Povežite se s nama

Međimurje

Stipendisti dobili ugovore, a ulice novu infrastrukturu

Objavljeno:

- dana

ŠENKOVEC

Nakon što je lani na sjednici Općinskog vijeća prihvaćen prvi rebalans proračuna Općine Šenkovec, vijećnici su usvojili i drugi, koji je tehničke prirode.

Naime, kako nam je pojašnjeno iz Općine, rebalans je bio potreban kako bi se smanjile stavke koje nisu bile završene zbog određenih uvjeta. Njime su ujedno povećane stavke koje su eventualno probijene zbog neplaniranih troškova.

– U slučaju 2016. godine, rebalansom su se smanjile stavke koje se odnose na sanaciju ulica u općini nakon projekta Aglomeracije Čakovec, što zbog tehničkih i vremenskih uvjeta nije bilo obavljeno, te će se završiti početkom 2017. godine – ističe Nino Hren, mag. inf., pročelnik Jedinstvenoga upravnog odjela.
Iako je proračun s 13.732.600 kuna smanjen na 11.077.700 kuna, gubitnika nema jer je svaki od programa ispoštovan. Odnosno, nije se ukidalo predviđeno financiranje aktivnosti udruga, socijalnih i drugih programa. Inače, na području Općine Šenkovec izvode se radovi na sanaciji ulica preostali nakon projekta Aglomeracije Čakovec i njihova dinamika ovisit će o vremenskim uvjetima. Sve ulice koje su bile obuhvaćene radovima dobile su novu infrastrukturu ili je njezino postavljanje u postupku završetka. Riječ je o kanalizaciji, plinu, vodovodu te oborinskoj odvodnji, odnosno o kompletno uređenim ulicama s novim kolnikom i posteljicom. Na području Općine Šenkovec uvedena je i optička mreža. Naime, njezini čelnici željeli su svim mještanima pružiti iste uvjete spajanja na mrežu, te je iz proračuna sufinancirano postavljanje priključka na mrežu za svako domaćinstvo. Općina brine i o svojim studentima i trenutno ima 34 stipendista, od čega je 8 novih u akademskoj 2016./17. godini.

Izdašne potpore

Novi stipendisti su Horvat Katarina, Belužić Luka, Leskovec Fabian, Jakšić Filip, Brkić Robert, Resman Matija, Jančec Julija i Korent Marin. Svi studiraju izvan Međimurske i Varaždinske županije te je iznos njihove stipendije 500 kuna mjesečno, a ugovore su potpisali 4. siječnja. Za Međimursku i Varaždinsku županiju stipendija iznosi 300 kuna mjesečno, a za njihovu isplatu iz proračuna se izdvaja ukupno 185.000 kuna.

Izvor:
Foto:

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje