Varaždinac se spori s Vartopom: „U preplati sam, priznali su svoju grešku, ali novac mi ne žele vratiti“
– Već više od godine dana pokušavam namiriti svoja potraživanja za preplaćene račune tvrtke Vartop za uslugu korištenja potrošne tople...
NEPRAVOMOĆNA PRESUDA
Bivši upravitelj Zadruge Vladimir Smrtić (78) osuđen je zbog prijevare u gospodarskom poslovanju.
Nepravomoćnom presudom Općinskog suda u Varaždinu Vladimir Smrtić (78) iz Čakovca, bivši upravitelj, a potom savjetnik u Obrtničkoj štedno-kreditnoj zadruzi Varaždin, proglašen je krivim za prijevaru u gospodarskom poslovanju. Za kazneno djelo protiv sigurnosti platnog prometa i poslovanja prijevarom izrečena mu je kazna zatvora u trajanju od dvije godine. Istovremeno, Obrtničkoj štedno-kreditnoj zadruzi Varaždin izrečena je novčana kazna u iznosu od 100.000 kuna.
Optužnica je bila podnesena i protiv Josipe Osonjački, bivše voditeljice računovodstva, a potom v. d. upraviteljice, koja je tijekom kaznenog postupka preminula, pa je postupak protiv nje obustavljen.
Prikrivanje
Prvostupanjska presuda je donesena pet i pol godina nakon podizanja optužnice, a devet godina nakon što je i javno postalo jasno da je propala. U siječnju 2008. godine oko 120 štediša, od kojih je većina godinama tamo štedjela, više nije moglo podići svoj novac. Vještačenjem je utvrđeno da su ostali bez 8,6 milijuna kuna.
Među njima je bila i Višnja S., koja je čak 40 godina štedjela u Zadruzi, a nikada do tada nije imala problema s podizanjem novca. Na sudu je svjedočila da je neposredno prije zatvaranja Zadruge uplatila 20.000 kuna na svoju štednu knjižnicu, no ni tada joj nitko rekao da se Zadruga nalazi u financijskim problemima iako se od sredine 2007. o njoj “loše pričalo”.
SUDBINE
Višnja S. u Zadruzi štedjela 40 godina, a neposredno prije zatvaranja je uplatila 20.000 kuna
Sud je utvrdio da je Zadruga bila u teškoćama od 2000. godine, pa čak i otprije. Nisu mogli naplatiti plasirane kredite, zbog čega su vodili višegodišnje sudske postupke. Da bi mogli obavljati tekuće poslovanje, uzimali su pozajmice. U početku su ih i vraćali, no Zadruzi je na kraju bio blokiran žiroračun.
Smrtić, koji je 33 godine radio u Obrtničkoj štedno-kreditnoj zadruzi Varaždin, na sudu se izjasnio da nije kriv. Istaknuo je da je jedini razlog zbog kojeg je Zadruga otišla u stečaj to što nisu mogli naplatiti veće kredite, u kojima je glavnica iznosila pet milijuna kuna, a s kamatom su došli na 15 milijuna kuna.
Međutim, sud ga je proglasio krivim za prijevaru u gospodarskom poslovanju, jer je utvrdio da je u cilju stjecanja nepripadne imovinske koristi za Zadrugu prikupljao novčana sredstva od štediša iako je znao da su zapali u financijske poteškoće.
Frizirana izvješća
U presudi se ističe da je štediše, koji su imali povjerenje u poslovanje Zadruge, održavao u lažnom uvjerenju da i on poštuje načelo savjesnosti, poštenja, istinitosti. – Oštećenici nisu ni bili svjesni prijevarnog postupanja i nisu znali da su dovedeni u zabludu, jer je svjesno prikupljao novčana sredstva od fizičkih i pravnih osoba (…) iako je znao da Zadruga (…) svojim poslovanjem ne ostvaruje pozitivne rezultate, već gubitke. To nije prikazivao u završnim financijskim izvještajima, prikrivajući navedeno pred svojim vjerovnicima i nadležnim tijelima za kontrolu poslovanja Zadruge – istaknuto je u presudi Općinskog suda u Varaždinu.
Vještačenje je pokazalo da Zadruga od 2001. poslovala s gubitkom, no čak su šest godina prikazivali da ostvaruju dobit. Tek je 2007. prvi put bio iskazan gubitak, dok je stečajni postupak otvoren u lipnju 2008. godine.
– Zadruga je svoje štediše dovodila u zabludu da može ispunjavati svoje obveze te da je njihov novac siguran – napominje se presudi.
ODLUKA
Sud je sve oštećene uputio na parnicuOstao bez 1,5 milijuna kunaNakon analize svih računa štediša Obrtničko štedno-kreditne zadruge Varaždin u razdoblju od siječnja 1992. pa do otvaranja stečajnog postupka u lipnju 2008., vještakinja je utvrdila da su oštećenici uplatili 41,1 milijun kuna, a Zadruga je isplatila 32,8 milijuna kuna. Zaključila je da je ukupna šteta 8,6 milijuna kuna.
U stečajnom postupku je štedišama isplaćeno 1,3 milijuna kuna, a sud je zauzeo stajalište da je Zadruga stekla nepripadnu imovinsku korist od 7,7 milijuna kuna.
Gleda li se pojedinačno, štediše od propale Zadruge potražuju od 73,8 kuna pa do čak 1,5 milijuna kuna, za koliko je oštećen jedan od varaždinskih obrtnika. Sud je sve oštećene s njihovim imovinsko-pravnim zahtjevima uputio na parnicu, jer nisu precizno naznačili visinu štetu.
– Točno utvrđivanje štete, na način kako su to oštećenici zatražili, dodatno bi odugovlačilo ovaj kazneni postupak – istaknuto je u presudi Općinskog suda u Varaždinu.
Na sudu je svjedočio i odvjetnik Marijan Fosin, koji je zajedno s kolegicom iz svojeg ureda zastupao Obrtničku štedno-kreditnu zadrugu Varaždin negdje od kraja 80-ih pa do 2003. Istaknuo je da je problem bio u tome što su zadrugari izglasali da se krediti daju uz minimalne kamate koje nisu bile dostatne za pokriće troškova.
– Najveći problemi oko naplate kredita bili su u vezi kredita koje su uzeli Mladen Leček, Biserka Žoldoš, Šilec-Žganec – navedeno je u presudi.
Izvor:
Foto:
Saborski zastupnik Damir Habijan u Hrvatskom saboru je podnio amandman na Prijedlog državnog proračuna za 2024. godinu kojim se redovna aktivnost Sveučilišta Sjever, u okviru razdjela Ministarstva znanosti i obrazovanja, povećava za 2,5 milijuna eura.
Vlada Republike Hrvatske u utorak, 28. studenoga, prihvatila je 11 amandmana od ukupno 468,
Ova sredstva Sveučilište Sjever će iskoristiti rekonstrukciju i dogradnju nekretnina koja su im darovana za nastavno istraživačke djelatnosti u sklopu bivše vojarne u Varaždinu.
Habijan je iskazao zadovoljstvo što je Vlada Republike Hrvatske prepoznala Sveučilište Sjever kao instituciju koja obrazuje brzo zaposliv kadar koji je tražen na tržištu rada.
– Ova financijska podrška bit će zasigurno novi zamah i Sveučilištu Sjever u proširenju njihovih kapaciteta i razvoju Varaždina kao sveučilišnog grada. Ovo je još jedna važna investicija naše Vlade u Varaždin i Sjever Hrvatske – rekao je Damir Habijan.
Na današnjoj Skupštini Varaždinske županije izglasan je Prijedlog proračuna Varaždinske županije za 2024. godinu i projekcije za 2025. i 2026. godinu.
Vijećnici su podržali proračun s 20 glasova za i 11 protiv. Protiv su bili vijećnici SDP-a, Reformisti i dio nezavisnih vijećnika koje predvodi Tomislav Paljak.
Konsolidirani proračun Varaždinske županije za 2024. iznosi 174 milijuna eura. To je prijedlog proračuna bez Opće bolnice Varaždin, čija osnivačka prva od 1. siječnja preuzima država, ali s još ukupno 56 korisnika.
– Proračun za 2024. pokazuje da je ovo mandat rezultata i uspjeha. O tome najbolje govori podatak je u ovom trenutku realiziranih, u provedbi ili pripremi više od 65 projekata vrijednih 355,4 milijuna eura. U 2022. godini bili smo iznimno uspješni u privlačenju EU sredstva, drugi u Hrvatskoj. Glavni županijski proračun je četvrtina proračuna i iznosi 46 milijuna eura. Bespovratna EU sredstva planirana su na 8 % i na razini su 2023. godine. Ova je godina bila povijesna za žuapanijsko zdravstvo. Najveći dio proračuna za 2024. godinu odnosi se na obrazovanje i zdravstvo – prilikom predstavljanja pojasnio je župan Anđelko Stričak, ali ulagat će se i u sva druga područja.
U proračunu je navedena i mogućnost kupnje dvorca Bela, rekao je župan, dodavši da dolina u kojoj je smješten nema nikakvu infrastrukturu. Ako će biti povoljna cijena planiramo kupiti dvorac Bela i pokrenuti razvoj cijele doline, jasan je bio Stričak.
– Svi projekti koje planiramo imaju za cilj podizanje kvalitete života građana – završio je varaždinski župan.
Prije glasanja o proračunu se vodila žustra višesatna rasprava. SDP je vladajućoj stranci predbacio što nisu njihove projekte uvrstili u proračun te povećanje rashoda za plaće županijskih zaposlenika. Reformisti smatraju da župan Stričak nema nikakve projekte, predbacuju mu pad županijskog proračuna u narednim godinama i to što za projekte ne privlači sredstva EU fondova.