Euro – by Knauf Insulation

Srebrenko Posavec za Regionalni komentira Euro: Mi smo reprezentacija koja svakog može pobijediti!

Počinje Euro koji smo svi jedva čekali i sada će opet krenuti ona poznata naklapanja. Koga izbornik Zlatko Dalić mora uvrstiti u prvu jedanaestoricu. Ipak, smo mi zemlja s četiri milijuna izbornika.

No, šalu na stranu.

Hrvatska na europsku smotru kreće nakon remija (1:1) s Armenijom i porazom (1:0) od Belgije.

Ono što raduje, bez obzira na poraz od vodeće momčadi FIFA-ine ljestvice, kako smo izgledali, naročito u obrambenom bloku.

Belgija, koju predvodi Lukaku, je strašna reprezentacija i mi smo joj vrlo dobro parirali. Ono što svi zamjeraju Vatrenima je manjak igrača u završnici. Mislim da imamo previše respekta i moramo biti hrabriji s više igrača u protivničkom šesnaestercu u samoj završnici.

Konji za trku

Slična utakmica kao i protiv Belgije čeka nas protiv Engleza. Vrlo kvalitetna momčad, no imamo i mi svoje „konje za trku“.

Modrić s 36. godina na leđima je fantastičan i daje ritam igri, no ono što je po meni ključno da imamo igrače koje mogu igrati presing. I Rebić, i Perišić pa i Brozović i Kovačić mogu odigrati visoki presing i odmah tražiti posjed po osvojenoj lopti.

Nadam se da ćemo protiv Engleza mi biti ti koji će imati posjed i diktirati ritam, jer onda je sve moguće.

Englezi nisu nepobjedivi i to smo već dokazali.

Izborniku Daliću nije lako u sastavljanju sastava. Petković u vršku protiv Belgije nije dolazio do izražaja što je i razumljivo jer smo se više branili. Napadač Dinama je majstor na malom prostoru i njegova kvaliteta do izražaja više dolazi kad konstantno napadamo. Ovako ako ćemo se više braniti bolji izbor je Ante Budimir.

Ključni igrači

Što se pak tiče Andreja Kramarića i Nikole Vlašića – to su igrači koji su nezamjenjivi u početnoj postavi.

Također, Daliću neće biti lako nadoknaditi nedostatak Dejana Lovrena u obrani koji je s Vidom bio izvrstan tandem na Svjetskom prvenstvu u Rusiji. No, Duje Ćaleta – Car je budućnost hrvatskog nogometa i vjerujem da će kvalitetno nadomjestiti Lovrena.

I na kraju. Što očekujem od Vatrenih na Euru?

Teško da ćemo ponoviti rezultat sa Svjetskog prvenstva prije tri godine. Očekuje da ćemo proći skupinu, no ako nam dobro krene, svašta se može očekivati.

Ipak, smo mi reprezentacija koja svakoga može pobijediti.

Italija nakon penala osvojila naslov prvaka Europe

Italija je pobijedila Englesku nakon penala 4:3 (1:1) i po drugi put se okrunila naslovom europskog prvaka.

Englezi su poveli nakon dvije minute preko Lukea Shawa koji je dočekao ubačaj Trippiera s desne strane i iz prve pogodio bliži kut Donnarumme.

U drugom dijelu Talijani su izjednačili u 57. minuti. Leonardo Bonucci odlično se snašao u petercu Engleza i zakucao u mrežu Pickforda.

U produžecima su mreže mirovala pa su drugi put u povijesti pobjednika Eura odlučivali penali.

Berardi i Kane bili su precizni u prvoj seriji, a Maguire je po drugi put utakmici doveo Engleze u vodstvo budući da je ranije Belotti promašio svoju priliku s 11 metara. Talijane u život potom vraća Bonucci, a za potpuni povratak pobrinuo se Rashford koji je pogodio stativu. Bernardeschi je zatim pogodio iz penala, a Sancho promašio. Loptu je u ruke uzeo Jorginho koji je zabio i pobjednički penal protiv Španjolske, ali sudbina odlučila da će junak biti Donnarumma koji je obranio pokušaj mladog Sake u zadnjoj seriji.

Italija u finalu Eura iščekuje Dansku ili Englesku

Ilustracija / pixabay.com

Reprezentacija Italije prvi je sudionik velikog finala Eura koje će se igrati u nedjelju, 11. srpnja, od 21 sat na londonskom Wembleyu.

Talijani su u uzbudljivom polufinalu do pobjede stigli protiv Španjolske rezultatom 5:3 boljim izvođenjem jedanaesteraca nakon što je 120 minuta igre završilo s izjednačenih 1:1. Italija je povela golom Federica Chiese (60. minuta), a poravnao je Alvaro Morata deset minuta prije završetka utakmice.

Ništa manje uzbudljivo ne bi trebalo biti niti u drugom polufinalu u kojem će snage odmjeriti Danska i Engleska. Uvertira u ono što očekuje navijače na tribinama Wembleya i gledatelje širom svijet, odrađena je na konferenciji za novinare. Engleski novinari upitali su danskog vratara Kaspera Schmeichela kako misle zaustaviti da se trofej namijenjen pobjedniku “vrati kući”. “A je li on ikad bio kod kuće?”, kroz smijeh je odgovorio danski golman te dodao: “Jeste li ga ikad osvojili?”.

Novinar se pokušao izvući objasnivši da se fraza “trofej se vraća kući” odnosi na naslov osvojen 1966. godine, ali Schmeichel se nije dao smesti: “Zar to nije bilo Svjetsko prvenstvo?”.

I dok Englezi još čekaju prvi naslov europskih prvaka, Danci su trofej jednom već osvojili. Naime, kao najveće iznenađenje Europskog prvenstva 1992. godine stigli su do titule, a jedan od junaka danske reprezentacije bio je upravo Kasperov otac Peter Schmeichel.