Povežite se s nama

U fokusu

Slučaj “Igrec”: Prijeti li bivšoj Habuševoj administraciji kaznena odgovornost?

Objavljeno:

- dana

Nakon gotovo šest godina skupih parničenja i raznih vještačenja, Grad Varaždin će ovog ljeta napokon u svoj posjed vratiti zemljište u Zagrebačkoj ulici na kojem su izgrađeni teniski tereni tvrtke Igrec šport.

Ovu vijest potvrdio nam je zamjenik gradonačelnika Zlatan Avar, od kojeg doznajemo i da se ostali nagomilani „grijesi“, zaostali iz prošlih vremena, uspješno rješavaju.

Stiže ovrha

– Bivša vlast na čelu s HNS-ovim gradonačelnikom Goranom Habušem u spomenutom sporu je sa svojim odvjetnicima godinama tapkala na mjestu. No, nakon presude Trgovačkog suda u Varaždinu, te onih Visokog trgovačkog i Vrhovnog suda RH, neupitno je da je Grad vlasnik zemljišta u Zagrebačkoj 93 na kojem su sportski tereni i „balon“. Igrec šport morat će do ljeta Gradu prepustiti taj prostor oslobođen od osoba i stvari – rekao je Avar, dodavši da će u ovom slučaju usluge odvjetnika Grad iznimno stajati svega 15.000 kuna, koliko iznosi njihov mjesečni paušal plus PDV.

HNS nije znao pregovarati, trošio je enormne svote novca na skupe zagrebačke odvjetnike

Naime, kako nam je pojašnjeno, Grad inzistira da se višemilijunski sporovi rješavaju mirnim putem. No, u ovom slučaju to je bilo nemoguće jer bi spor koji se vuče iz doba vladavine Gorana Habuša za sobom mogao iznjedriti i pitanje nečije kaznene odgovornosti.

– To je eklatantan primjer funkcioniranja bivše HNS-ove vlasti. Štoviše, za izgubljen spor Igrec je trebao dobiti izdašnu novčanu nagradu! U gradskoj arhivi pronašli smo dokument iz kojeg nedvojbeno proizlazi da su bivši gradonačelnik Goran Habuš i Branka Matavulj, pročelnica Upravnog odjela za poslove gradonačelnika, još 2015. godine namjeravali obeštetiti Igreca na ime izvršenih ulaganja u iznosu od 150.000 eura. Kako su došli do tog iznosa i tko je uz njih involviran u slučaj, još treba utvrditi – naglasio je Avar.

Napomenuo je da postoji još jedan sporan dokument, s nadnevkom 26. lipnja 2017. godine, koji je Matavulj dostavila aktualnom gradonačelniku Ivanu Čehoku i našem sugovorniku.

Mirenje u DORH-u

– Riječ je o izmijenjenom dopisu, u kojem ovaj put piše da se Igrecu mora „nešto“ platiti… Sve to ponukalo nas je da lani angažiramo odvjetnički ured Jelaković, te je utvrđeno da je netočna informacija da bismo bili dužni obeštetiti tvrtku Igrec šport. To je nepobitna činjenica, a nakon tri dobivene presude, Igrec će sada biti i ovršen. Na ovom primjeru je očito da sporove znamo okončati u roku od 12 mjeseci, odnosno, da smo pet godina u prednosti u odnosu na bivšu vlast – rezolutan je Avar, koji podsjeća da je aktualna vlast ostala frapirana spoznajom da je Grad Varaždin u razdoblju od 2013. do 2017. godine za odvjetničke troškove izdvojio čak 7,5 milijuna kuna.

7,5 milijuna kuna je Grad potrošio u razdoblju od 2013. do 2017. godine za odvjetničke troškove, a parnice godinama nisu pomaknuli s mjesta

Na to je ukazano na zadnjem kolegiju gradonačelnika Ivana Čehoka, tijekom kojeg je javno obznanjeno da se bivša vlast sporila – doslovno sa svima.

– Godinama smo svjedočili katastrofalnom primjeru neznanja u raspolaganju javnim novcem. Trebalo se pregovarati s ljudima, a HNS to nije znao i trošio je enormne svote novca na superskupe zagrebačke odvjetnike koji parnice godinama nisu pomaknuli s mjesta. Za razliku od njih, aktualna vlast je za devet mjeseci mandata uštedjela minimalno dva milijuna kuna mirnim rješavanjem sudskih sporova – ističe Avar, kojeg je bivši varaždinski gradonačelnik svojevremeno prozvao da se u Javnoj ustanovi Gradski stanovi (JUGS) „igra revizora“.

– Još jedan u nizu naslijeđenih problema odnosi se na upravni spor koji je Habuševa vlast pokrenula protiv države jer je proračunskim nadzorom 2014. godine utvrđeno da je nenamjenski potrošila 9,3 milijuna kuna. Riječ je o sredstvima dobivenim od Agencije za pravni promet i posredovanje nekretninama (APN) za izgradnju POS-ovih stanova u Ulici Vilka Novaka, koje Coning i Zagorje – Tehnobeton (ZTB) kao izvođači radova nisu završili.

Kako bismo ovaj spor riješili mirnim putem, kontaktirali smo APN i Ministarstvo graditeljstva odmah nakon lokalnih izbora – navodi Avar, od kojeg doznajemo da je prije tri tjedna održan sastanak u zagrebačkom DORH-u.

Grad brzopotezno rješava naslijeđene sudske sporove, za devet mjeseci uštedjeli dva milijuna kuna

Na njemu su sudjelovali predstavnici Županijskoga državnog odvjetništva i APN-a te Zlatan Avar kao predstavnik Grada i Zoran Svetec iz JUGS-a.

– U razgovoru smo nastojali utvrditi kolika su obostrana dugovanja Grada i države s ciljem pripreme prijeboja potraživanja. Grad je došao s modelom otplate, što je ugodno iznenadilo naše sugovornike. Naime, u vrijeme mog predsjedanja Upravnim vijećem JUGS-a, 2016. godine je obavljeno vještačenje poslovnih knjiga i znali smo točno tko komu što duguje. To je bio temelj za utvrđivanje dugovanja i spor trenutno rješavamo putem kompenzacije na način da nemamo nikakvih troškova za odvjetnike – pojasnio je Avar.

Može i bez odvjetnika

Bivšoj vlasti zamjera da je na ovaj spor zaboravila i tvrdi da ga „nisu pipnuli pune tri godine“.

– Nisu se pokušali dogovoriti s drugom stranom, a spor je mogao generirati skupe parnice. Štoviše, malo je nedostajalo da posljedično moramo angažirati odvjetnike oko neriješenih odnosa između JUGS-a, ZTB-a i Coninga. No, prije tjedan dana poslan im je prijedlog sporazuma i svi prijepori riješit će se bez uplitanja advokata. Grad ni tu neće dozvoliti da dođe do skupog i dugotrajnog sudskog procesa – zaključio je Avar.

Kompetentni i ne lihvare gradske ustanove

Nakon što su 30. lipnja 2017. godine istekli ugovori bivšoj garnituri odvjetničkih kuća koje je imenovala Habuševa vlast, red je došao na nove. Ovog puta samo varaždinske, a zamjenik gradonačelnika Zlatan Avar tvrdi da se i po njihovu izboru vidi koliko aktualna vlast brine o svim građanima i načinu na koji se raspolaže novcem iz gradske blagajne.

– Više je razloga zašto sam odabrao Odvjetničko društvo Jelaković i partneri te odvjetnike Darka Šabijana i Željka Cecelju. Presudno je bilo da se OD Jelaković pokazalo kao kompetentno kada su zastupali Čistoću u parnici protiv Varkoma. I taj spor je okončan na miran način, a odvjetnici su pokazali profesionalnost u poslu. Željko Cecelja je Gradske bazene zastupao za paušal od 1500 kuna mjesečno, a prije njega bilo je takvih koji su naplaćivali čak 75.000 kuna po radnji – upozorava Avar.

Dodao je i da je dio podnesaka koji se odnose na JUGS zbog vrijednosti spora znao Grad stajati vrtoglavih 100.000 kuna plus PDV, koliko je iznosila maksimalna odvjetnička tarifa.

– Dakle, odabrao sam odvjetnike koji ne lihvare Grad i gradske ustanove. Isto je i sa Šabijanom, kojeg smo angažirali radi kompetentnosti i korektnog odnosa prema poslu. Svi su na paušalu i godišnji trošak gradskih odvjetnika procijenjen je na oko pola milijuna kuna. Morat će zasukati rukave jer im je Habuš ostavio tridesetak neriješenih predmeta – naglasio je Avar.

U fokusu

Razočaranje za umirovljenike, dobili manji dodatak od očekivanog

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Umirovljenici su u srijedu dobili još jedan Vladin dodatak, ali umjesto veselja, neugodno ih je iznenadio manji iznos od onoga koji su očekivali. To se opet dogodilo zbog usklađivanja mirovina za siječanj.

Tako su mnogi upali u viši razred primanja s nižim dodatkom. Sve bi to bilo u redu, da im je to usklađivanje već isplaćeno, ali nije, nego će tek biti u travnju, piše portal Mirovine.hr.

– U obradi korisnika mirovine radi isplate jednokratnog novčanog primanja (JNP) obuhvaćene su usklađene mirovine, prema novoj aktualnoj vrijednosti (AVM), odnosno stopi rasta od 4,19 posto od 1. siječnja 2024. Mirovine povećane prema novom AVM-u  isplatit će se u travnju s mirovinom za ožujak, s razlikom za siječanj i veljaču. Zbog navedenog usklađivanja mirovina, došlo je do povećanja razreda isplate JNP-a, koji je povećan s 840 na 880 eura – odgovorili su iz HZMO-a.

Ovisno o visini mirovine, iznos dodatka kreće se od 50 do 160 eura. Za 98.912 umirovljenika s mirovinom do 320 eura isplatit će se 160 eura. Po 120 eura dodatka dobit će 218.130 korisnika mirovina od 320,01 do 460 eura. Iznos od 80 eura dobit će 204.644 umirovljenika s mirovinom od 460,01 do 600 eura. Za 119.505 korisnika s mirovinom od 600,01 do 730 eura osigurano je po 60 eura, dok će 83.508 korisnika koji primaju mirovinu od 730,01 do 880 eura dobiti po 50 eura dodatka.

-Međutim, nije baš jasno kako se može gledati prihod koji još uvijek nekome nije niti isplaćen – piše portal Mirovine.hr, čijoj su se redakciji javili ogorčeni umirovljenici.

– Nemalo sam iznenađena, a vjerujem i umirovljenici koji su negdje na granici primanja za isplatu dodatka, odnosno takozvane državne uskrsnice. Obračun je trebao biti po obračunatoj i isplaćenoj mirovini za veljaču, dakle ovomjesečna isplata, međutim, nije tako. U obračun je uzeta  i buduća razlika mirovine koja će biti isplaćena u travnju s mirovinom za ožujak. Znači, umjesto 60 eura, ja sam dobila ipak 50. Vjerujem da ima još umirovljenika koji su iznenađeni ovim, pojasnila je umirovljenica Julijana portalu Mirovine.hr.

– Danas je bio dodatak na mirovinu. Moja mirovina je 448 eura te sam trebala dobiti dodatak od 120 eura, jer imam mirovinu manju od 460 eura. Međutim dobila sam 80 eura. Kako je moguće da je isplaćeno manje od onog obećanog? Vjerujte, nisam jedina – rekla je pak gospođa Mirjana.

Nastavite čitati

U fokusu

Dan izbora je neradni dan? Očito ne i za radnike jedne poznate ludbreške tvrtke

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Predsjednik Zoran Milanović je prilikom objave odluke o provedbi izbora za Sabor 17. travnja najavio kako će tada biti neradni dan. Međutim, očito ne za sve. Čitatelji su nam poslali obavijest Uprave tvrtke Lim-mont d.o.o., koja ima svoje pogone u Ludbregu i Vrbanovcu, a u kojoj se navodi da će taj dan biti radni za sve. Radnici su očekivano razočarani.

Izbori su neradni dan, ali će, po svemu sudeći, svi koji to žele moći raditi. Neki trgovački lanci već su se izjasnili da taj dan neće raditi, a Ministarstvo zdravstva dalo je pak preporuku zdravstvenim ustanovama da organiziraju rad u svojim ustanovama kako bi se pacijentima omogućila planirana i potrebna zdravstvena skrb, a radnicima ujedno omogućilo ostvarenje biračkog prava. Međutim, neke bolnice već su objavile da 17. travnja neće obavljati preglede koji nisu hitni.

KBC Zagreb odgodit će tako sve preglede i operacijske zahvate zakazane za dan provedbe parlamentarnih izbora 17. travnja, koji nisu hitni.

Podsjetimo i da je Državno izborno povjerenstvo (DIP) pozvalo sve poslodavce da na izbornu srijedu, 17. travnja ove godine organiziraju posao tako da zaposlenicima koji će taj dan raditi, omoguće izlazak na biračko mjesto.

Poslodavce se u obavijesti DIP-a poziva da poslovni proces organiziraju, smjenskim radom, u više timova ili u sličnim oblicima rada, kako bi se, apelira Povjerenstvo, omogućilo da zaposlenici koji rade na taj dan, ostvare svoje biračko pravo.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje