Povežite se s nama

Kultura

Splitski umjetnik Feđa Aaron Bučić izlaže u varaždinskom RezervArtu

Objavljeno:

- dana

Petu godinu zaredom, umjetnička radionica Elkana (@ElkanaArtWorkshop) kulturnoj javnosti predstavlja svoje stvaralaštvo. Izložbena turneja počela je u Muzeju Grada Splita, zatim u Šibenku i napokon je stigla u varaždinsku Galeriju ARTiljerija.

Niz duboko promišljenih i vješto izrađenih skulptura, praćenih novom kolekcijom nakita koje je osnivač Elkane, umjetnik Feđa Aaron Bučić, povezao izložbom naziva „Stvaranje Univerzuma“ moći će se razgledati od subote, 29. siječnja, u galeriji RezervArta (Trg Pavla Štossa 41).

Na otvorenju izložbe u 19 sati bit će više riječi o logičnom nastavku umjetničke cjeline, koju čine i ranije izložbe: „Gdje istok susreće Zapad“ (2017.), „Gdje Svemir dotiče Zemlju“ (2018.), „Krunice s Brda ukazanja“ (2019.), te „Tikkun olam“ (2020.), s kojima se Elkana predstavila na više od 20 izložbi u Hrvatskoj, Italiji, Austriji, Francuskoj, Monaku, Izraelu, Grčkoj, Bosni i Hercegovini te u Indiji i Nepalu.

Izložbom „Stvaranje Univerzuma“ Bučić spaja filozofiju tzimtzum, jedan od najdalekosežnijih formuliranih pojmova u povijesti židovskog misticizma, s vedskom filozofijom, odnosno pojmom hiranyagarbha. Oba pojma opisuju, tumače, razlažu na shvatljivu razinu – samo stvaranje, postanak.

Tzimtzum, u prijevodu skupljanje, kontrakcija, povlačenje opisuje prvi korak kojim je B-g započeo proces stvaranja, povlačeći svoju bit iz jednog područja unutar sebe samog, stvarajući tako prostor u kojem bi kreacija mogla započeti. Ova primordijalna početna koncentracija tvori prazni prostor, halal happanuy. U prostoru te praznine B-g je emanirao, kreirao, oblikovao i u konačnici napravio sve svjetove.

Hiranyagarbha, odnosno zlatno jaje, zlatna utroba, univerzalna utroba označava izvor stvaranja Univerzuma, odnosno manifestiranog Svemira. Nakon velikog raspada Univerzuma, posvuda je bila tama. Ništa nije postojalo, ni statično niti u kretanju, sve je bilo u stanju sna. Tada se pojavio oblik izvan osjetila, Svayambhu, koji je stvorio iskonske vode, a u njima potom i sjeme stvaranja. Sjeme se pretvorilo u zlatnu utrobu, Hiraṇyagarbhu, iz koje je sve stvoreno.

Promišljanje o Stvoritelju, Stvaranju i Stvorenom te izučavanje, istinski kontakt i proživljavanje perspektiva različitih religija i kultura – okosnica je nesvakidašnjeg života splitskoga umjetnika Feđe Aarona Bučića.

Doživljeno na duhovnoj, mentalnoj i estetskoj razini, posjetiteljima aktualne izložbe prenosi koristeći svoje desetljećima usavršavane umjetničke vještine oblikovanja kamena, plemenitih metala, ali i fosila, 2.000 godina starog Rimskog stakla te poludragog kamenja.

Kultura

Filmovi varaždinske Vanime na međunarodnim festivalima

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Nakon što su filmovi nastali u produkciji varaždinskog Filmsko kreativnog studija Vanima protekle godine neobično uspješno predstavljali ovaj filmsko kreativni studio i varaždinske animatore kako na festivalima i filmskim smotrama u Hrvatskoj i u njenom širem okruženju, tako i na brojnim europskim i svjetskim festivalima, uspješan put prošlogodišnje produkcije Vaniminih animiranih filmova po svjetskim filmskim festivalima i smotrama nastavlja se i dalje.

Film „Bastet-Božica mačaka“ čije su autorice Vita Dvoržak, Sara Majnarić i Inja Đolonga našao se tako u službenoj selekciji međunarodnog festivala „Smile“ u New Delhiju, a isto tako je odabran za prikazivanje u konkurenciji međunarodnog festivala CMS u Lucknowu u Indiji. Oba festivala održavaju se sredinom travnja.

Dva Vanimina filma našla su se i u službenoj selekciji međunarodnog filmskog festivala Baloss u Milanu u Italiji. Riječ je o filmovima „Što usta zbore to ruke stvore“ koji potpisuju autorice: Lucija Kranjčić, Kala Šmic, Franka Bogović, Vita Dvoržak i Anabela Mlinarić i „Treće oko“ autorice Anabele Mlinarić koji će biti prikazani u sklopu ovog festivala u svibnju u Milanu.

U sklopu internacionalnog, jubilarnog 15. Vafi-Rafi festivala u Varaždinu koncem svibnja i početkom lipnja, u službenoj će konkurenciji biti prikazana četiri Vanimina filma. Bit će to filmovi „Bastet-Božica mačaka“, „Što usta zbore to ruke stvore“, „Oko moje glave“ autora Viga Gulića, Oleksandra Saška Moskalova, Brune Tomašković, Brune Jovan, Kale Šmic, Bernarda Hercega, Klare Nagy i Lovra Ledenka, te film „GPT Meni“, stop animacija koju potpisuju Kala Šmic, Klara Nagy, Franka Bogović, Vita Dvoržak, Sara Majnarić, Anabela Mlinarić i Lucija Kranjčić.

Inače, varaždinski animatori redovno se sastaju nekoliko puta tjedno u svojim prostorima u Preradovićevoj 4 u Varaždinu učeći, zabavljajući se i intenzivno pripremajući nove filmove čije se finaliziranje očekuje do lipnja ove godine.

Nastavite čitati

Kultura

Proširena stvarnost novi je dodatak stalnog postava Dvora Trakošćan, a može se iskušati u nedjelju

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U nedjelju, 21. travnja, doživite jedinstvenu kombinaciju WRC Croatia Rallyja i proširene stvarnosti u muzeju Dvora Trakošćan.

Nakon WRC utrke s početnom točkom u Trakošćanu, posjetitelji će imati priliku po prvi puta iskusiti novi dodatak stalnom postavu Dvora Trakošćan – proširenu stvarnost!

U razdoblju od 12 do 15 sati možete iskušati svoje logičke sposobnosti u igri potrage kroz dvorac koja će vas provesti kroz skrivene kutke i otkriti tajne njegove prošlosti.

Nakon toga, u 15 sati održati će se i službeno predstavljanje proširene stvarnosti uz demonstraciju i mogućnost fotografiranja s njom. Ovo će biti prilika za stvaranje nezaboravnih uspomena i jedinstvenih fotografija u dvorcu Trakošćan.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje