Povežite se s nama

Međimurje

“Škola za život” u Orehovici: „Reforma školstva je bila nužna, a pozitivne promjene su već sada vidljive“

Objavljeno:

- dana

Čvrsta četvorka. To je ocjena koju su eksperimentalnom programu „Škola za život“ nakon prvoga polugodišta dali učenici, nastavnici, ravnatelji i stručni suradnici u 74 osnovne i srednje škole diljem Hrvatske u kojima se provodi.

O rezultatima ankete izvijestila je ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak.

– Rezultati su korisni jer se odmah upotrebljavaju za unapređenje pripreme za uvođenje programa u sve škole od iduće školske godine. Rezultati evaluacije s pet regionalnih skupova nastavnika, stručnih suradnika i ravnatelja govore da je 95 posto sudionika regionalnih skupova u potpunosti ili uglavnom zadovoljno promjenama koje donose predmetni kurikulumi – istaknula je ministrica Divjak.

U Međimurskoj županiji tri školu su uključene u eksperimentalni program, osnovne škole Orehovica i Donja Dubrava te Srednja škola Prelog. Ocjena s nacionalne razine lako se može preslikati i na Međimurje.

– Reforma je bila nužno potrebna, posebno u školstvu koje je kao naše, koje se posljednjih 20 godina svelo samo na bubanje činjenica i utrku za ocjenama. Osobno sam jedva čekala da se nešto promijeni. Kakvi će biti konačni rezultati reforme tek treba vidjeti, ali je jako važno da su se stvari napokon pokrenule s mrtve točke. Promjene koje se već sada vide su pozitivne i to kod svih sudionika u procesu: učenika, učitelja te roditelja – ističe Senija Zadravec-Kermek, učiteljica razredne nastave i koordinatorica programa „Škola za život“ u Osnovnoj školi Orehovica.

74 osnovne i srednje škole sudjeluju u eksperimentalnom programu, među kojima su i tri međimurske: osnovne škole Orehovica i Donja Dubrava te Srednja škola Prelog

Koje su najveće promjene dočekale sudionike programa i kako je tekla prilagodna na nove uvjete prezentiranja i usvajanja znanja?

– Reforma nam daje mogućnost da isprobavamo nove strategije poučavanja, da tražimo nove puteve kako učenike naučiti učiti, a ne kako „bubati“ gradivo. U razrednoj nastavi to nije značajno drugačije od onoga kako sam ja radila dosad jer sam prošla brojne edukacije budući da sam jako dugo u prosvjeti, kojima sam nastojala usavršiti svoje vještine poučavanja. Dosadašnji programi bili su pretrpani sadržajem. Sada više nemamo definirane sadržaje već postignuća koja djeca moraju dosegnuti. Dakle, učenik u prvome razredu do kraja školske godine mora naučiti čitati i pisati tiskanim slovima. Nije važno je li s tim vještinama došao u školu ili će ih u školi naučiti. Na učitelju je do pronađe način kako će učenik te vještine usavršiti do maksimalne razine. To što djeca u prvome razredu više ne uče pisana slova ostavlja nam prostora da s njima više razgovaramo, učimo putem igre… – pojašnjava Zadravec-Kermek.

Planiranje

Drugo rasterećenje se vidi u tome što su učitelji zbog smanjenja sadržaja slobodni definirati pravce učenja, voditi djecu do konačnoga cilja onom brzinom i smjerovima koji budu davali najbolje rezultate.

– To skriva i jedan problem u kojem su se našli učitelji, a to je da se oni sami moraju mijenjati i prilagođavati novome načinu rada. Tu do izražaja dolazi znanje i mogućnost planiranja samih učitelja. Budući da ništa nije određeno unaprijed, učitelju je ostavljena mogućnost da procijeni koliko je vremena potrebno za usvajanje određenoga znanja. S obzirom na činjenicu da je riječ o prvoj pravoj obrazovnoj reformi, normalno je da se promjene očekuju na svim razinama – dodaje Zadravec-Kermek.
U tome dijelu nastavnici imaju punu podršku Ministarstva znanosti i obrazovanja, što je potvrdila Lidija Kralj, pomoćnica ministrice Divjak.
– Teme za koje su ispitani učitelji i nastavnici istaknuli da su potrebna dodatna usavršavanja su vrednovanje i ocjenjivanje, upotreba tehnologije u nastavi te ishodi učenja i njihova primjena. Upravo je tema ocjenjivanja ključna u obrazovnoj reformi. Na tome će se i dalje raditi edukacijama nastavnika. U pripremi „Škole za život“ radilo se i na „virtualnim učionicama“, a svi sudionici programa istaknuli su potrebu druženja i razmjene iskustava te stoga nastavljamo s kontinuiranom edukacijom nastavnika – rekla je Lidija Kralj.

Digitalizacija nije zlo, već prijeka potreba

Eksperimentalni program podrazumijeva i korištenje digitalnih tehnologija, putem kojih učenici i nastavnici preuzimaju dio sadržaja.

– Djeca se moraju znati kvalitetno koristiti digitalnom tehnologijom jer je ona postala sastavni dio svakodnevnoga života. Zašto bi škola onda po tome trebala biti drugačija i zazirati od novih tehnologija? Upravo suprotno. Škola je mjesto učenja pa tako i učenja korištenja novih tehnologija. Osim što se uči kako je koristiti, djecu se uči i odgovornom korištenju tehnologija. Djeca rade na tabletima i već sada su uvidjela da oni ne služe samo za igranje računalnih igrica i gledanje crtića, već i usvajanje školskog sadržaja. Problemi u segmentu korištenja digitalnih tehnologija postoje u vidu pristupa pojedinom sadržaju budući da se sve radi preko središnjeg sustava i putem interneta. No, to su tehničke stvari koje se otklanjaju u hodu i koje će kako vrijeme bude odmicalo zasigurno biti sve rjeđe. Eksperimentalni program nije novost samo školama već i tehničkoj podršci koja uči nova znanja baš kao i mi na terenu – pojasnila nam je Senia Zadravec-Kermek iz OŠ Orehovica.

Međimurje

Stiže novi parket u sportsku dvoranu u Murskom Središću

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ministarstvo turizma i sporta krajem prosinca prošle godine objavilo je Javni poziv za iskaz interesa za sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina u 2024. godini na koji je Grad Mursko Središće prijavio projekt „Rekonstrukcija sportske dvorane u Murskom Središću – zamjena sportskog poda“

U srijedu, 24. travnja, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak prisustvovao je potpisivanju i uručivanju Ugovora za spomenuti projekt u vrijednosti od 136.419,00 eura.

Sportska dvorana u Murskom Središću će tako uskoro dobiti novi sportski pod, a uskoro će se potpisati i ugovor u vrijednosti od 883.501,39 eura za kompletnu energetsku obnovu sportske dvorane – novi krov, fasada, prozori, rasvjeta, solari, toplinske pumpe…

Time će sportska dvorana svakako postati atraktivnije mjesto za sportske događaje, treniranje i natjecanja, a također će se time u idućim desetljećima osigurati funkcionalnost sportske dvorane i neće biti potrebe za nekim većim investicijskim ulaganjima.

Obzirom što je iz ova dva javna poziva Gradu Mursko Središće dodijeljeno više od milijun eura značajno se rasterećuje gradski proračun. Uz Grad Mursko Središće više jedinica lokalne samouprave iz Međimurske županije dobilo je sredstva.

Nastavite čitati

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje