Povežite se s nama

U fokusu

“Stanje je alarmanto, upitan opstanak obrtništva”

Objavljeno:

- dana

Apel varaždinskih obrtnika

U Varaždinskoj županiji je 2008. godine bilo registrirano 3260 obrtnika, a koncem kolovoza ove godine upisano ih je 2597, što je 663 obrta manje. Broj zaposlenih radnika u obrtu u istom je periodu smanjen za gotovo 25 posto.

Podatke su na konferenciji za novinare Varaždinske županije, iznijeli predstavnici Udruženja obrtnika Ivanca, Novog Marofa, Varaždinske Županije i članica predsjedništva Grada Varaždina. Stanje smatraju alarmantnim te svoj opstanak vide jedino u zahtjevu za smanjenju poreza i naknada na lokalnoj, županijskoj i državnoj razini.

Zahtjev za smanjenjem davanja

Tendencija pada obrta i dalje raste.

– Dugogodišnja gospodarska kriza u državi dovela je do velike nelikvidnosti, rada “na crno”. Naknade te mnogi parafiskalni nameti, uz smanjenu potrošnju zbog slabe kupovne moći, uzrok su propasti mnogih obrtnika, naveo je Vladimir Habek, predsjednik županijskih obrtnika. Najgore je to što, kako vele, tendencija pada obrta i dalje raste.

– Zbog svega toga je na sjednici Upravnog obrta Varaždinske županije odlučeno da Udruženje pošalje dopise lokalnoj samoupravi sa zahtjevom za smanjenjem davanja koja se plačaju na lokalnoj razini kao porez na potrošnju, porez na tvrtku, komunalne naknade, naknade za uređenje voda, korištenje zemljišta…Također se traži postupak rasterećenja obrtništva na državnoj razini kako bi se zaustavilo daljnje propadanje gospodarstva te sačuvali obrti koji su samo čudom i upornošću nastavili raditi – istaknuo je Habek.

Umjesto pomoći-maksimalne nadoknade

Obrtnici uvijek ispadaju trećerazredni djelatnici i sve je veći broj blokiranih obrta

“Kad bi nas lokalna samouprava barem poslušala”

Inicijator ovog apela Nedjeljko Čerepinko, prvi obrtnik Ivanca, kaže kako je jedina stvar koji je Ministarstvo uspjelo učiniti za obrtnike jest smanjenje obrtničkog doprinosa.

– U Ivancu smo započeli sa sastancima cehova kako bismo se dogovorili na koji naćin ići prema višim instancama. Umjesto da nam pomognu i smanje namete, lokalna samouprava izglasala je maksimalne naknade, obrtnici uvijek ispadaju trećerazredni djelatnici i sve je veći broj blokiranih obrta. Kad bi nas lokalna samouprava barem poslušala – zavapio je Čerepinko.

Strukovna škola – nelojalna, ilegalna konkurencija

Konkretno od otprilike dvadesetak stavki koje plaća registrirani obrtnik, Strukovna plaća jednu jedinu – materijal.

Predsjednik novomarofskih obrtnika Mario Milak osvrnuo se na tekst objavljen u Regionalnom tjedniku o tihom ratu između obrtnika i Strukovne škola.

Strukovna škola lani je, kako je rečeno na konferenciji, ostvarila promet od 2,5 milijuna kuna. – Rade u prostorijama koje mi plaćamo, radnu snagu također mi plaćamo iz proračuna, djeca ne dobivaju ništa jer im je praktukum dio školovanja, dok obrtnici praktikanta plaćaju 780 kuna mjesečno. Konkretno, od otprilike dvadeset stavki koje plaća registrirani obrtnik, Strukovna plaća jednu jedinu – materijal. To je direktna konkurencija registriranim obrtnicima – ogorčen je Milak.

Stjerani u kut sive ekonomije

Milak i ostali obrtnici slažu se da je riječ o sivoj ekonomiji. Na pitanje zašto i ranije nisu nešto poduzeli u vezi toga, obrtnici vele da ih ionako nitko ne sluša.

– Sve navedeno preduvjet je za otvoreni ulazak u zonu sive ekonomije. Obrtnik mora ugasiti obrt, od nečega mora živjeti, počne raditi u fušu i nelojalna je tržišna konkurencija onome koji plaća sve namete – zaključuju.

Izvor:
Foto: Ivan Agnezović

U fokusu

FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pad temperature proteklih nekoliko dana opet je pogodio poljoprivrednike.

Naime, tijekom 21. i 22. travnja na nekim je mjestima temperatura otišla u minus, a povrće i voće oštetio je mraz.

– Šteta od mraza je 100 % i to drugu godinu zaredom. U ponedjeljak, 22. travnja, ujutro u voćnjaku je bilo – 3 stupnja – rekao nam je proizvođač jabuka, krušaka i šljiva te vinogradar Josip Žmegač iz Donje Voće.

Ove fotografije su s njegovog imanja u Donjoj Voći, ali kako saznajemo štete od mraza je bilo na području susjednih općina kao i diljem Hrvatske.

Nastavite čitati

U fokusu

Državni revizori utvrdili hrpu nepravilnosti u poslovanju Međimurske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Revizori su u Međimurskoj županiji utvrdili poduži popis onoga što je napravljeno krivo, a Matija Posavec, u službenom očitovanju kaže da je dio nepravilnosti u međuvremenu već ispravljen.

Sada je objavljeno i službeno izvješće Ureda državne revizije u kojem mu se nalaže što sve mora promijeniti u poslovanju županije. Zbog utvrđenih nepravilnosti Međimurska županija je za 2022. dobila uvjetno mišljenje, piše n1info.hr.

Među ostalim, revizori su otkrili da u poslovnim knjigama Međimurske županije rashodi u iznosu od 2.837.430 kuna odnosno nešto više od 378 tisuća eura nisu evidentirani na propisanim računima Računskog plana. Osim toga, pogrešno su iskazani i u financijskim izvještajima.

Također, tijekom 2022. Međimurska županija naručila je razne usluge od tvrtki u svom vlasništvu. Računi su im plaćeni, no revizori su utvrdili da za gotovo 1,6 milijuna kuna odnosno oko 212 tisuća eura nije bilo priloženih specifikacija.

Otkriveni su i ozbiljni propusti u ugovoru o financiranju Županijske bolnice. U pitanju je ugovor za sufinanciranje dijela troškova projekta “Rekonstrukcija i opremanje bolnice za potrebe dnevne bolnice i jednodnevne kirurgije”. Županija je, prema revizorskom izvješću, u prijašnjim razdobljima Županijskoj bolnici doznačila 8.343.804 kuna odnosno oko 1,1 milijun eura, a od 2021. prestala je plaćati preuzetu obvezu sufinanciranja. Krajem 2022. ostao je dug od 6,4 milijuna kuna odnosno oko 855 tisuća eura, ali on nije evidentiran u poslovnim knjigama niti je iskazan u financijskim izvještajima. Županijska bolnica je iz vlastitih sredstava podmirila ovaj iznos, umjesto Međimurske županije.

Više čitajte OVDJE.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje