Regionalni i Kerekesh Teatar dijele ulaznice za predstave na 10. Varaždinskim kazališnim večerima
Na predivnoj ljetnoj pozornici u dvorištu Prve gimnazije Varaždin, krajem kolovoza očekuje nas prava kazališna poslastica. Naime, od 23. kolovoza...
Nakon ljetne stanke „Srijeda u muzeju“ nastavlja se programom Prošlost Varaždina u filmskim zapisima (II.).
Riječ je o projekciji kratkih filmova snimljenih u produkciji Filmskih novosti u Beogradu na području Varaždina i okolice od kraja Drugoga svjetskog rata do 80-ih godina prošlog stoljeća.
Filmovi su šarolikoga tematskog spektra: od politike, vojske, gospodarstva, sporta, medicine i lovstva pa sve do kulturnih znamenitosti Varaždinske županije. Među njima je i filmski zapis iz 1959. s prikazom Franje Košćeca i njegove zbirke kukaca kao zametka Entomološkog, odnosno kasnije Prirodoslovnog odjela GMV-a.
Projekcija ovih filmova svojevrsni je nastavak programa održanog u ožujku ove godine, kad su prikazani filmski zapisi nastali od Prvoga svjetskog rata do 1945., za što je Gradski muzej Varaždin otkupio prava od Jugoslavenske kinoteke u Beogradu.
Program počinje u 19 sati, a ulaz je besplatan. Ovom prigodom Gradski muzej Varaždin (ponovno) poziva sve koji imaju stare filmske zapise vezane uz područje Varaždina i okolice da ih donesu u Muzej, gdje će se kao dragocjeni dokumenti prošlosti digitalizirati i sačuvati za buduće naraštaje.
U utorak, 8. listopada, koncert će održati talentirana mlada pijanistica, bivša učenica Glazbene škole u Varaždinu Dora Petković.
Na programu će biti djela B. Kunca, A. Skrjabina, M. Ravela i S. Rahmanjinova.
Koncert će se održati u Velikoj koncertnoj dvorani Glazbene škole u Varaždinu s početkom u 19 sati, a ulaz na koncert je slobodan.
Dora Petković diplomirala je (Master of Arts in Specialised Music Performance with a Solo Performance Major) na FHNW Musik–Akademie u Baselu, u klasi prof. Filippa Gambe. Klavir je počela učiti u dobi od osam godina u klasi prof. Lee Šantek u Glazbenoj školi u Varaždinu, gdje je maturirala 2014. godine. Paralelno pohađa i Prvu gimnaziju Varaždin. 2019.g. diplomirala je klavir na Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu u klasi prof. Srđana Čaldarovića.
Redovito osvaja nagrade na brojnim državnim i međunarodnim natjecanjima, od kojih se ističu: 1. nagrada na Međunarodnom natjecanju Pia Tebaldini u Brescii 2008.g., 1. apsolutna nagrada na Međunarodnom natjecanju Giovani Musicisti u Trevisu 2011.g., 1. mjesto na Međunarodnom natjecanju Insula u Izoli (Slovenija) 2014. g., posebna nagrada na Premio pianistico internazionale “Stefano Marizza” u Trstu 2015.g., 2. nagrada na 55. hrvatskom državnom natjecanju učenika i studenata glazbe i plesa u Zagrebu 2017.g., 2. nagrada na EPTA Međunarodnom natjecanju za mlade pijaniste u Osijeku 2017.g., 1. nagrada na Međunarodnom natjecanju mladih glazbenika Sonus op. 5 2019.g., apsolutna 1. nagrada na Međunarodnom natjecanju Citta di Palmanova 2019.g., 2. nagrada na međunarodnom online natjecanju Leopold Bellan 2020.g., 2. nagrada na G-Clef međunarodnom online natjecanju 2021. godine. Godine 2018. kao sudionica Tel-Hai International Piano Master classes osvojila je nagradu Memorial Marina Bondarenko za izvanrednog sudionika masterclassa. Iste godine osvojila je stipendiju Lions kluba Portogruaro kao sudionik na Festival Musicale di Portogruaro u Italiji. Godine 2022. osvojila je nagradu za najbolji recital na “55. Tribini Darko Lukić” u Zagrebu. Hrvatska glazbena mladež Varaždin i Ogranak Matice hrvatske u Varaždinu dodijelili su joj nagradu Krajanski za recital održan u lipnju 2023 u Velikoj koncertnoj dvorani HNK u Varaždinu.
Nastupala je kao solist s Varaždinskim komornim orkestrom u Glazbenoj školi Varaždin (2010.) i na Varaždinskim baroknim večerima (2011. i 2013.). Akademsku godinu 2017. /2018. provela je na studentskoj razmjeni Erasmus u Parmi u Italiji u klasi prof. Andree Padove, gdje je nastupala kao solist s Orchestra Regionale dell Emilia– Romagna. Pohađala je seminare kod brojnih istaknutih pedagoga (Dmitry Bashkirov, Viktor Derevianko, Natalia Trull, Jerome Rose, Grigory Gruzman, Aleksandar Madžar, Peter Jablonski itd).
U sklopu Srijede u Muzeju, 9. listopada, u palači Herzer GMV-a održava se okrugli stol pod nazivom Spomenik kao šaka u oko?, vezan uz javnu raspravu o dokumentu Smjernice za postavljanje spomen-obilježja na području grada Varaždina.
Posljednjih godina čini se da smo puno osjetljiviji na problematiku zajedničkih, javnih prostora, što je vidljivo kroz reakcije na mnogobrojna loša rješenja u postavljanju skulptura, spomenika i ostalih sadržaja u našim gradovima i selima: ta kontroverzna rješenja degradiraju javni prostor, ali poništavaju i samu vrijednost prezentiranoga.
Grad Varaždin stoga je pokrenuo izradu smjernica koje bi definirale tu problematiku na lokalnoj razini, ali bi bile i orijentir za slične postupke na državnoj razini. Glavni cilj je definicija modela realizacije skulpture, spomenika, spomen-obilježja i plastičkog objekta u javnim prostorima grada, ali i poticanje ostalih oblika suvremenoga umjetničkog izraza u javnom prostoru, poštujući kako kriterije umjetničke suvremenosti tako i kriterije razumijevanja kompleksnoga urbanog prostora Varaždina.
Cilj Smjernica je ponuditi i modele financiranja i poticanja kvalitete produkcije te odrediti dionike za donošenje odluka. Pretpostavka za to je stvaranje kulture dijaloga, uz sudjelovanje svih zainteresiranih građana, od stručne javnosti do šire zajednice, čime bi se trebao naći model kojim će se izbjeći isključivost struke, voluntarizam politike i partikularni diktat šire javnosti.
Pritom je bitno poštovati elemente kao što su estetski kriteriji, povijesni kontekst, dobra lokacija, javna konzultacija i dugoročna održivost.
Dokument je na poticaj Grada Varaždina i GMV-a načinio interdisciplinarni tim, a dostupan je na mrežnim stranicama Grada Varaždina. O njemu će se raspravljati i na ovoj Srijedi u Muzeju, uz sudjelovanje predstavnika autorskog tima koji ga je izradio, kao i posjetitelja, koji su pozvani da se uključe u kulturni dijalog na ovu temu. Program počinje u 19 sati, a ulaz je besplatan.