Povežite se s nama

Međimurje

Škola sa znanjem i srcem

Objavljeno:

- dana

GRADITELJSKA ŠKOLA ČAKOVEC

Graditeljska škola Čakovec strukovna je škola koja već 55 godina školuje graditeljska zanimanja u kraju koji je tradicionalno poznat po vrijednim građevinarima.

Već 20 godina u školi djeluje Odjel za likovnu umjetnost, 10 godina postoji Odjel za grafiku i audio-vizualne medije, a prošle školske godine škola je ponovno imala maturante – geodetske tehničare.

Partner roditeljima

Graditeljska škola Čakovec s godinama se mijenjala, pa tako danas ima zaokruženu paletu programa u kojima učenik stječe znanja potrebna za rad i za nastavak školovanja, a naglasak je na obrazovanju za konkretna zanimanja i na cjeloživotnom učenju pojedinca. Svijet u kojem živimo brzo se i neprekidno mijenja, neprestano se treba prilagođavati novim okolnostima i zahtjevima “tržišta rada”, a škole postaju važni partneri roditeljima u teškom poslu odgoja.

Jer, biti dobar roditelj najteži je posao na svijetu, a u vrijeme gospodarske krize, neimaštine i svakodnevne nesigurnosti, roditeljima je sve teže kvalitetno se posvetiti djeci i obitelji. Otkad postoji organizirano obrazovanje, škole proživljavaju promjene koje donosi društvo u kojem djeluju. Zahtjevi gospodarstva, brze i neprekidne promjene društva te preopterećenost roditelja nose nove izazove školama. Stoga Graditeljska škola Čakovec svakom učeniku omogućava samorazvoj, stjecanje i razvijanje osnovnih životnih i društvenih vještina kako bi otkrio i ostvario svoje potencijale.

Naglasak je na obrazovanju za konkretna zanimanja i na cjeloživotnom učenju

– Da bismo mogli kvalitetno obrazovati učenike, neprekidno obnavljamo opremu za nastavu: informatičku, medijsku, geodetsku te sva potrebna sredstva, ali tehnologija je bezvrijedna ukoliko se pojedinac ne razvija, ukoliko osim stručnjaka ne postane čovjek. Naša je zadaća pomoći učeniku da postane vrijedan stručnjak, i pomoći djetetu da odraste u kvalitetnog čovjeka – ističu u Graditeljskoj školi Čakovec.

Takav se posao ne odrađuje u dnevnom ili tjednom rasporedu i zahtijeva pažnju i znanje, razumijevanje i stručnost, iskrenu komunikaciju u relaciji učenik-roditelj-škola, kao i stalno obraćanje pažnje na promjene s kojima naši srednjoškolci rastu. Netko je napisao da je svaka komunikacija odrasle osobe s djetetom odgoj, jer svojim ponašanjem šaljemo “poruke” kojima djeca oblikuju svoje stavove i svoja buduća ponašanja… U Graditeljskoj školi Čakovec učenici provedu najburnije tri ili četiri godine odrastanja, godine u kojima se događaju situacije s kojima se teško suočiti, godine za koje su nespremni, pune izazova. Nemjerljiva je vrijednost odgojnoga rada svih u srednjoj školi, pogotovo danas kad gospodarstvo očekuje “gotovog” radnika, spremnog da se prilagođava zahtjevima posla, odmah po završetku srednje škole. S obzirom da je Graditeljska škola Čakovec strukovna škola u kojoj se učenici školuju za određena zanimanja, školovanje završava izradom i obranom završnoga stručnog rada. Osposobljenost za život očituje se biranjem kvalitetnoga životnoga puta, zapošljavanjem ili studiranjem, razvijanjem u vrijednog člana društva. 

Djelatnicima Graditeljske škole Čakovec najveća je nagrada zahvala učenika pri oproštaju od škole i zahvalnost roditelja kojemu su pomogli odgojiti čovjeka.U budućnosti će se škola sigurno mijenjati, ali neće se mijenjati stručnost, odgovornost i briga djelatnika Graditeljske škole Čakovec. 
Više informacija o školi pronađite na www.gsc.hr

Izvor:
Foto:

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje