Povežite se s nama

U fokusu

Škvarić ljut na Varaždinsku županiju zbog cjelodnevnog boravka u školama, održani prvi sastanci, a njega nitko nije pozvao!

Objavljeno:

- dana

– Pozivamo Varaždinsku županiju, koja je osnivač škola, da hitno sazove sastanak, sve gradonačelnike, načelnike i ravnatelje škola kako bismo od jeseni uveli cjelodnevni boravak djece u školi.

Želimo da to imaju svi, a ne da se na sastanke pozivaju samo pojedini ravnatelji škola, načelnici i gradonačelnici, kao da se nešto skriva – rekao je Marijan Škvarić, zamjenik predsjednika županijske organizacije HNS-a i gradonačelnik Lepoglave na današnjoj konferenciji HNS-a kojoj je tema bila obrazovanje u Varaždinskoj županiji.

Škvarić je rekao kako su navodno, oko uvođenja projekta cjelodnevnog boravka, već bili održani sastanci u Varaždinskoj županiji. On, međutim, nije bio pozvan.

– Iznenađen sam, jer mene na te sastanke nitko nije zvao. Grad Lepoglava je još prošle godine napravila anketu oko cjelodnevnog boravka i osobno sam razgovarao sa županijskim pročelnikom za obrazovanje. Riječ je o projektu koji zahtijeva ozbiljnu pripremu, analizu i troškovnik i novci za projekt trebaju biti osigurani u proračunima gradova i općina. Grad Lepoglava je sredstva za cjelodnevni boravak predvidjela u proračunu, no mnogi gradovi i općine nisu i to će biti problem – upozorio je Škvarić i dodao kako je problem i financiranje.

Naime, iako bi cjelodnevni boravak doveo do zapošljavanja nastavnika koji bi radili s djecom, smatra da je nedopustivo da općine i gradovi financiraju rad nastavnika u cjelodnevnom boravku.

–  To je otprilike 100.000 kuna za jednog nastavnika, koji ima prava kao i svi ostali. Bolje je rješenje da gradovi i općine sudjeluju u sufinanciranju prehrane za učenike – rekao je Škvarić i zaključio kako bi bilo pametnije da je Varaždinska županija uložila novce u projekt cjelodnevnog boravka umjesto za kupnju dvorca Šaulovec.

 

U fokusu

Zbog krize u Njemačkoj drvoprerađivači smanjili proizvodnju, Požgaj grupa našla nova tržišta

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kako je drvno-prerađivačku industriju i graditeljstvo pogodila kriza, ponajprije u Njemačkoj, čini se da se po prvi put događa da Hrvatske šume ne mogu prodati predviđenu količinu trupaca. Odnosno, prema nekim informacijama do kojih je došao Lider, imaju višak.

Pad narudžbi je očekivan, jer nakon štete izazvane olujnim nevremenom uslijedila je kriza u Njemačkoj koju sve više osjećaju i druge europske zemlje. Potvrđuje to i čelni čovjek Požgaj grupe Nikola Požgaj koji kaže da se pad narudžbi mogao očekivati čak i da krize u Njemačkoj nije bilo s obzirom na to da su 2021. i 2022. bile rekordne godine u proizvodnji i izvozu drvno-prerađivačke industrije.

Naime, to su godine nakon pandemije kada su kupci nastojali popuniti skladišta robom koju su k tome plaćali skuplje, pa kad su se trgovci namirili, bilo je za očekivati pad bez obzira na krizu u Njemačkoj.

Doduše, on ne vjeruje da je došlo do ukupnog pada narudžbi drvnoprerađivačkih proizvoda i posljedično tome pojave viška trupaca zbog toga, nego kao jedini mogući uzrok neprodanih trupaca vidi u spomenutoj vjetrolomnoj oluji koja je oštetila mnoga stabla.

– Nisam siguran da ima viška trupaca u Hrvatskim šumama jer ih i oni režu onoliko koliko treba. Ako bi ih rezali više, to bi značilo da trupci negdje leže i postoji opasnost da počnu trunuti. Ali u HŠ najbolje znaju taj podatak, a ono što se može reći jeste da je s nekih tržišta, tu prvenstveno mislim na njemačko, naručeno manje drvno-prerađivačke robe u zadnje vrijeme – kaže Požgaj.

No dodao je da Požgaj grupa i dalje radi s istim kapacitetom, odnosno, pad njemačkih narudžbi nadomještaju novim narudžbama iz drugih zemalja.

Više o svemu pročitajte OVDJE

Nastavite čitati

U fokusu

Poznat je datum kad kreće isplata povrata poreza

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Porezna uprava objavila je da isplata povrata poreza na dohodak kreće 2. svibnja. Pravo na povrat ima čak 830.122 porezna obveznika, a rješenje Porezne uprave počet će stizati od današnjeg dana.

-Na nivou Republike Hrvatske, sa stanjem na dan 15.04.2024. godine,  u postupku utvrđivanja godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu kod ukupno 830.122 porezna obveznika utvrđena je razlika više uplaćenog poreza i prireza na dohodak za povrat u iznosu od 332.811.592,99 eura, dok je kod 97.512 poreznih obveznika utvrđena obveza za uplatu poreza na dohodak i prireza na dohodak u iznosu 35.290.255,23 eura – stoji u priopćenju Porezne uprave.

Temeljem godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu ukupno će 212.438 poreznih obveznika – mladih osoba ostvariti pravo na povrat više uplaćenog poreza na dohodak i prireza poreza na dohodak s osnove umanjenja poreza fizičkim osobama, od toga 83.528  osoba do 25 godina života u iznosu od  75.881.564,42 eura, odnosno 128.910 mladih osoba od 26 do 30 godina života u iznosu od  100.127.481,51 eura.

Ostatak priopćenja donosimo u nastavku:

Obavijest o privremenim poreznim rješenjima u svezi povrata poreza na dohodak za 2023. građani će početi dobivati od 22. travnja 2024. u svoje Korisničke pretince u sustav eGrađani (https://gov.hr/?lang=hr), a Porezna uprava će tijekom svibnja započeti s dostavom rješenja poštom na adrese prebivališta ili uobičajenog boravišta.

Povrati poreza izvršavat će se onim poreznim obveznicima koji ispunjavaju uvjete za povrat, kontinuirano prema redoslijedu kojim će se izdavati rješenja.

Visina povrata poreza ovisi o visini uplaćenog poreza i prireza, olakšicama na koje porezni obveznik ima pravo, te godinama života za mlade osobe (do 30 g.).

Očekuje se da će većina povrata po godišnjem obračunu poreza na dohodak za 2023. godinu u posebnom postupku biti izvršena do kraja svibnja 2023. godine.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje