Povežite se s nama

U fokusu

Slunjski otišao zbog zatvaranja obrta ili – vlastite rastrošnosti?

Objavljeno:

- dana

SMJENA U NOVOM MAROFU

Za kupnju prostora veličine 65 četvornih metara u Zagrebačkoj ulici potrošilo se 453.000 kuna, dok su za njegovo opremanje platili dodatnih 250 tisuća kuna, iako se novomarofskim obrtnicima nudio i jeftiniji gradski prostor – bivša Gradska knjižnica.

Je li Dražen Slunjski, nakon više od deset godina vođenja Udruženja obrtnika grada Novog Marofa, otišao s mjesta njegova predsjednika zbog odjave obrta, kako je službeno objašnjeno, ili vlastite rastrošnosti?

Gotovo 700.000 kn

Za „intelektualne usluge“ zaradio 18.000 kuna

Među novomarofskim obrtnicima i poduzetnicima već neko vrijeme govori se o rastrošnosti dugogodišnjeg predsjednika Udruženja obrtnika kao stvarnom razlogu njegova odlaska. Naime, novi poslovni prostor Udruženja hrvatskih obrtnika Novi Marof koštao je gotovo 700 tisuća kuna. Za kupnju prostora veličine 65 četvornih metara u Zagrebačkoj ulici potrošilo se 453.000 kuna, dok su za njegovo opremanje platili dodatnih 250 tisuća kuna. To možda ne bi bilo toliko sporno da se obrtnicima nije nudio i osjetno jeftiniji gradski prostor, bivša Gradska knjižnica, čija je cijena bila više od 100 tisuća kuna manja.

Međutim, prevagnula je skuplja opcija – prostor do autobusnog kolodvora u vlasništvu posrnule tvrtke Mardex. Osim toga, Slunjskom je za „intelektualne usluge“, točnije za stavku pod nazivom „vođenje radova“, plaćeno 18 tisuća kuna. No obrtništvu (više) ne cvjetaju ruže, pa je Slunjski krajem prošle godine odlučio zatvoriti obrt i profesionalizirati svoju poziciju zamjenika gradonačelnika Novoga Marofa.

Budući da odjavom obrta više nije mogao biti na čelu obrtničkog udruženja, za vršitelja dužnosti predsjednika izabran je njegov zamjenik Mario Milak, i to na sjednici Upravnog odbora koji je bio „pojačan“ s tri člana Nadzornog odbora. Ostale obrtnike, članove Udruženja od Brezničkog Huma do Ljubešćice – dakle, cijele bivše općine Novi Marof – nitko nije pozvao da izaberu svog čelnika. Možda je i to razumljivo zbog okolnosti, ali je nejasno kada će se održati skupština koja je nužna da bi se razjasnili navodi ne samo oko (ne)opravdanih troškova kupnje i uređenja prostora, nego i drugih spornih rashoda. Nedavno se, naime, pročulo o neopravdanom „peglanju“ kreditne kartice u vlasništvu Udruženja za iznos od oko 4,5 tisuća kuna. Stigla je i prijava za (ne)opravdane troškove reprezentacije u iznosu od 21 tisuće kuna.

Upoznata i policija

Umjesto tajnice završni račun napravili članovi Upravnog odbora

Da nešto nije u redu u novomarofskom udruženju, govori i to da tajnica nije napravila završni račun za lanjsku godinu, već su to umjesto nje napravili članovi Upravnog odbora. Štoviše, prije desetak dana “odbornici” su nakon konzultacija u svojem skupocjenom domu, bruji Novi Marof, otišli na saslušanje u varaždinsku policiju, koja je zaprimila prijavu u vezi kupnje i uređenja prostora, kao i drugih stvari.

Financijsko izvješće o sredstvima i utrošku sredstava u projektu kupnje, uređenja i opremanja novog poslovnog prostora za rad Udruženja hrvatskih obrtnika Novi Marof – kako je službeni naziv dokumenta – zanimljivo je štivo. Osim Slunjskog, koji je sam sebi za intelektualne usluge isplatio 18 tisuća kuna, među izvođačima radova može se pronaći još članova Upravnog odbora Udruženja. Tako je obrtu novoizabranog predsjednika Marija Milaka za stolarske radove i namještaj ukupno isplaćeno 26.875 kuna dok je obrt Petra Klopotana za bojler-instalacije prihodovao više od 18 tisuća kuna. Izuzmu li se obrti bivšeg i novog predsjednika te njihovih kolega iz Upravnog odbora, ostali obrtnici uključeni u uređenje prostora prihodovali su najviše nekoliko tisuća kuna. Osim kod nekih obrtničkih radova, nije se štedjelo niti kod opremanja. Kupljeni su tako stolice i stolovi ukupne vrijednosti gotovo 18 tisuća kuna.

Dva staklena stola za ured plaćena su 2,3 tisuće kuna. No Upravnom odboru se mora priznati da su svoju socijalnu osjetljivost u recesijskim vremenima – kad bi 700 tisuća kuna potrošenih na poslovni prostor možda bilo bolje upotrijebiti kao, primjerice, poticaje obrtništvu ili pomoć kolegama koje je „pojela“ recesija – pokazali kod kupnje televizora. Naime, za 1,3 tisuće kuna mogli su si priuštiti samo skromniju plazmu. Da su se malo preračunali u svojim megalomanskim prohtjevima pokazuje podatak da su za sav posao ostali dužni 34,5 tisuće kuna. Najveći dug je za stolove i stolice – 15 tisuća kuna. Kada bi se samo bivši predsjednik koji se povukao s te funkcije odmah nakon podnošenja prijave odrekao svog honorara za „intelektualne usluge“ – dug bi se prepolovio.

Tri neplaćena mjeseca, otkaz, prijetnja i – posao

Istovremeno dok je trebala biti jedina osoba koja će raditi u skupocjenom zdanju Udruženja i knjižila megalomanske troškove, tajnica novomarofskih obrtnika svoju plaću nije dobila tri mjeseca. Nakon što se drznula zahtijevati svoj novac, koji je, vjerujemo, barem dva i pol puta manji od honorara koji je dobio Slunjski, umjesto plaće dobiva otkaz.
Međutim, nakon što je, kako se priča po Novom Marofu, otišla sa svojom istinom u policiju, „nenadano“ je ponovno primljena na posao. Pola radnog vremena. No, prema svemu, i to je bilo dovoljno “za zavjet šutnje”, budući da ne želi svoja saznanja iznijeti u javnost.

 

Izvor:
Foto:

U fokusu

Zbog krize u Njemačkoj drvoprerađivači smanjili proizvodnju, Požgaj grupa našla nova tržišta

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kako je drvno-prerađivačku industriju i graditeljstvo pogodila kriza, ponajprije u Njemačkoj, čini se da se po prvi put događa da Hrvatske šume ne mogu prodati predviđenu količinu trupaca. Odnosno, prema nekim informacijama do kojih je došao Lider, imaju višak.

Pad narudžbi je očekivan, jer nakon štete izazvane olujnim nevremenom uslijedila je kriza u Njemačkoj koju sve više osjećaju i druge europske zemlje. Potvrđuje to i čelni čovjek Požgaj grupe Nikola Požgaj koji kaže da se pad narudžbi mogao očekivati čak i da krize u Njemačkoj nije bilo s obzirom na to da su 2021. i 2022. bile rekordne godine u proizvodnji i izvozu drvno-prerađivačke industrije.

Naime, to su godine nakon pandemije kada su kupci nastojali popuniti skladišta robom koju su k tome plaćali skuplje, pa kad su se trgovci namirili, bilo je za očekivati pad bez obzira na krizu u Njemačkoj.

Doduše, on ne vjeruje da je došlo do ukupnog pada narudžbi drvnoprerađivačkih proizvoda i posljedično tome pojave viška trupaca zbog toga, nego kao jedini mogući uzrok neprodanih trupaca vidi u spomenutoj vjetrolomnoj oluji koja je oštetila mnoga stabla.

– Nisam siguran da ima viška trupaca u Hrvatskim šumama jer ih i oni režu onoliko koliko treba. Ako bi ih rezali više, to bi značilo da trupci negdje leže i postoji opasnost da počnu trunuti. Ali u HŠ najbolje znaju taj podatak, a ono što se može reći jeste da je s nekih tržišta, tu prvenstveno mislim na njemačko, naručeno manje drvno-prerađivačke robe u zadnje vrijeme – kaže Požgaj.

No dodao je da Požgaj grupa i dalje radi s istim kapacitetom, odnosno, pad njemačkih narudžbi nadomještaju novim narudžbama iz drugih zemalja.

Više o svemu pročitajte OVDJE

Nastavite čitati

U fokusu

Poznat je datum kad kreće isplata povrata poreza

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Porezna uprava objavila je da isplata povrata poreza na dohodak kreće 2. svibnja. Pravo na povrat ima čak 830.122 porezna obveznika, a rješenje Porezne uprave počet će stizati od današnjeg dana.

-Na nivou Republike Hrvatske, sa stanjem na dan 15.04.2024. godine,  u postupku utvrđivanja godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu kod ukupno 830.122 porezna obveznika utvrđena je razlika više uplaćenog poreza i prireza na dohodak za povrat u iznosu od 332.811.592,99 eura, dok je kod 97.512 poreznih obveznika utvrđena obveza za uplatu poreza na dohodak i prireza na dohodak u iznosu 35.290.255,23 eura – stoji u priopćenju Porezne uprave.

Temeljem godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu ukupno će 212.438 poreznih obveznika – mladih osoba ostvariti pravo na povrat više uplaćenog poreza na dohodak i prireza poreza na dohodak s osnove umanjenja poreza fizičkim osobama, od toga 83.528  osoba do 25 godina života u iznosu od  75.881.564,42 eura, odnosno 128.910 mladih osoba od 26 do 30 godina života u iznosu od  100.127.481,51 eura.

Ostatak priopćenja donosimo u nastavku:

Obavijest o privremenim poreznim rješenjima u svezi povrata poreza na dohodak za 2023. građani će početi dobivati od 22. travnja 2024. u svoje Korisničke pretince u sustav eGrađani (https://gov.hr/?lang=hr), a Porezna uprava će tijekom svibnja započeti s dostavom rješenja poštom na adrese prebivališta ili uobičajenog boravišta.

Povrati poreza izvršavat će se onim poreznim obveznicima koji ispunjavaju uvjete za povrat, kontinuirano prema redoslijedu kojim će se izdavati rješenja.

Visina povrata poreza ovisi o visini uplaćenog poreza i prireza, olakšicama na koje porezni obveznik ima pravo, te godinama života za mlade osobe (do 30 g.).

Očekuje se da će većina povrata po godišnjem obračunu poreza na dohodak za 2023. godinu u posebnom postupku biti izvršena do kraja svibnja 2023. godine.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje