Na vrhu Ivančice ove nedjelje 41. akcija “Kretanjem do zdravlja”
Ivanečko Hrvatsko planinarsko društvo "Ivančica" u nedjelju, 18. kolovoza, organizira već tradicionalnu akciju "Kretanjem do zdravlja" u suradnji sa Društvom...
Turistička zajednica područja Sjever Zagorja u svakoj udruženoj Općini (Cestica, Donja Voća, Klenovnik, Maruševec, Petrijanec i Vinica) postavila je po jednu solarnu klupu.
U sklopu Javnog poziva iz Fonda za nedovoljno razvijena područja i kontinent, Turistička zajednica područja Sjever Zagorja uspješno je realizirala projekt „Nabava i postavljanje solarnih klupa na području TZP Sjever Zagorja“.
Dodijeljena su bespovratna sredstva spomenutoj turističkoj zajednici u iznosu od 75.600 kuna, a postavljeno je šest solarnih klupa u svakoj udruženoj općini (Cestica, Donja Voća, Klenovnik, Maruševec, Petrijanec i Vinica) po jedna, čime je dodatno unaprijeđena turistička infrastruktura te klupe služe kao javni solarni punjači mobitela i tableta uz senzorsku ambijentalnu rasvjetu koju akumuliraju kroz dan. Svih šest općina zajedno je ukupno sufinanciralo 10.000 kuna.
Klupe ujedno apeliraju i na svijest žitelja i gostiju da se okrećemo energetskoj učinkovitosti i obnovljivim izvorima energije, a dizajnirane su na način da se uklapaju u svaki prostor, uz funkcionalne karakteristike i dugotrajnost konstrukcije.
Punjenje uređaja omogućavaju dva USB i dva bežična punjača, za ljepši noćni ugođaj zaslužna je LED rasvjeta, a u slučaju lošijih vremenskih uvjeta, neometan rad moguć je do nekoliko dana.
O mogućnostima koje imaju novopostavljene solarne klupe govorio je Željko Posavec, načelnik Općine Petrijanec: “Riječ je o energetski neovisnim klupama na kojima se nalaze solarne ploče pomoću kojih tokom dana prikupljaju sunčevu svjetlost, čija se energija akumulira u baterijama koje se nalaze u klupi. Korisnici klupa tu energiju mogu iskoristiti za punjenje svojih mobitela i tableta. Nadam se da će mještani naše općine i posjetioci uživati sjedeći na klupi koja se nalazi kod Dječjeg vrtića “Bambi” Petrijanec, na adresi Ulica Vladimira Nazora 40A, na kojima mogu za to vrijeme puniti svoje smart uređaje.”
Zavod za javno zdravstvo Varaždinske županije provodit će mjere sustavne deratizacije na području Grada Varaždina od 19. do 30. rujna.
Deratizacija je 19. rujna na rasporedu u Hrašćici, idući dan Gojanec i Jalkovec, potom 23. rujna Jalkovec i Poljana Biškupečka, idući dan Črnec Biškupečki i Zbelava, pa Donji Kućan i Gornji Kućan, 26. rujna Gornji Kućan, a idući dan Kućan Marof. Deratizacija završava 30. rujna u Kućan Marofu.
– U slučaju nepovoljnih vremenskih uvjeta, početak sustavne deratizacije se odgađa. Deratizacija će se vršiti antikoagulantnim rodenticidima na bazi bromadiolona za koje je antidot vitamin K-1 (Presol plus pšenica i Megalon parafinski blok). Deratizacija će se provoditi prema „Programu mjera suzbijanja patogenih mikroorganizama, štetnih člankonožaca (Arthropoda) i štetnih glodavaca čije je planirano, organizirano i sustavno suzbijanje mjerama dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije od javnozdravstvene važnosti za Grad Varaždin u 2024. g.“ te sukladno Provedbenom planu provođenja preventivne i obvezatne preventivne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije kao posebne DDD mjere na području Grada Varaždina i prema Pravilniku o načinu provedbe obvezatne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije (NN 35/07) – ističu iz Grada Varaždina.
Iako su svi vodostaji u Hrvatskoj trenutno ispod razina za proglašenje mjera obrane od poplava, prema meteorološkim i hidrološkim prognozama DHMZ-a i Hrvatskih voda, velike količine oborina koje su u proteklom razdoblju pale i nastavljaju padati na slivnom području susjednih uzvodnih država, uzrokuju povećani protok rijeka koji će nastaviti rasti sljedećih dana – očekuju se visoki vodostaji rijeka Mure i Drave, dok bi vodostaji rijeke Dunav kod Batine tijekom idućeg tjedna mogli bi dosegnuti razine iznad +700 cm što će dovesti do uvođenja izvanrednih mjera obrane od poplava. To može dovesti do ugroza od poplava prvenstveno nebranjenih područja, poput vikend naselja Zeleni Otok kod Batine i vikend naselja na ušću Drave kod Aljmaša.
– U cilju smanjenja rizika od poplava, Ravnateljstvo civilne zaštite u dogovoru s čelnicima jedinica lokalne i regionalne samouprave na rizičnim područjima, stožerima civilne zaštite, žurnim službama i operativnim snagama poduzima sve potrebne preventivne mjere kako bi se zaštitili građani i imovina te pravovremeno reagiralo u slučaju izlijevanja rijeka ili poplava na područjima s visokim rizikom. Operativne snage i sudionici sustava civilne zaštite na rizičnim područjima, stavljeni su u pripravnost. Pozivaju se građani na područjima sklonima poplavama da budu posebno oprezni, da se pripreme na moguće velike vode, izmjeste vrijednu imovinu na sigurno, prate vijesti i preporuke nadležnih tijela te pravodobno poduzmu potrebne sigurnosne mjere – pojasnili su iz Ravnateljstva.
Mura je u Murskom Središću danas u 9:15 sati bila visoka 287 cm, a pripremno stanje obrane od poplave proglašava se na 330 cm. Drava u Varaždinu u 9 sati bila je 190 cm. Na ovoj lokaciji ona je svoj maksimum dosegla 1965. godine kada je bila 424 cm.
– Vodostaji Mure do Goričana su u stagnaciji s tendencijom porasta, a dalje nizvodno su u opadanju s tendencijom porasta. Vodostaji su u domeni srednjih voda. Vodostaji Drave na hidrološkoj postaji Botovo su u stagnaciji s tendencijom stagnacije, a nizvodno do Donjeg Miholjca su u porastu s tendencijom porasta. Dalje nizvodno vodostaji su u stagnaciji s tendencijom porasta. Vodostaji su u domeni srednje niskih i srednjih voda. Posebno naglašavamo moguć izniman porast vodostaja Dunava sljedećeg tjedna – objavio je DHMZ danas u svom dnevnom hidrološkom biltenu.