Povežite se s nama

Međimurje

Venodjalica: Šteri je bil zodji Zrinski?

Objavljeno:

- dana

Povijest obitelji Zrinski protkana je mnogim spletkama i intrigama, od kojih su brojne vezane i uz Međimurje. Njihov je utjecaj na razvoj područja između Mure i Drave bio golem, što se i danas vidi na brojnim lokacijama i u mnogim prigodama kad se ih spominjemo.

Moćna hrvatska velikaška obitelj Zrinski Čakovec i Međimurje je u posjed dobila 1546. godine, kad ih je kralj Ferdinand za ratne zasluge darovao Nikoli Zrinskom Sigetskom. Sjedište Zrinskih bilo je u Čakovcu do 1670. Grad je zbog njihova boravka u njemu postao jedan od najvažnijih utvrda u tome dijelu Habsburškoga carstva.

Napredni vojskovođe

Iz Čakovca su odlazili u obrambene ratove te su uveli mnoge novosti i promjene u način planiranja i vođenja bitaka, što im je donijelo slavu na tadašnjim carskim dvorovima. Habsburgovcima je smetala prevelika snaga i utjecaj obitelji Zrinski te njihovih suputnika iz obitelji Frankopan: zbog gospodarske snage obitelji su imale veći utjecaj na samostalno odlučivanje o sudbini Hrvatske. Sukob je na kraju završio pobunom tih dviju obitelji, kao i dijela hrvatskoga plemstva. Urota je otkrivena i krvavo okončana 30. travnja 1671. osuđivanjem Petra Zrinskoga i Frana Krste Frankopana na smrt 1671. godine.

Prethodno je 18. studenoga 1664. stradao i Nikola VII. Zrinski, praunuk sigetskoga junaka, u Kuršanečkom lugu, gdje ga je navodno napao i usmrtio vepar. Postoje sumnje da se radilo o ubojstvu koje je naručio bečki dvor. Naime, Zrinski je branio utvrdu Novi Zrin, u blizini ušća Mure i Drave. Utvrda je bila pod opsadom Turaka više od mjesec dana te su je na kraju osvojili i razorili. Beč nije htio Zrinskom poslati pojačanja od 30.000 ljudi koja su bila stacionirana nekoliko kilometara od Novoga Zrina. To je kod njega izazvalo ogorčenje koje je utjecalo na formiranje Urote.

Suradnja s Turcima?

Posljednji Zrinski bio je Ivan Antun Zrinski, sin Petra IV. i Ane Katarine Frankopan. Školovao se kod senjskoga biskupa Ivana Smoljanića i augustinca Marka Forstala, a potom studirao filozofiju, humanističke predmete i vojnu strategiju. Nakon sloma Zrinsko-frankopanske urote ostao je na slobodi te boravio u Pragu, gdje je stupio u vojnu službu. U zapovjednika pukovnije bio je promaknut nakon višegodišnje službe, ali se nalazio pod stalnim nadzorom habsburških vlasti. Neuspješno je tražio povrat obiteljske baštine.

Uoči početka Velikoga rata bio je 1683. optužen zbog navodne suradnje s Osmanlijama i izdaje te uhićen i zatvoren isprva u Oberhausu, a potom u tirolskoj utvrdi Rattenburg. U srpnju 1703. bio je premješten u zatvor u Grazu, potom u utvrdu Schloßberg, gdje se razbolio i 11. studenoga 1703. umro kao posljednji muški potomak obitelji Zrinski.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje