Povežite se s nama

Međimurje

Stipendije i stručna praksa učenicima olakšaju obrazovanje, a tvrtkama osiguravaju školovani kadar

Foto: Mesna industrija Vajda

Objavljeno:

- dana

Iako statistički podaci otkrivaju vrlo nisku stopu nezaposlenosti u Međimurskoj županiji, koja se posljednje dvije godine kreće oko 5,5 posto, analizom podataka ipak se dolazi do spoznaje da je tome u najvećoj mjeri doprinijelo iseljavanje mladih radno sposobnih osoba, što za sobom posljedično ostavlja nedostatak adekvatne radne snage. Stopa nezaposlenosti u Međimurju je krajem 2019. godine iznosila čak rekordno niskih 4,9 posto, dok je, za usporedbu, nacionalni prosjek bio 8,9 posto.

Koliko je iseljavanje mladih osoba uzelo maha, napokon su otkrili podaci posljednjeg popisa stanovništva iz 2021. godine. Dok je Međimurska županija 2011. godine bilježila 113.804-ero stanovnika, taj se broj u deset godina smanjio za gotovo 8000 osoba. Naime, prema službenim podacima posljednjeg popisa stanovništva, u najsjevernijoj hrvatskoj županiji živi 105.863-oje stanovnika. Još porazniji su podaci ako se promatra radno sposobna dobna skupina, od 15 do 64 godine starosti. U toj kategoriji Međimurje je osiromašeno za gotovo 6000 stanovnika. Doduše, ne može se reći da su se svi oni iselili iz Međimurja ili iz Hrvatske. S jedne strane dobar dio njih je umirovljen, dok je s druge strane smanjeno pritjecanje mlađih generacija u radnu dob.

Višegodišnji program dodjela stipendija

Kronični nedostatak radnika natjerao je poslodavce na alternativne mjere. Jedni su skloniji okretanju mlađim generacijama i školovanju budućih radnika. Tvrtke se sve više okreću davanju stipendija i osiguravanja stručnih radnih praksi, sve s ciljem da nakon triju, odnosno četiriju godina srednjoškolskog obrazovanja dobiju školovanog radnika koji može odmah preuzeti svoje mjesto u radnom procesu.

Jedna od takvih tvrtki je Bernarda iz Pušćina, kao i njezina sestrinska tvrtka Bernarda-Nova iz Varaždinskih Toplica.

– Naša poduzeća niz godina provode program stipendiranja srednjoškolaca koji su potrebni našim tvrtkama. Također, provodimo i učeničku praksu za potrebe poduzeća. Tvrtka Bernarda tako trenutačno ima jednog stipendista za smjer stolara koji pohađa Srednju strukovnu školu Varaždin. Napominjemo da se učenici mogu javiti za provođenje učeničke prakse, a po želji i stipendiranja za zanimanja stolar/-ka, tapetar/-ka i šivač/-ica. I Bernarda- Nova ima jednoga stipendista iz smjera gastronomije. I u toj tvrtki smo voljni prihvatiti mlade na učeničku praksu, a moguće je i stipendiranje za zanimanja kuhar/-ica i konobar/-ica. Želimo istaknuti da zainteresiranim srednjoškolcima nudimo odlične uvjete za obavljanje učeničke prakse, dogovorenu stipendiju te punu podršku kod obavljanja prakse i prenošenja znanja od našeg iskusnog tima zaposlenika – otkrili su nam iz tvrtke Bernarda.

Slično je i u mesnoj industriji Vajda koja je samo u posljednje tri godine za program stipendiranja učenika koji se školuju za mesare izdvojila više od pola milijuna kuna. Rezultat takve poslovne politike je i novih petero mladih mesara koji su s prvim danima srpnja ove godine, nakon završenog srednjoškolskog obrazovanja i položenog majstorskog ispita, potpisali ugovore o radu u Vajdi.

– Ovim projektom želimo dati svoj doprinos zajednici, potaknuti mlade da se obrazuju za zanimanje koje je traženo i steknu vještine koje će im omogućiti da iz škole odmah budu uključeni u tržište rada. Vajda im nakon potpore tijekom školovanja širom otvara svoja vrata i u drugoj fazi njihova života, prihvaćajući ih kao vrijedan kadar za koji uvijek ima mjesta u našoj tvornici i pogonima. Veseli me kad vidim da su naši stipendisti postali naši zaposlenici, jer je to konkretan pokazatelj sinergije koju Vajda i mlade generacije postižu kad je u pitanju bolja kvaliteta života u Međimurju – ističe Vilim Simon, predsjednik Uprave Vajde.

Ovakvim i sličnim mjerama nastoji se i zaustaviti trend povećanja udjela osoba starijih od 55 godina u ukupnom broju radno sposobni stanovnika Međimurja. Naime, dok je 2011. godine udio osoba u dobi do 54 godine bio 81,2 posto, a od 55 godina naviše 18,8 posto, projekcije pokazuju da se 2031. godine očekuje udio osoba u dobi do 54 godine od 78,4 posto, a u dobi od 55 godina i više od 22,3 posto. Ostvare li se ove projekcije, pred međimursko gospodarstvo bit će postavljen još jedan izazov, a tvrtke će se morati prilagoditi potrebama radnika starije životne dobi i to na način da se osiguraju fleksibilni radni aranžmani da bi se osigurala što veća participacija stanovnika na tržištu rada. Takvi aranžmani mogu uključivati nepuno radno vrijeme ili klizno radno vrijeme, rad od kuće i dr., a važna je i kvalitetna dostupnost zdravstvenih i drugih javnih usluga.

Dok se neki odlučuju na školovanje vlastitih kadrova, drugi problem radne snage rješavaju preko hrvatskih granica – dovođenjem radnika iz drugih država. Prema posljednjim podacima, sredinom 2021. godine u Međimurskoj županiji je radilo 1250-ero stranih državljana, dok je do kraja te godine brojka narasla na oko 2100 stranih radnika. Uzlazni trend je nastavljen u ove godine pa se do kraja 2022. godine može očekivati i do 3000 stranih radnika u međimurskim tvrtkama. Strani radnici u najvećem broju dolaze iz Bosne i Hercegovine, Srbije, Kosova, Sjeverne Makedonije, Albanije, Nepala, Indije, Bangladeša i Filipina. Smješteni su po cijeloj Hrvatskoj, a u jako malom broju na području Međimurske županije.

Raste prosjek: radnici se privlače sve većim plaćama

Niska stopa nezaposlenosti poslodavcima stvara probleme u pronalaženju novih zaposlenika, no s druge strane dovela je i do nečega dobrog. Naime, dok je godinama Međimurje bilo na začelju po visini prosječne plaće, daleko iza državnog prosjeka, u posljednje tri godine taj se trend itekako promijenio. Još 2016. godine prosječna plaća u Međimurju iznosila je 4653 kune, dok je 2019. godine iznosila 5589 kuna. Posljednji podaci za prvo tromjesečje 2022. godine otkrivaju da se prosjek popeo na 6890 kuna. Doduše, u slučaju ovog posljednjeg izračuna treba uzeti u obzir da u izračun nisu uključene sve zaposlene osobe, odnosno nisu uračunate plaće iz obrta, poljoprivrede i slobodnih zanimanja, koje su u pravilu niže od prosjeka. Iako plaće u Međimurju osjetno rastu, i dalje su ispod državnog prosjeka koji ovog trenutka iznosi 7690 kuna. Posljednjih mjeseci treba uzeti u obzir i sva moguća poskupljenja od energenata preko hrane do kućnih potrepština, pa ekonomisti ističu da treba znati prepoznati dvije kategorije: iznos plaće i njezinu vrijednost.

Prema analizi „Bačić, Mlinarević i Perić – Euroekspertiza za REDEA-u, 2020.“ relativno slabije neto plaće u odnosu na nacionalni prosjek leže dijelom u činjenici slabije razine stručnog obrazovanja zaposlenih u Međimurskoj županiji. Također, gotovo dvije trećine zaposlenih u Međimurju radi u prerađivačkoj industriji, trgovini i građevinarstvu, djelatnostima koje su redovito najslabije plaćene.

Međimurje

Nova generacija turističkih vodiča uspješno položila ispite na Međimurskom veleučilištu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U utorak je, 26. ožujka, dekan Međimurskog veleučilišta u Čakovcu dr. sc. Igor Klopotan, podijelio uvjerenja polaznicima koji su uspješno položili sve ispite te završili opći i posebni dio ispitnog programa čime su stekli pravo obavljanja poslova turističkog vodiča na području Međimurske županije.

– Veseli činjenica da je još jedna generacija uspješno svladala sav program koji je obuhvaćen predavanjima i terenskom nastavom te će tako postati ravnopravni sudionici na turističkom tržištu, koje upravo u Međimurju bilježi veliki uzlazni trend. Međimursko veleučilište u Čakovcu neprestano se prilagođava zahtjevima i potrebama na tržištu rada, a programi poput ovog samo jedan dokaz tome – istaknuo je dekan Klopotan.

Seminar za polaganje stručnog ispita za turističke vodiče održava se u okviru programa cjeloživotnog obrazovanja na Međimurskom veleučilištu u Čakovcu, a odobren je od strane Ministarstva turizma i sporta Republike Hrvatske. Organizira se po ukazanoj potrebi kada se prijavi minimalno 15 kandidata, a obuhvaća predavanja i terensku nastavu.

– Sljedeći ciklus seminara planiran je za jesen ove godine, a ovim putem pozivamo sve zainteresirane kandidate da se slobodno prijave na e-mail adresu: [email protected] – poručuju s čakovečkog MEV-a

Nastavite čitati

Međimurje

Proslava Dana Međimurske županije trajat će 32 dana u 78 manifestacija

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Na konferenciji za medije 27. ožujka u parku Centra znanja predstavljen je bogat program proslave Dana Međimurske županije.

Trajat će 32 dana u 78 manifestacija kojima će se slaviti razvojna snaga, inovativnost i kultura Međimurja. Program započinje u srijedu, 3. travnja, u Centru za kulturu Čakovec humanitarnom izložbom i koncertom za Katružu, a završava 12. svibnja smotrom tamburaških sastava u Mačkovcu, s centralnom svečanošću 30. travnja u Čakovcu, na sam spomendan stradanja Petra Zrinskog i Frana Krste Frankopana.

Da bi se ovoliki organizacijski posao kvalitetno izveo, Međimurskoj županiji pridružili su se brojni čuvari baštine, pojedinci, udruge s područja kulture, te županijske ustanove.

Predsjednik županijske Skupštine Dragutin Glavina osvrnuo se na središnji dio proslave: “Nakon uskrsnih blagdaa započinjemo s proslavom Dana Županije. Centralni dio proslave bit će svečana sjednica Skupštine Međimurske županije 30. travnja, u čast naših povijesnih velikana Zrinskog i Frankopana. Uz prisjećanje na njihovu žrtvu, svečana sjednica bit će prigoda da prikažemo rezultate izvršne i predstavničke vlasti u proteklih godinu dana. S ponosom ćemo, tada, predati najviše županijske nagrade – Nagradu Zrinskih i Povelju Međimurske županije, u ruke našim zaslužnim građanima.”

Župan Međimurske županije Matija Posavec istaknuo je da se promoviraju vrijednosti utkane u međimurski identitet, kulturu, baštinu i postignuća: “Poštujemo prirodne ljepote Međimurja, poštujemo vrijednosti naših ljudi i nagrade koje su kruna predanog rada svih Međimurki i Međimuraca i zato je slogan ovogodišnjih Dana Međimurske županije u zelenom tonu i glasi “Green is in”. Međimurje je in. Spomen je to na činjenicu da smo prva regija u Hrvatskoj i četvrta u svijetu koja je osvojila nagradu Green Destination i simbol koji ističemo i kojim zahvaljujemo svima koji čuvaju ovaj naš najljepši falačec svijeta. Ove godine, pripremili smo 78 događaja kojima kažemo hvala svim ljudima vezanima za našu povijest, kulturu, za postignuća u sportu, obrazovanju, gospodarstvu… Proslavu završavamo upravo na Dan Europe, jer su europske vrijednosti duboko utkane u naš karatkter.”

Predsjednik Udruge Zrinska garda Đuro Bel govorio je o dijelu programa u organizaciji udruge koju predstavlja naglasivši da će 24. travnja u Riznici biti predstavljena knjiga o obitelji Zrinskih, a tradicionalni mimohod povijesnih postrojbi održat će se 27. travnja.

Humanitarno

Upraviteljica Zaklade solidarnosti Katruža Petra Vadlja istaknula je: “Iznimno me veseli što ovogodišnje Dane Županije otvaramo u humanitarnom tonu. U srijedu, 3. travnja, u Centru za kulturu Čakovec otvaramo izložbu Vuprem oči. Zahvaljujemo Astronomskom društvu Vega na donaciji od 15 prekrasnih, zvjezdanih fotografija. Izložba je prodajnog karaktera, a sredstva idu Katruži za nove cikluse pomoći našim sugrađanima u liječenju i rehabilitaciji. Dobrotvorni program te večeri nastavlja se u 19 sati tradicionalnim koncertom Međimurje v srcu – prijatelji za Katružu. Cijena ulaznice je simbolična 7 eura jer je koncert dar i zahvala svima koji podržavaju rad Zaklade.”

Ulaznice za humanitarni koncert za Katružu, na kojem će nastupiti 14 izvođača, mogu se nabaviti na blagajni Centra za kulturu, kao i u uredu Katruže u Međimurskoj županiji.

I ovogodišnji program obilježavanja Dana Međimurske županije dostupan je putem QR koda, a naljepnice s kodom bit će dostupne u svakom kutku Međimurja. Programski sadržaji mogu se pratiti i putem plakata te objava na internetskim stranicama Međimurske županije.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje