Srebrenko Posavec piše za Regionalni: Protiv Kanade smo pokazali da igramo nogomet na najvišoj svjetskoj razini

Hrvatska je pobijedila Kanadu 4:1. Iako su mnogi bili skeptični nakon remija (0:0) s Marokom, opet smo pokazali kako se igra nogomet na najvišoj svjetskoj razini. Igrali smo kvalitetno, brzo i požrtvovno, baš s karakterom.

U najavi sam isticao da našu šansu vidim kroz stvaranje viška u sredini terena. To smo radili savršeno. Marcelo Brozović odradio je odlično onaj posao koji se obično ne vidi, a tiče se destrukcije igre protivnika, Luka Modrić standardno je bio na vrlo visokom nivou, a Mateo Kovačić je prednjačio u iznošenju lopte iz svoje polovice na protivničkih tridesetak metara.

Kovačić je opet pokazao da je vrhunski vezni igrač i bio je ključna karika u našoj pobjedi.

Svakako valja izdvojiti Andreja Kramarića koji je postigao dva majstorska gola, no ono što je bilo vrhunski je njegova igra u obrani. Da tako dobro može odigrati u defanzivi, tome se nisam nadao.

Pokazalo se je izbornik Dalić pogodio i s Livajom u napadu koji se borio kao lav s kanadskom zadnjom linijom.

Naša zadnja linija također je odigrala jako, jako dobro. Josip Juranović malo je zakasnio kod vodstva Kanađana, no nije mu bilo lako jer je na svojoj strani imao Alfonsa Daviesa, jedno od najboljih lijevih krila na svijetu.

Juranović je nakon njihovog vodstva psihički malo pao i griješio je, no nakon 30 minuta se “posložio” i odigrao je sjajno cijeli susret. Na kraju krajeva namjestio je i drugi gol Hrvatske. Borna Sosa je bio standardno dobar i nadopunjavao se s Ivanom Perišićem.

Čelična obrana

Stoperi Dejan Lovren i Joško Gvardiol također odlični. Osim toga gola Kanađani nam praktički nisu stvorili ni šansu.

Uglavnom, cijela momčad odigrala je tako kako smo je navikli gledati u Ligi nacija.

Mnogi su nakon Maroka bili skeptični, no pokazalo se da je Maroko odlična momčad koja je s 2:0 pobijedila Belgiju koja spada među 10 najboljih reprezentacija svijeta iako trenutno nisu baš u najboljoj formi.

U zadnjoj utakmici čeka nas ta ista Belgija, koja djeluje malo i posvađano. No, ako ćemo igrati svoju igru prolazak skupine ne bi trebao dolaziti u pitanje.

Trojica igrača Varaždina prije pobjede nad Slavenom imala su prometnu nesreću, jedan je čak i igrao

Varaždinci su svladali Slaven Belupo u 19. kolu SuperSport HNL-a s 1:0.

– Bila je ovo šahovska partija. Znali smo njihove dobre strane i teško smo dolazili do prilika u zadnjoj trećini. No, vjerovali smo u sebe i baš nas je nagradilo – rekao je Mario Kovačević, trener Varaždina

Na vrata se ponovno vratio Oliver Zelenika, nakon dviju odličnih predstava Božidara Radoševića.

– Božo je odradio vrhunski dvije utakmice, ali stavili smo Zeleniku jer je on uigraniji s ekipom, odnosno igra više nogom. Znali smo da će nam to koristiti kad nas Slaven bude visoko pritiskao – dodao je Kovačević koji je pohvalio i Teklića.

– Nije ni njemu lako jer sada ga svi bolje čuvaju. Ponovno je pokazao da je klasa i da je miran u ključnim trenucima – rekao je Kovačević.

Pet sati prije utakmice trojica igrača Varaždina Lamine Ba, Urata i Herrera imali su prometnu nesreću. Sva trojica su lakše su ozlijeđena, a Herrera je čak bio i na pregledu u bolnici.

– Svaka čast Urati koji je igrao u drugom dijelu.  Sva sreća da je dobro prošlo – rekao je Kovačević čija je momčad sada na 4. mjestu.

– Kad se sjetim prve utakmice i sad – koliko smo mi napredovali. Vjerujem da ćemo u nastavku prvenstva biti samo još bolji – zaključio je Kovačević.

Nogometaši Varaždina u susjedskom derbiju pobijedili Slaven Belepo i skočili na 4. mjesto

Na stadionu Varteksa na 0 Celzijusa odigran je susjedski derbi između Varaždina i Slaven Belupa. Susret 19. kola završio je 1:0 za Varaždince.

U prvih dvadesetak minuta gosti iz Koprivnice bili su bolja momčad. U 10. minuti zaprijetili su preko Arbera Hoxhe, no varaždinski vratar Oliver Zelenika bio je na visini zadatka.

Samo minutu kasnije Zoran Kvržić je ubacio i odbio do Josipa Mihalića koji se našao sam na desetak metara od gola, gotovo neometan, no njegov udarac otišao je pored gola. U 20. minuti Hoxha je probao iznenaditi Zeleniku, no ovaj se nije dao prevariti.

U 28. minuti najbolja prilika za Varaždince. Fran Brodić je podvalio loptu za Michelea Šegu, koji se nije sjurio prema golu, već je zastao i uputio udarac sa 16 metara, koji je odlično obranio gostujući vratar Ivan Čović.

U 40. minuti Tonio Teklić je povukao kontru i dubinskom loptom pronašao Agona Elezija čiji je udarac s 20 metara prohujao iznad grede.

Na startu drugog dijela trener Farmaceuta Zoran Zekić uveo je iskusnog Ivana Krstanovića. Imali su gosti zatim laganu inicijativu, ali bez pravih prilika.

U 60. minuti bljesnula je kontra varaždinskog sastava. Pucao je u blok prvo Teklić, a potom je obrana gostiju blokirala i pokušaj Šege. Zatim se utakmica lagano umrtvila i bitka se vodila uglavnom na sredini terena.

I kad se već svi mislili da će utakmica završiti bez golova u 88. minuti Lovro Banovec je ušao u kazneni prostor, srušio ga je Hoxha i sudac Jakov Titlić pokazao je na bijelu točku. Točan u 89. minuti bio je Teklić pokazat će se na kraju za pobjedu.

Ovom pobjedom Varaždinci su skočili na 4. poziciju i u idućem kolu gostuju kod Istre 1961.