iz svijeta mode te dobila posao u britanskom Vogueu. Tadašnja urednica Beatrice Miller je prepoznala Gracein kreativni talent i shvaćanje mode te joj dala veliku slobodu prilikom uređivanja naslovnica i fotografija. Nakon rada za britanski Vogue, Grace se 80-ih preselila u New York gdje je radila za Calvina Kleina koji joj je pomogao shvatiti američku kulturu. A američku kulturu je jako dobro shvaćala Anna Wintour, koja je 1988. godine postala nova urednica američkog Voguea. Dvije dame su dijelile prvi dan na poslu i već više od 20 godina zajedno stvaraju modu novog doba. 

Izvor:
Foto:

Nastavite čitati

Sex

Od smokvinog lista do šnicla

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

MODA: HALJINE KOJE SU OZNAČILE POVIJEST

Ponekad jedan naizgled nevažan komadić tkanine čuva veliku moć reminiscencije.

Za većinu žena to su vjenčanice koje se poput svezaka s Mrtvog mora čuvaju pomno zapakirane. U većini kućanstava kriju se pravi mali obiteljski arhivi, pa svaka haljina ima svoju priču i postaje svojevrsni vremeplov. Kroz povijest se pokazalo koliko “krpice” mogu biti važni pokazatelji društvenih i sociopolitičkih čimbenika, napretka u tehnologiji i tihi svjedoci prošlih vremena.

Dekolte, minica…

Prvi odjevni predmet koji se spominje u Bibliji je ustvari brza improvizacija, a Adam i Eva su u svojem minimalističkom dizajnu koristili – smokvin list! Potpuni kontrast kostimografiji iskonskog grijeha je Marie Antoinette, koja je i za giljotinu pomno osmislila styling. Bijela haljina je trebala naglasiti njezinu nevinost, no povijest je ipak pamti kao najrastrošniju i najomraženiju kraljicu u Francuskoj.
 

Coco Chanel je kreatorica male crne haljine, danas obavezne u ormaru svake žene

Gotovo stoljeće kasnije slikar John Singer Sargent 1884. godine šokira Pariški salon svojim portretom Madame X gdje prikazuje ženu uglednog parižana u crnoj haljini prilično dubokog dekoltea. Slika je proglašena nemoralnom i izazvala pravi skandal koji je osramotio slikara. 1926. godine crnu je boju odabrala i Coco Chanel za svoju malu haljinicu, koja je danas obavezna u ormaru svake žene.
 
Dvadeset godina kasnije Christian Dior predstavlja New Look koji vraća u modu gomilu tkanine te uzak struk naglašen korzetom – sve što je Coco prezirala. No ubrzo je u igru došla Mary Quant koja je odrezala popriličan komad tkanine i napravila minicu. Šezdesete su donijele seksualnu revoluciju i burna politička događanja. Među njima je i ubojstvo JFK-a i Jackien kultni ružičasti Chanel kompletić umrljan krvlju. Za JFK-a se veže još jedna stilska ikona, a to je Marilyn Monroe i njezina nezaboravna bijela haljina. Osamdesete je stilski obilježila princeza Diana svojom vjenčanicom koja je ispod slojeva čipke skrivala bulimiju i prljave kraljevske tajne.
 
Još jedna haljina koja je skrivala tajne je bila plava Gap haljina Monice Lewinsky koja je razotkrila seksualnu aferu s Billom Clintonom. Skandal je izazvala i J.Lo u Versace haljini opasnog kroja no Lady Gaga ih je sve nadmašila svojom haljinom od šnicla. 

Izvor:
Foto:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje