Povežite se s nama

U fokusu

Škvarić prije obustave ivanečkog referenduma: Građani Ivanca bit će žrtve populističke politike gospodina Batinića

Objavljeno:

- dana

Ministarstvo uprave obustavilo je održavanje referenduma u Ivancu, objavljeno je u petak, 11. veljače poslijepodne.

Ministarstvo uprave odlukom obustavilo referendum u Ivancu!

Ivančani su trebali u nedjelju, 20. veljače, na lokalni referendum. Tamo se trebalo glasati da dva pitanja. Prvo se tiče pripojenja Ivkom-vode Varkomu, a drugo mogućnosti dovoza otpada Varaždina i okolnih općina na odlagalište u Jerovec.

I neki u Lepoglavi su se zalagali za refrendum, poput onoga koji su najavlili susjedi, ali je na posljednjoj sjednici Gradsko vijeće Grada Lepoglave bilo protiv održavanja refernduma.

Mišljenje Milorada Batinića, gradonačelnika Ivanca, i Marijana Škvarića, gradonačelnika Lepoglave, različita su o problematici vode. Tema svakako ostaje i dalje aktualna jer su se protiv pripojenja manjih vodovoda većima pobunili i u drugim dijelovima Hrvatske. I to je razlog zašto su različita mišljenja zanimljiva.

O ovoj aktualnoj temi razgovarali smo sa Škvarćem prije odluke Ministrastva uprave, a donosimo intervju u kojem se lepoglavski gradonačelnik nije slagao s ivanečkim te je objasnio zašto.

Jak je pritisak da se o Ivkom-vodi i Varkomu organizira referendum i u Lepoglavi. Vijeće je to odbilo. Kako to komentirate? Kako komentirate da su neki vijećnici krenuli u prikupljanje potpisa građana za referendum?

Gradonačelnik i vijećnici Grada Lepoglave dužni su se pridržavati zakona, u ovom slučaju Zakona o vodnom gospodarstvu i Zakona o vodi za ljudsku potrošnju te će u interesu Grada i svih građana i dalje to činiti. Uostalom, konačan zaključak sjednice je da su gradonačelnik i vijećnici složni – građane se treba opskrbljivati vodom s Ivanščice. Želim napomenuti kako zakone nisu donijeli gradonačelnik i vijećnici nego je Vlada RH donijela navedenu uredbu. Varkom je u Lepoglavi prisutan od 1998. godine i više od 1000 ljudi u Lepoglavi već 30-ak godine pije Varkomovu vodu. Nažalost, određeni vijećnici odlučili su iskoristiti ovu situaciju kako bi populističkom demagogijom zaradili jeftine političke bodove pozivajući se na „narod“, no u konačnici gledaju osobne interese. Provođenje referenduma bilo bi preveliki trošak za građane (nekoliko stotina tisuća kuna) i nema razloga da se baca novac za nešto što nema smisla i ništa se s time neće promijeniti. Drago mi je da je većina vijećnika prepoznala kako se radi šteta gradu u cjelini i da je prevladao razum.

Što znači za Lepoglavu prelazak Varkomu? Što će se konkretno promijeniti za građane Lepoglave? Odakle će dolaziti voda koju će piti?

Kao gradonačelnik branit ću i boriti se da sustav aglomeracije na području Grada Lepoglave funkcionira kao što funkcionira u drugim općinama i gradovima. Grad Lepoglava jedini ima situaciju da na svom području ima tri sustava opskrbe pitkom vodom što predstavlja problem u realizaciji projekta aglomeracije. Područje obuhvaćeno projektom aglomeracije, a što su predložile i Hrvatske vode, bit će jedno vodoopskrbno područje kojim će upravljati Varkom koji je prema ranije provedenoj studiji predložen da bude nadležan za distribuciju vode u Lepoglavi. Treba osigurati da se najveći komunalni projekt „Aglomeracija grada Lepoglave“ može provoditi i dalje, što dosad nije bio slučaj. Lepoglava je bila žrtva prijašnjih loših prijedloga i rješenja, te ću se i dalje boriti da na cijelom području grada Lepoglave građani koriste vodu s Ivanščice.

Kakvo je vaše mišljenje o poslovanju Ivkom-vode? Je li za Lepoglavu bolje da ostane Ivkom-voda ili da se prijeđe Varkomu?

Ivkom nije financijski samoodrživ i zadnje je četiri godine gubitaš – to je evidentno iz bilance poslovanja. Financijsko poslovanje javnih isporučitelja vodnih usluga mora biti pozitivno, a Ivkom isključivo gomila gubitke. Pravdanje da se ulaže u velike projekte i da je to razlog gubitaka nije opravdano. Ako se već ide u realizaciju velikih projekata onda to treba pratiti i odgovarajuće financijsko zaleđe. Sve ostalo znači preveliki rizik i potencijalnu situaciju za bankrot. Želim istaknuti jednu važnu činjenicu, a to je da ivanečki izvori, odnosno voda iz izvora, nije u vlasništvu Ivkoma-vode, nego je nacionalno bogatstvo pod vlasništvom državne tvrtke. Bitno je naglasiti kako će zaposlenici Ivkom voda i dalje ostati praktički na istim radnim mjestima u kontekstu nove poslovnice Varkoma u Ivancu, a sama usluga građanima bit će brža i efikasnija.

Sve više gradova i općina buni se zbog Uredbe o uslužnim područjima. Kako to komentirate?

Jedna stvar treba biti jasna, Republika Hrvatska je članica Europske unije, a Uredbom o uslužnim područjima uskladit će se europski standardi i srediti sustav vodoopskrbe i odvodnje u jedan održiv i učinkovit sustav. Cilj i svrha integracije je da se dobiju stabilni i snažni javni isporučitelji vodnih usluga zbog efikasnije realizacije projekata, posebno u domeni investicija iz Europske unije. Prihvaćam različita mišljenja i stavove, no isključivo uz argumentiranu raspravu i činjenice, a u ovom slučaju jasno je kako će se putem Uredbe o uslužnim područjima postići razvoj Republike Hrvatske u segmentu javne vodoopskrbe i odvodnje što će u konačnici osigurati prihvatljive cijene vode građanima i poslovnim subjektima.

Kako komentirate to da se u Ivancu organizira referendum? Jeste li u svađi s gradonačelnikom Batinićem oko Ivkom-vode i referenduma, kako to neki žele prikazati?

Tijekom 20-ak godina aktivnog bavljenja politikom može se zaključiti kako sam osoba koja nije sklona konfliktima, svađama i prepucavanju. Isključivo uvažavam argumentiranu raspravu, političkim folklorom se ne bavim što su i prepoznali građani grada Lepoglave koji su mi ukazali povjerenje i u petom mandatu.
Referendum se Grad Ivanec izlaže rizicima da se obustave financiranja projekata od strane države. Referendum se ne može ništa promijeniti jer su uredbe i odluke ministra akti koji se ne mogu mijenjati. Skrivanje iza „volje građana“ je u krajnju ruku neodgovorno ponašanje gospodina Batinića koji time želi prikriti nesnalaženje u donošenju krucijalnih političkih odluka. Nažalost, građani Ivanca bit će žrtve takve populističke politike gospodina Batinića. Neki vijećnici grada Ivanca postavili su s pravom pitanje zašto se Ivkom vode kao tvrtka nisu razvijale u smjeru proširenja na cijelo područje bivše Općine Ivanec, pa i šire, pa sada ne bi došlo do problema distribuiranim količinama koje nedostaju. Pripajanjem Ivkom-vode Varkomu ide se na usklađivanje europskih standarda i sređivanje sustava vodoopskrbe i odvodnje u jedan održiv i efikasan sustav.

U fokusu

Većina učenika je ispod osnovne razine znanja hrvatskog jezika: ˝To je zbog novih tehnologija˝

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vinko Filipović, ravnatelj Nacionalnog centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja, komentirao je, među ostalim, rezultate nacionalnog ispita u školama.

Nacionalni ispit iz 2023. pokazao je poražavajući podatak da je u hrvatskom jeziku najviše učenika bilo ispod osnovne razine.

-Djelom je to točno, a to je zato jer se odnosi na pisani zadatak. Zbog suvremenih tehnologija naši učenici se sve lošije pisano izražavaju, ali mi upravo na otme inzistiramo, na učeničkoj pismenosti materinskog jezika. Stvari se neće lako popraviti, na društvenim mrežama učenici, kao i svi mi, komuniciraju skraćenicama i anglizmima – rekao je Filipović u Novom danu na N1 televiziji.

I fizika je imala najgore ocijene.

-To je na državnoj maturi. To je jedan višegodišnji problem jer je ona loše stručno zastupljena u školama zbog tržišta koje je fizičare usmjerilo u neka druga profitabilnija zanimanja. Pitanje je u kojoj je mjeri težina zadataka primjeran usvojenom znanju, a treba uzeti u obzir da je ona izborni predmet i da ju polažu i oni kojima ne polaganje neće donijeti nikakvu štetu, kao što je obveznim predmetima, naveo je.

Filipović kaže da ovi rezultati nemaju nikakav utjecaj na upise u srednje škole, ali da su dobar pokazatelj.

Nastavite čitati

U fokusu

Habijan o radu na izborni dan: Neradni je dan, a oni koji žele radnike na poslu moraju platiti

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Već neko vrijeme traju polemike o tome je li dan izbora neradni dan ili poslodavci mogu radnicima naložiti da dođu na posao.

Danas smo pisali o slučaju gdje je poslodavac, odnosno tvrtka iz Ludbrega, svojim radnicima naložila da 17. travnja dođu na posao.

Dan izbora je neradni dan? Očito ne i za radnike jedne poznate ludbreške tvrtke

O toj temi danas se oglasio i ministar gospodarstva Damir Habijan.

Izborni dan je neradni te su poslodavci obvezni osigurati radnicima ostvarivanje njihova biračkog prava, a oni koji na izborni dan 17. travnja budu radili imaju pravo na povećanu plaću za taj dan, izjavio je Damir Habijan.

Habijan naglašava da zakon propisuje da je to neradni dan, a i Državno izborno povjerenstvo je reklo da su poslodavci obvezni radnicima osigurati ostvarivanje njihova biračkog prava.

Dodaje i da zakon propisuje kako radnici koji rade u dane blagdana i neradne dane imaju pravo na povećanu plaću.

Svima treba osigurati izlazak na izbore, a onima koji rade uvećati plaću za taj dan, rekao je Habijan.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje