Povežite se s nama

Međimurje

Spomen dom rudarstva: interpretacija rudarstva i života rudara na području Murskog Središća

Objavljeno:

- dana

Grad Mursko Središće je 2018. godine otkupio stari separator ugljena u kojem je zbirka kojom se nastoji interpretirati povijest rudarstva na gradskom području. Dijelovi postojeće zbirke koji su vezani izravno uz rudarstvo ostat će u prostoru separatora, dok će se dio zbirke koji prikazuje svakodnevni život rudara i njihovih obitelji preseliti u etno kuću „Rudarova hiža“.

Projekt Spomen doma je apliciran na prekogranični projekt Energy tour, koji je prošle godine odobren te je započelo njegovo provođenje. Putem toga je projekta osigurano 112.000 eura za uređenje unutrašnjosti u kojoj će se nalaziti multimedijalna oprema, vitrine, informativni panoi i druga muzejska oprema. Gotovo istovremeno s početkom provođenja projekta, Grad Mursko Središće i Centar za kulturu „Rudar“ javili su se s projektom „Kultura u Gradu rudara“ i na poziv Ministarstva kulture vezan uz programe gradnje, rekonstrukcije i opremanja kulturne infrastrukture u 2021. godine.

Projekt je ukupne vrijednosti 463.000 kuna, no, to neće biti i konačno ulaganje u Spomen dom rudarstva. Trenutno je u tijeku faza osmišljavanja muzejskog postava, kojim će se posjetitelje voditi pričom. Teme će obuhvaćati prve tragove u pisanim izvorima o ugljenu, početke rudarenja, razvoj privatnih tvrtki koje su se bavile rudarenjem, njihova nacionalizacija i na kraju gašenje rudarskih aktivnosti, sudbine pokretača industrije ugljena na području Murskog Središća, utjecaj rudarstva na geografske, demografske, socijalne, prostorno-planske i gospodarske trendove na grad i okolna naselja, sustav upravljanja tvrtke Međimurski ugljenokopi, radna mjesta, prava radnika i organizaciju provođenja slobodnog vremena i godišnjeg odmora te drugo. Prikazom okoliša separatora posjetitelji će dobiti priliku vratiti se u pedesete i šezdesete godine prošloga stoljeća.

Posebna pažnja bit će pridodana opasnostima s kojima su se rudari suočavali na radnome mjestu, a naglasak će biti stavljen na poznatu nesreću u jami Maj 3.

– Kako će se to sve prezentirati? Osim multimedijalne opreme osigurane u projektu Energy tour i aplicirane na poziv Ministarstva kulture i medija, materijal se osigurao „rudarskim poslom“ – kopanjem po arhivima, knjižnicama i radioteleviziji – poručuju iz Grada Murskog Središća.

Naime, pronađeni su dosad nepoznati videoisječci iz 1966. godine, koji prikazuju željezničku prugu i lokomotivu u vožnji te radove oko separatora. Pronađeni su svi sačuvani brojevi službenih novina Međimurskih ugljenokopa, velika količina arhivske građe s činjenicama o ozljedama na radu, prijavama za mirovinu, unutarnjem ustrojstvu, korištenju odmarališta i svemu ostalom vezanom uz funkcioniranje najvećeg i najpoznatijeg gospodarstva u povijesti Murskog Središća.

– Osim edukacije, oprema će poslužiti i za faktore iznenađenja koji će posjetitelju ponuditi poseban doživljaj, te za proširenu stvarnost koju posjetitelj doživljava korištenje naočala za virtualnu stvarnost. Dogradnja i opremanje muzejskog postava nikad neće prestati, a službeno otvaranje sa svim novotarijama se očekuje u ljetnim mjesecima 2022. godine – poručuju iz Grada.

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Međimurje

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” 24. travnja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” u Društvenom domu u Palovcu.

Predstava će se odigrati u srijedu, 24. travnja, s početkom u 17:30 sati.

Predaja o zmaju Pozoju zaintrigirala je i članove teatra.002 i tako je, u suradnji s Muzejom Međimurja Čakovec, nastala predstava o strašnom biću koje spava, ali se povremeno i budi, ispod Staroga grada. Međutim, to nije samo priča o Pozoju. To je i priča o hrabrom učeniku, Đaku, Grabancijašu koji se usudio suprotstaviti strašnoj zvijeri. Bi li uopće grad, naše Međimurje, postojalo i danas da nije bilo Matije? Spava li Pozoj još uvijek ispod Staroga grada? Pitanje je to koje si postavljamo još i dan danas, a jedan od odgovora svakako ćete saznati pogledate li ovu zanimljivu i neobičnu predstavu.

Legenda o Pozoju teatra002. ispričana je kao pričopredstava s pop-up scenografijom. Predstava kombinira igrano-lutkarsko-glazbenu tehniku i vjerovali ili ne, u njoj se može naći i nešto kemije. Tekst i režiju potpisuje Bruno Kontrec, glazbu Stjepan Horvat i 2cooleles, autor pop-up knjige je Bruno Kontrec, za vizualni identitet zaslužni su Bruno Kontrec i Mario Jakšić koji također i glume u predstavi.

Ulaz je besplatan, a predstava traje 30 minuta i namijenjena je za djecu od 5 godina na dalje.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje