Povežite se s nama

Međimurje

Za dva buduća specijalizanta hitne medicine u Međimurskoj županiji osigurana sredstva iz EU fondova

Objavljeno:

- dana

U Zavodu za hitnu medicinu Međimurske županije, održana je početna konferencija povodom projekta „Hitna je Međimurju bitna“ temeljem dodjele bespovratnih sredstava u okviru Poziva na dostavu projektnih prijedloga „Specijalističko usavršavanje doktora medicine“ koji se financira sredstvima Europskog socijalnog fonda, Operativnog programa ,,Učinkoviti ljudski potencijali“ za razdoblje 2014. – 2020., a čiji je ugovor potpisan 28. svibnja u Ministarstvu zdravstva u Zagrebu.

Specijalizanti hitne medicine temeljem projekta su Lucija Hranilović i Goran Madžar, koji će se financirati EU sredstvima, dok je Marija Vargek financirana sredstvima Hitne. Sama specijalizacija traje pet godina, a krajnji cilj budućih specijalista hitne je pomoći u brzim reakcijama stanovništvu Međimurske županije.

Petra Pavičić, voditeljica odjela za razvoj ljudskih potencijala – REDEE, osvrnula se na sam Projekt.

– Poziv je raspisan upravo u dijelu socijalnog uključivanja, čija je svrha bila poboljšati pristup zdravstvenoj skrbi na područjima s manjkom liječnika. Prema podacima iz 2017., na području cijele Hrvatske nedostajalo je čak 606 specijalista hitne medicine, te se većina njih sprema u mirovinu. Zavodu za hitnu medicinu osigurali smo 2,6 milijuna kuna, a projekt je ocijenjen s maksimalnih 100 bodova, što je i potvrda odlične suradnje Zavoda s REDEOM.

– Ovo je odlično ulaganje u mlade ljude, a posebice u našoj Županiji. Imamo tri specijalizanta, od čega je dvoje financirano sredstvima EU. Sretan sam što imamo mladi kadar zainteresiran za ovu vrlo propulzivnu i dinamičnu specijalizaciju izvan bolničke hitne medicine“ – rekao je ravnatelj Zavoda za hitnu medicinu Međimurske županije, dr. Tomislav Novinšćak.

– Specijalizante hitne do sada nismo imali, ovo je ulaganje u sam zdravstveni sustav Međimurske županije, koji je trenutačno u velikom investicijskom ciklusu, a najveća vrijednost je da ulažemo u ljude koji će ostati u Međimurju. Do kraja godine planiramo završiti Dom zdravlja, što je najveće ulaganje u primarnu zdravstvenu zaštitu, a formiramo i Centar izvrsnosti u suradnji s Varaždinskom županijom. Predlažemo da Međimurska županija zadrži interventnu kardiologiju, a želja mi je i da do kraja godine nabavimo uređaj za magnetsku rezonancu – zaključio je župan Međimurske županije Matija Posavec te poželio mnogo uspjeha i sreće budućim specijalizantima Hitne.

Svoju podršku dali su predsjednik Upravnog vijeća Zavoda za hitnu medicinu Međimurske županije dr. med. Drago Starčević, spec. opće kirurgije, te pročelnica UO za zdravstvo i socijalnu skrb Međimurske županije dr. sc. Sonja Tošić Grlač.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje