Povežite se s nama

U fokusu

Snažna detonacija na području Vinice, na kućama popucali zidovi

Objavljeno:

- dana

NAČELNIK KOSTANJEVAC TRAŽI POMOĆ

Zbog snažne detonacije koja se prošli tjedan osjetila na širem području Općine Vinica, načelnik Marijan Kostanjevac za pomoć se obratio čak i predsjedniku Republike Hrvatske te Saboru, ali i PU varaždinskoj, inspekciji Ministarstva gospodarstva, županu i Područnom uredu za zaštitu i spašavanje.  

Iz Općine upozoravaju da je u Kamenolomu Marčan, sudeći po detonaciji, ponovo izvršeno miniranje jačih razmjera.

 – Nakon nekoliko godina mira, 21. rujna u poslijepodnevnim satima izvršeno je miniranje u Kamenolomu Marčan. Detonacija je bila toliko snažna da se osjetila na širem području Općine. Sudeći po jačini detonacije, miniranje je bilo većih razmjera, s većom količinom eksploziva, pa je razumljivo da smo u Općini zaprimili više uznemirujućih poziva i upita građana. Osim toga, primili smo dojave građana o novim štetama na obiteljskim kućama u okruženju (pucanja i napukline zidova). Zbog toga zahtijevam da se pokrene istražni postupak te da se utvrdi da li je miniranje bilo izvedeno u skladu sa zakonom te pravilima struke – naveo je Kostanjevac u dopisu.

Problemi 20-ak godina, već dobili i sudske sporove

Podsjetio je da zbog neprimjerenog miniranja i načina mineralnih sirovina problema imaju već 20-ak godina.

– U tom je razdoblju Općina pokretala više rasprava i sastanaka, a sami oštećenici su radi nadoknade štete pokretali i sudske sporove koji su svi prije par godina završili pravomoćnim sudskim presudama u njihovu korist – napominje.

 Ističe da sada ponovno mora ukazati na neprimjereno ponašanje uprave Kamenoloma prema stanovnicima Općine Vinica.

Je li potrebno uništavati obiteljske kuće?

– Ranijih godina bio je postignut dogovor da se za potrebe proizvodnje vrši nekoliko miniranja godišnje, ali s manjim količinama eksploziva, što s obzirom na jačinu detonacije  ovog puta očito nije bilo poštivano. S obzirom na navedeno, s razlogom se pitam je li doista potrebno uništavati sve obiteljske kuće u okolici i iseliti stanovništvo da bi se u Kamenolomu i dalje mogla vršiti eksploatacija kamena i da li je doista naknada za eksploatiranje mineralnih sirovina od desetak tisuća kuna godišnje primjerena – pita se Kostanjevac i apelira na nadležne institucije da aktivno uključe u rješavanje problema.

 – Općina Vinica mora voditi brigu o svojim mještanima i štititi njihovu imovinu, ali nije nam cilj ovim putem nauditi proizvodno-gospodarskom subjektu, nego samo tražimo da se sporno miniranje, ako se već treba provoditi, provodi na odgovarajući način, uz primjenu novih neškodljivih tehnologija – zaključio je.

Izvor:
Foto:

U fokusu

FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pad temperature proteklih nekoliko dana opet je pogodio poljoprivrednike.

Naime, tijekom 21. i 22. travnja na nekim je mjestima temperatura otišla u minus, a povrće i voće oštetio je mraz.

– Šteta od mraza je 100 % i to drugu godinu zaredom. U ponedjeljak, 22. travnja, ujutro u voćnjaku je bilo – 3 stupnja – rekao nam je proizvođač jabuka, krušaka i šljiva te vinogradar Josip Žmegač iz Donje Voće.

Ove fotografije su s njegovog imanja u Donjoj Voći, ali kako saznajemo štete od mraza je bilo na području susjednih općina kao i diljem Hrvatske.

Nastavite čitati

U fokusu

Državni revizori utvrdili hrpu nepravilnosti u poslovanju Međimurske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Revizori su u Međimurskoj županiji utvrdili poduži popis onoga što je napravljeno krivo, a Matija Posavec, u službenom očitovanju kaže da je dio nepravilnosti u međuvremenu već ispravljen.

Sada je objavljeno i službeno izvješće Ureda državne revizije u kojem mu se nalaže što sve mora promijeniti u poslovanju županije. Zbog utvrđenih nepravilnosti Međimurska županija je za 2022. dobila uvjetno mišljenje, piše n1info.hr.

Među ostalim, revizori su otkrili da u poslovnim knjigama Međimurske županije rashodi u iznosu od 2.837.430 kuna odnosno nešto više od 378 tisuća eura nisu evidentirani na propisanim računima Računskog plana. Osim toga, pogrešno su iskazani i u financijskim izvještajima.

Također, tijekom 2022. Međimurska županija naručila je razne usluge od tvrtki u svom vlasništvu. Računi su im plaćeni, no revizori su utvrdili da za gotovo 1,6 milijuna kuna odnosno oko 212 tisuća eura nije bilo priloženih specifikacija.

Otkriveni su i ozbiljni propusti u ugovoru o financiranju Županijske bolnice. U pitanju je ugovor za sufinanciranje dijela troškova projekta “Rekonstrukcija i opremanje bolnice za potrebe dnevne bolnice i jednodnevne kirurgije”. Županija je, prema revizorskom izvješću, u prijašnjim razdobljima Županijskoj bolnici doznačila 8.343.804 kuna odnosno oko 1,1 milijun eura, a od 2021. prestala je plaćati preuzetu obvezu sufinanciranja. Krajem 2022. ostao je dug od 6,4 milijuna kuna odnosno oko 855 tisuća eura, ali on nije evidentiran u poslovnim knjigama niti je iskazan u financijskim izvještajima. Županijska bolnica je iz vlastitih sredstava podmirila ovaj iznos, umjesto Međimurske županije.

Više čitajte OVDJE.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje