Nova potpora za rekonstrukciju Doma kulture u Lepoglavi i to za galeriju čipke
Prostor ispod nedavno obnovljenog glavnog ulaza Doma kulture u Lepoglavi bit će preuređen i u njega smještena galerija lepoglavske čipke....
Riječ je o multimedijskoj izložbi šest autorica: Ane Detoni, Mateje Rusak, Monike Rusak, Ivane Stepan Kauzlarić, Smiljane Šafarić i Vide Sačić, s radovima koji obuhvaćaju projekcije, printeve, crteže i trodimenzionalne objekte od različitih materijala.
Iz Gradskog muzeja Varaždin navode kako kroz svoje radove autorice propituju pojam žene, suprotstavljajući svoje stvarno iskustvo bivanja ženom nametnutima medijskim slikama ”idealne žene”.
– U našoj kulturi stvoren je psihofizički jaz između onoga što žene stvarno jesu u realnosti i nedostižne mentalne predodžbe onoga što bi željele biti ili postati, prema medijski nametnutim standardima. Stvarajući u različitim medijima, autorice izražavaju svoje iskustvo bivanja ženom, promišljaju ustaljene stereotipe i sve uloge koje ta ”titula” sa sobom nosi te nadilaze medijske i osobne ”okvire” uvjetovane kulturom, odgojem i očekivanjem drugih – navode iz GMV-a.
Objašnjavaju i da na taj način žele premostiti jaz između stvarnosti i privida, generacijski jaz, odvojenost izazvanu šutnjom, potiskivanjem osjećaja, stidom i osjećajem osamljenosti. Odnosno, žele potaknuti zajedništvo, razumijevanje i međusobnu podršku u realnom svijetu u kojem živimo.
Izložba je postavljena do 8. travnja ove godine, a ulaz za razgled bit će besplatan.
Ana Detoni završila je Tekstilno-tehnološki fakultet u Zagrebu, smjer projektiranje odjeće i dizajn. Aktivno se bavi kostimografijom, slikanjem, crtanjem, modnom ilustracijom, šivanjem, izradom nakita i unikatnih predmeta te pedagoškim radom.
Mateja Rusak diplomirala je na Akademiji primijenjenih umjetnosti te stekla titulu magistra likovne pedagogije. Područje interesa su joj grafika, grafički dizajn te fotografija.
Monika Rusak diplomirala je na studiju Medijske umjetnosti i prakse na Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci. Bavi se filmom i fotografijom.
Ivana Stepan Kauzlarić diplomirala je kao magistra likovne pedagogije na Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci. Uz pedagoški rad, bavi se grafikom, eksperimentira u različitim tehnikama i kombinacijama grafike, keramike i objekata.
Smiljana Šafarić diplomirala je slikarstvo na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu. Bavi se videom, video instalacijama, fotografijom, organizacijom i vođenjem umjetničkih projekata, te pedagoškim radom.
Vida Sačić je umjetnica iz Varaždina. Magistrirala je umjetnost na Indiana University u Americi. Živi u Chicagu, gdje predaje grafički dizajn kao izvanredni profesor na sveučilištu Northeastern Illinois.
„Srijeda u Muzeju“, koja je na rasporedu 29. ožujka, održat će se, kao i prethodna, izvan prostora Gradskog muzeja Varaždin, i to u varaždinskom Kinu Gaj.
Program pod nazivom „Sanjal sam da bude mi se mama vratila“ posvećen je Arturu Rosneru (Mali Bukovec, 1938. – Varaždin, 2021.), koji je najveći dio svog života proveo u Varaždinu, a djetinjstvo mu je obilježilo stradanje njegovih roditelja Renate i Branka te bliskih rođaka u holokaustu.
Kratak film o njegovu životu snimljen je početkom 2021. godine kao intervju koji je s njim vodila muzejska savjetnica u GMV-u Spomenka Težak, u kojem A. Rosner govori o obiteljima svojih roditelja (Rosner, Blas i Stern), boravku u obitelji Kumrić i različitim prilikama u kojima se tijekom života našao.
Autor filma, realiziranog u produkciji Ivan – Kreativan j.d.o.o. i koprodukciji GMV-a, je Ivan Mesek, a autor glazbe Petar Eldan. Snimatelj i montažer je Damir Chytill csc.
Prije projekcije filma u tematskom razgovoru sudjelovat će predsjednik Židovske općine Čakovec dr. Andrej Pal, publicistkinja i židovska aktivistica Miriam Steiner-Aviezer, bliski Rosnerov rođak Vedran Hary i povjesničarka Spomenka Težak.
Program počinje u 19 sati, a ulaz je besplatan.
U petak, 24. ožujka, s početkom u 19,30 sati na velikoj sceni igra predstava „Potpuna pomrčina“ Christophera Hamptona u režiji Ksenije Krčar.
Predstava otvara vrata u intimnost velikih pjesnika – Verlainea i Rimbauda… ulazi u duboke slojeve njihovih teških i kompleksnih odnosa. Ova predstava tematizira strast i veliku poeziju ujedno komunicirajući sa sadašnjim društvom na direktan i pametan način. U pozadini je jasno naznačena atmosfera devetnaestostoljetnog Pariza, Londona, Bruxellesa, s društveno-političkim kontekstom. Vrijeme političkih prevrata, ekonomske krize, bolesti, hedonističkih užitaka u sjaju varietea i kavana, itekako se odražava na život glavnih protagonista i na njihovu poeziju kao izraz bunta prema tradiciji i društvenim konvencijama.
Igraju Marinko Prga, Nikša Eldan, Ljiljana Bogojević, Katarina Arbanas, Zdenko Brlek i Filip Eldan.
Već idući dan, u subotu, 25. ožujka,publika može pogledati predstavu Dalibora Matanića „Bogovi“ o kojoj se ne prestaje pričati iako je od premijere prošlo skoro godinu dana. Igrat će u 19,30 sati na velikoj sceni.
Predstava progovara o društvu u kojem se zlo olako shvaća i podrazumijeva, na društvo koje je izabralo površnost umjesto sadržaja i zavaravanje umjesto istine. Pitanje je da li će se hendikepi jedne generacije prenijeti na narednu. Jesmo li osuđeni na konstantno ponavljanje grešaka svojih predaka ili postoji šansa za nadogradnju? Kako ćemo se suočiti s boli kad shvatimo da su nam njihove greške u krvi? I hoćemo li se nasmijati ako ipak uspijemo maknuti teške zavjese i pustimo sunce neka uđe u našu kuću?
Igraju Helena Minić Matanić, Marko Cindrić, Robert Plemić, Beti Lučić, Elizabeta Brodić, Hana Hegedušić, Karlo Mrkša, Stojan Matavulj i Senka Bulić.
I za kraj vikenda, u nedjelju, 26. ožujka, s početkom u 20 sati na Sceni Rogoz – monodrama Stojana Matavulja „Komušanje mozga“.
Priča o društvenoj stvarnosti, životu te pokušajima preživljavanja u današnjim uvjetima nasmijat će publiku do suza. Urnebesna komedija koja nije klasična monodrama, a ni klasični stand up, kroz sjajne glumačke kreacije, spontanost, šarm, toplinu i zvuke gitare progovara o suvremenoj umjetnosti, o kulturi, o vječnoj misteriji muško-ženskih odnosa, o stanju u društvu, politici…
Stojan Matavulj je za ovu predstavu jednoglasnom odlukom žirija publike osvojio zlatnu kolajnu „Siniša Dašić“ na 44. Festivalu monodrame i pantomime, u Zemunu 2019.
Ulaznice su dostupne putem online prodaje ili na blagajni Kazališta.