Povežite se s nama

U fokusu

Slučaj s otpadom: Avar u Poljani Biškupečkoj upozorio na „kriminalne radnje gradonačelnika Bosilja“

Ivan Agnezović

Objavljeno:

- dana

Zlatan Avar, bivši zamjenik gradonačelnika Varaždina Ivana Čehoka, osvrnuo se danas, 8. srpnja, u društvenom domu Poljana Biškupečka na aktualnu situaciju u Gradu Varaždinu oko pronalaska rješenja za odvoz miješanog komunalnog otpada (MKO).  

– Ne možemo prešutjeti određene kriminalne radnje koje se ovdje događaju, pritisak na direktora Čistoće da radi nezakonito – započeo je Avar, navodeći da je prva tema o kojoj će govoriti vezana uz navode da je „bivša gradska vlast na čelu s Čehokom, Malenicom i njime namještala natječaje da miješani komunalni otpad odlazi u MBO tvornicu“.

– To je totalna laž i neistina jer svatko tko se imalo razumije u problematiku otpada, zna da je primarna selekcija koju je RH sebi zacrtala kao strategiju, zapravo i obrada otpada. Znači, obrađeni otpad ne može u MBO. Stoga me čudi da bivši savjetnik Čistoće g. Briški i ekipa iz Budimo grad nešto takvo izjavljuju, da nemaju pojma o tome što zakonska regulativa nalaže – rezolutan je Avar.

Druga tema o kojoj je govorio su, navodi Avar, „kaznena djela koja je počinio aktualni gradonačelnik Neven Bosilj svojim pritiscima na direktora Čistoće da izbjegava javnu nabavu“.

– On je javno izrekao „da je on direktor Čistoće, da bi otpad predao nekim privatnim tvrtkama, Univerzalu ili C.I.O.S.-u“, i „kakve javne nabave?“. Podsjećam tu na aferu Agram pokojnog g. Bandića, kojega su priveli i kojeg je USKOK optužio upravo zbog neprovođenja postupka javne nabave i izravnog ugovaranja zbrinjavanja otpada – upozorava Avar na to da „aktualni gradonačelnik Bosilj direktno stvara pritisak na direktora Čistoće Varaždin Davora Skrozu, kao i na Nadzorni odbor Čistoće“.

U tom slučaju, dodaje bivši zamjenik gradonačelnika, „očekuje da institucije krenu raditi svoj posao, a ne zanemaruje ni odluku kojom će podizati kaznene prijave protiv takvog načina upravljanja Gradom Varaždinom“.

Nadalje, istaknuo je Zlatan Avar pitanje potencijalnog pogodovanja određenim privatnim tvrtkama koje se bave gospodarenjem otpada, što također „treba ispitati“.

– Gdje je u svemu tome uloga ekipe „Budimo grad“ koja sada šuti? Znamo da je g. Petrić jedan od njihovih članova i vijećnika. Poslat ću vam fakturu koju je za vrijeme Habuševe administracije poslalo Odvjetničko društvo Petrić, koje je bilo involvirano u podjelu tada Varkoma na društva Čistoća i Varkom, i znamo u tom periodu, od 2013. do 2017., podjela je napravljena upravo tako da Čistoća preživi par mjeseci i da se potom ugasi. G. Petrić je u vlasništvu strukture Saubermachera i još jedne tvrtke koja se bavi gospodarenjem otpada i kao što je to bila agenda SDP-a i tada g. Habuša, da jednostavno Čistoća preživi par mjeseci i prestane funkcionirati. Ta se agenda sada nastavlja, a to vidimo iz izjava aktualnog gradonačelnika – naveo je Avar.

Objašnjava također da je pisani nalog poslan prema Nadzornom odboru Čistoće protuzakonit, a u kojem se radi pritisak na Nadzorni odbor Čistoće da se smjeni direktor. Ukazuje također i na netransparentnost upravljanja Gradom, što je „u suprotnosti sa onime što je pričao sa ekipom iz „Budimo grad“ u kampanji“.

– Predlažu g. Avirovića kao budućeg direktora Čistoće, za kojega zaboravljaju spomenuti zašto je izgubio poziciju u Čakomu. Bili su medijski natpisi o famoznom uvođenju plinskih instalacija u strojeve, automobile, zbog uštede, što se izjalovilo i nastala je financijska šteta za Čakom. Sjećamo se požara u Totovcu kada je gorjela plastika, u kojem je taj gospodin bio tehnički direktor, gdje su oni malo špekulirali i čekali hoće li cijena plastike na tržištu pasti, pa su je skladištili, umjesto da su radili po zakonu – podsjeća Avar.

Osvrnuo se i na jučerašnje izjave gradonačelnika Bosilja, „da je slavodobitno ponašao rješenje, što nije istina“. U posjedu mu je i mail koji je „direktor Čistoće 11. lipnja poslao g. Bosilju i g. Markoviću, u kojemu predlaže rješenje koje se dogodilo mjesec dana kasnije“.

– Tu se moramo zapitati zašto je mjesec dana Bosilj čekao da ode do ministra, zašto nije odmah zatražio sastanak. Jer, već je tada bilo jasno, u studenome mjesecu, kada smo se mi susreli s tim problemom, da je ministarstvo jedino koje može „potegnuti“ rješenje. A ovaj će se problem riješiti sam od sebe, a aktualna vlast to zna i šuti o tome, kad ministarstvo izmijeni jedan strateški dokument u kojem će biti točno određeno na koju deponiju će određene jedinice lokalne samouprave voziti otpad – navodi Avar, dodajući da „glavni savjetnici gradonačelnika Bosilja – odvjetnici Petrić, zastupaju svoje određene interese“.

– Tu postoji sumnja u pogodovanje, koruptivne radnje i spomenut ću riječ kriminal, nadovezujući se na aferu Agram u kojoj je zbog ovakvih postupaka neprovođenja javne nabave USKOK podignuo optužnicu protiv Bandića – upozorava Avar, navodeći da će direktor Čistoće morati potražiti pravnu zaštitu.

Smeće u Poljani Biškupečkoj

Nezadovoljan je i time što na jučerašnjem sastanku u Zagrebu s ministrom gospodarstva i održivog razvoja Tomislavom Ćorićem nije bilo ni riječi o odvozu otpada iz Poljane Biškupečke.

– Skladištenje ovih 600 tona na pretovarnoj stanici u Poljani Biškupečkoj izazvala je dolazak inspekcije koja je naravno dala 15 dana rok da se ovo ukloni, a na sastanku jučer o tome nije bilo ni riječi – nezadovoljan je Zlatan Avar, navodeći da se na sastanku pričalo samo o tekućim odvozima koje će se rješavati „ad hoc“, odnosno koja deponija će imati mjesta, tamo će se otpad odvesti.

Ako se odvoz iz Poljane u roku od 15 dana ne dogodi, upozorava Avar, Čistoća u roku od 30 dana može izgubiti dozvolu za gospodarenjem otpadom, što znači gašenje te tvrtke. To je, smatra Avar, i cilj gradonačelnika Bosilja, uz „pogodovanje određenim interesima“.

Osvrt Danijele Puškadije, mještanke Poljane Biškupečke

Mještanka Poljane Biškupečke Danijela Puškadija također je sudjelovala na današnjoj konferenciji za medije te se osvrnula, među ostalim, na pretovarnu stanicu u Poljani koja je, kaže, funkcionirala sve do 10. lipnja, kada je Čistoća počela skladištiti MKO.

– Komunikacija g. Bosilja i nas je strašna. Javno smo morali napisati poziv da dođe na sastanak i da razgovaramo o ovoj temi, jer mi smo ljudi koji ovdje žive i to je tema koja se tiče nas, kao i drugih jedinica lokalne samouprave i građana, i vrlo smo važan faktor u rješavanju bilo kakvog pitanja. Kad je došao, nije znao da se ovdje nalazi 500 tona MKO-a, jer su mu savjetnici rekli da je riječ o 50 tona, te je rekao tada da će se taj problem riješiti u roku dva tjedna. No, to nije riješio, nije se čak ni javljao na telefonske pozive – kazala je Danijela Puškadija.

Nadalje, navodi da je gradonačelnik Boslij nekidan došao u Poljanu Biškupečku, no „sastao se samo s mještanima koji su članovi Udruge Varaždinsko smeće, na kojemu su bili prisutni g. Obadić i g. Petrić“.

– Rješavali su, kao, način na koji će to riješiti, No, na žalost, to nije točno. Točno je to da tih 600 tona miješanog komunalnog otpada ostaje u pretovarnoj stanici u Poljani Biškupečkoj i ne miče se s mjesta. G. Bosilj još uvijek nije našao razlog zašto bi on trebao porazgovarati s mjesnim odborom, koji je ipak neka institucija u ovome selu i predstavlja građane. A on razgovara s nekakvim likovima čudnog, rekla bih, moraliteta – zaključuje Danijela Puškadija.

Danijela Puškadija

U fokusu

FOTO Stiglo je prvih šest borbenih aviona Rafale, čuvat će i varaždinsko nebo te grmjeti na aeromitingu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

U Hrvatsku je danas sletjelo prvih šest od ukupno 12 višenamjenskih borbenih aviona Rafale.

Nove zaštitnike hrvatskog zračnog prostora iz Bordeauxa su u Zagreb doveli piloti Hrvatske vojske, koji su prošli obuku u Francuskoj. 

Na svečanosti prihvata prve skupine višenamjenskih borbenih aviona Rafale u sastav Hrvatskog ratnog zrakoplovstva u vojarni Pukovnik Marko Živković je, uz predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića, potpredsjednika Vlade ministra obrane Anušića, ministra gospodarstva Habijana, i druge dužnosnike, bio je župan Anđelko Stričak. 

– Upravo je nabava Rafala odluka koju bih posebno istaknuo tijekom obnašanja dužnosti zastupnika Hrvatskoga sabora u protekla tri mandata. Naime, Odlukom Vlade RH sam u srpnju 2019. godine bio imenovan u Međuresorno povjerenstvo za nabavu višenamjenskoga borbenog aviona. Da je njihova nabava bila neophodna, najbolje nam govore geopolitičke krize diljem svijeta. Vjerujem da svi uviđamo da moramo brinuti o sigurnosti, a isto tako vjerujem da svi uviđamo blagodati svih euroatlanskih asocijacija čiji smo članovi. Osim što Hrvatska vojska zadržava sposobnost zaštite zračnog prostora, nabavom borbenih aviona Rafale dodatno jača status među saveznicima – istaknuo je župan Stričak.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pad temperature proteklih nekoliko dana opet je pogodio poljoprivrednike.

Naime, tijekom 21. i 22. travnja na nekim je mjestima temperatura otišla u minus, a povrće i voće oštetio je mraz.

– Šteta od mraza je 100 % i to drugu godinu zaredom. U ponedjeljak, 22. travnja, ujutro u voćnjaku je bilo – 3 stupnja – rekao nam je proizvođač jabuka, krušaka i šljiva te vinogradar Josip Žmegač iz Donje Voće.

Predsjednik Kriznog stožera Hrvatske voćarske zajednice (HVZ) Željko Ledinski upozorio je kako veliki problem voćarima predstavlja to što osiguravajuća društva nisu željela osiguravati štete od mraz za ovu godinu.

Ove fotografije su sa Žmegačevog imanja u Donjoj Voći, ali kako saznajemo štete od mraza je bilo na području susjednih općina kao i diljem Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje