Povežite se s nama

Međimurje

Slanom sobom protiv astme i stresa, ali i do jakog imuniteta

Objavljeno:

- dana

HALOTERAPIJA

Terapija solju ili haloterapija (grč. hal – sol) koja se provodi u slanim sobama je potpuno prirodna i dokazano učinkovita metoda koja rješava niz tegoba vezanih uz dišne putove koje uzrokuju astma, bronhitis, alergije, kronične i virusne infekcije te bolesti gornjih dišnih puteva (rinitis, sinusitis, laringitis, tonzilitis).

Boravak u slanoj sobi odlično pomaže kod odvikavanja od pušenja, pomaže kod kožnih problema, podiže imunitet, osnažuje organizam, oslobađa od umora, stresa, iscrpljenosti, te se poboljšava koncentracija.

Još u davna antička vremena stari Grci su otkrili da rudnici soli i slane špilje imaju dobar utjecaj na dišne probleme. Rudari u rudnicima soli nisu obolijevali od plućnih bolesti, pa se tako razvila speleoterapija (poseban oblik klimatoterapije) koja koristi samo prirodne uvjete rudnika soli i slanih špilja. Speleoterapija je bila djelotvorna i jeftina metoda liječenja ljudi svuda po svijetu.

No, kako rudnici soli nisu bili dostupni u svim dijelovima svijeta, liječnici i znanstvenici pronašli su način kako stvoriti uvjete kao u slanoj špilji i učinkovito provesti terapiju solju, te takav način liječenja nazvali haloterapija. Ime dolazi od grčke riječi hal, što znači sol., pa bi se jednostavno moglo reći da je haloterapija liječenje solju. Pod tim imenom terapija je postala poznata u cijelom svijetu i počela se primjenjivati u slanim sobama, kakva a je odnedavno dostupna i u poznatom varaždinskom Salonu za ljepotu i njegu tijela Salus.

Kao slane špilje

No, što se događa u slanoj sobi? Posebnim uređajem, koji se zove halogenerator, za vrijeme trajanja terapije u sobu se upuhuju sitne, najfinije čestice kamene soli koje stvaraju mikroklimu kakva se nalazi u slanim špiljama. Boravak uz more nas pomlađuje, odnosno ublažava zdravstvene tegobe i jača nas zbog visokog sadržaja soli u zraku, bez obzira na činjenicu da koncentracija soli u zraku varira pod utjecajem vremenskih prilika i nije uvijek idealna.

Upravo je halogenerator taj koji u slanim sobama stvara idealnu koncentraciju mikročestica, ionizira zrak i zasićuje ga elementima dragocjenima za život.

Izvor:
Foto:

Međimurje

Stiže novi parket u sportsku dvoranu u Murskom Središću

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ministarstvo turizma i sporta krajem prosinca prošle godine objavilo je Javni poziv za iskaz interesa za sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina u 2024. godini na koji je Grad Mursko Središće prijavio projekt „Rekonstrukcija sportske dvorane u Murskom Središću – zamjena sportskog poda“

U srijedu, 24. travnja, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak prisustvovao je potpisivanju i uručivanju Ugovora za spomenuti projekt u vrijednosti od 136.419,00 eura.

Sportska dvorana u Murskom Središću će tako uskoro dobiti novi sportski pod, a uskoro će se potpisati i ugovor u vrijednosti od 883.501,39 eura za kompletnu energetsku obnovu sportske dvorane – novi krov, fasada, prozori, rasvjeta, solari, toplinske pumpe…

Time će sportska dvorana svakako postati atraktivnije mjesto za sportske događaje, treniranje i natjecanja, a također će se time u idućim desetljećima osigurati funkcionalnost sportske dvorane i neće biti potrebe za nekim većim investicijskim ulaganjima.

Obzirom što je iz ova dva javna poziva Gradu Mursko Središće dodijeljeno više od milijun eura značajno se rasterećuje gradski proračun. Uz Grad Mursko Središće više jedinica lokalne samouprave iz Međimurske županije dobilo je sredstva.

Nastavite čitati

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje