Knjiga “Eli kaj, eli nikaj“ predstavljena na Matulovu gruntu u Frkanovcu
Na sjeveru Hrvatske krajem kolovoza događa se niz atraktivnih turističko-kulturnih manifestacija. Stoga je odaziv na predstavljanje knjige Eli kaj, eli...
U sklopu Srijede u Muzeju 18. rujna u palači Herzer predstavlja se knjiga Grad u kojem spavaju anđeli autora Željka Prsteca.
Knjiga je rezultat opsežnog posla prikupljanja i sređivanja dokumentacije vezane uz rad likovnog umjetnika Željka Prsteca (Varaždin, 1950.), u kojoj se iscrpno predstavlja pedeset pet godina autorova stvaralaštva, kako u rodnom gradu tako i drugdje u Hrvatskoj. U njoj je obuhvaćen pregled predgovora, kritika i eseja koje su o Prstecovim djelima pisali naši istaknuti likovni kritičari, kao i popis održanih samostalnih i skupnih izložbi. Sastavni dio je i 87 reproduciranih djela te 43 fotografije ilustracija, koje dokumentiraju Prstecove likovne dosege i stvaralačku poetiku.
Umjetnički rad i akcije Željka Prsteca već se godinama u Varaždinu odvijaju pod geslom Grad u kojem spavaju anđeli, koje autor u okviru projekta Anđelinjak implementira svojim instalacijama u varaždinske prostore i sustavno ga provodi različitim sadržajima u svome Muzeju anđela. Akvareli, crteži i grafike Željka Prsteca izazivaju uzbuđenje zbog klasičnog načina na koji su rađeni i kao takvi prihvaćeni kod likovne publike i posjetitelja, i bez obzira na to što svaki njegov rad odiše tragičnim osjećajem prolaznosti, Željko Prstec je tražen slikar te će ova knjiga pomoći boljem upoznavanju njegove slikarske osobnosti.
Uz autora, knjigu će predstaviti povjesničari umjetnosti Mirjana Dučakijević i Miroslav Klemm, oboje umirovljeni muzejski savjetnici u GMV-u, a održat će se i projekcija dvaju kratkih filmova o stvaralaštvu Željka Prsteca nastalih u produkciji HRT-a i VTV Televizije.
Program počinje u 19 sati. Ulaz je besplatan.
U tijeku su opsežni građevinski radovi u Starom gradu prema odobrenom programu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske za radove u 2024. godini.
Na spomenuti program, obnovu Starog grada kandidirao je Zavičajni muzej Varaždinske Toplice.
Radovi koji se trenutno izvode u prizemlju Starog grada, koje koristi Zavičajni muzej Varaždinske Toplice, obuhvatit će sanaciju postojećih zidova uredskih prostorija od vlage i oni predstavljaju nastavak radova sanacije zidova od vlage kulturno-povijesnog objekta u centru grada Varaždinske Toplice.
Ukupna vrijednost navedenih radova s PDV-om iznosi 48.055 eura, a napredak radova obišle su pročelnica Konzervatorskog odjela u Varaždinu dr. sc. Vesna Pascuttini Juraga, gradonačelnica Varaždinskih Toplica Dragica Ratković te ravnateljica Zavičajnog muzeja Spomenka Vlahović.
Dodajmo kako se radovi financiraju sredstvima Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, Grada Varaždinske Toplice i Zavičajnog muzeja Varaždinske Toplice pod stalnim monitoringom Konzervatorskog odjela u Varaždinu.
Inače, Stari grad (Kaštel zagrebačkog Kaptola) u Varaždinskim Toplicama je zaštićeno nepokretno kulturno dobro koje je upisano u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske pod brojem Z-906. Objekt Starog grada danas je javna građevina s bogatim povijesnim nasljeđem koje se može datirati u vremenski period od 14. do 18. stoljeća.
U sklopu međunarodne suradnje UNESCO kreativnih gradova glazbe Varaždina i Hannovera, u petak, 4. listopada, u Velikoj koncertnoj dvorani HNK u Varaždinu s početkom u 19 sati nastupit će Däubler Gutu Häckel Trio.
Troje glazbenika iz Hannovera, harmonikaš Nico Gutu, kontrabasistica Clara Däubler i saksofonist Richard Häckel udružili su se kako bi formirali poseban trio koji na jedinstven način spaja različite stilove poput tango nueva, jazza i europskog folklora. Svo troje glazbenika izuzetni su instrumentalisti s iznimnom osjetljivošću za improvizaciju i glazbenu interakciju. Repertoar trija uključuje, između ostalog, djela Astora Piazzolle i Johna Coltranea, kao i autorske kompozicije samih glazbenika. Kao gošća, na koncertu će nastupiti profesorica Glazbene škole u Varaždinu, Karmen Antunović Blažek (harmonika).
Koncert glazbenika iz Hannovera u Varaždinu rezultat je suradnje dvaju gradova u sklopu mreže kreativnih gradova glazbe. Titula prvog hrvatskog UNESCO-vog grada glazbe Varaždinu omogućuje ne samo povezivanje umjetnika, već potiče i razvoj novih glazbenih projekata i međunarodnih kulturnih razmjena, obogaćujući glazbenu scenu grada.
Ulaz na koncert je besplatan.