Povežite se s nama

Međimurje

Stjepan Kovač: “Projekte u obrazovanju stavljamo u prvi plan, zbog čega smo primjer mnogima, a to ćemo i ostati!”

Objavljeno:

- dana

I 2018. godina u Gradu Čakovcu bila je ispunjena brojnim infrastrukturnim i drugim projektima koji su dodatno podigli razinu kvalitete života.

Aktivnosti i inicijative aktualne gradske vlasti predvođene gradonačelnikom Stjepanom Kovačem prepoznate su i na nacionalnoj razini pa su u Čakovec stigle brojne pohvale i nagrade, dok su neki čakovečki projekti uspješno preslikani u drugim sredinama diljem Hrvatske. Sve to Čakovec svrstava visoko na ljestvicu gradova najpoželjnijih za život.

Planovi

Koje projekte realizirane tijekom protekle 2018. godine biste izdvojili kao najvažnije?

– Kada pogledam 2018. godinu, ono što smo planirali početkom godine i što je na kraju realizirano, uglavnom sam zadovoljan. Odrađen je niz manjih i većih investicija u unapređenje infrastrukture po mjesnim odborima, poput uređenja križanja Ulice Vladimira Nazora i Sportske ulice u Mihovljanu, Sportskoga doma u Mačkovcu i nove ulice Međimurskih branitelja u Čakovcu.

Činjenica je da grad ima visoki komunalni standard te da se on stalno poboljšava. No, nisam zadovoljan što nismo uspjeli realizirati neke investicije za koje smo imali osigurana sredstva. Razlog tomu je nedostatak radne snage u građevinarstvu, primjerice kod nastavka rekonstrukcije Travničke ulice u Čakovcu, ili procedura, što je razlog zbog kojega nije počela rekonstrukcija nadvožnjaka. Usvojena je, naime, žalba jednog od ponuđača, što je odgodilo početak radova te ih prebacilo u 2019. godinu, najvjerojatnije za kraj siječnja.

Neke investicije za koje smo imali osigurani novac nisu realizirane zbog nedostatka radnika u građevinarstvu

Zadovoljan sam i crpljenjem sredstava iz europskih fondova: osim niza projekata koji se financiraju u domeni društvenih djelatnosti, ove smo godine energetski obnovili Dječji vrtić „Mrav“ u Mačkovcu te gradimo jaslice u sklopu Dječjeg vrtića „Maslačak“ u Čakovcu. Završen je i veliki projekt zamjene javne rasvjete na cijelom gradskom području. Rasvjetna tijela zamijenjena su novom i učinkovitijom LED rasvjetom.

Obrazovanje

Što sve Čakovčane očekuje po pitanju ulaganja u infrastrukturu u 2019. godini?

– Proračun za 2019. godinu veći je nego ikad, a glavni razlog tomu su izdvajanja za izgradnju i obnovu infrastrukture. Osim navedene prve faze rekonstrukcije nadvožnjaka u Kalničkoj ulici te kružnog toka na njegovom početku i rekonstrukcije Travničke, u 2019. godini počinje gradnja infrastrukture u zoni Brezje u Mihovljanu. Projekt je financiran EU sredstvima, kompletno će se urediti komunalna infrastruktura za stotinjak budućih gradilišta. Gradit će se i novi rotor u Keršovanijevoj ulici, dograditi dječji vrtić u Ivanovcu, nastaviti rekonstrukcija Sportskoga doma u Ivanovcu… Ukratko, gradit će se u svim dijelovima grada.

Prvi smo grad koji je uskladio aktivnosti s novim Zakonom o zaštiti životinja te smo riješili problem napuštenih životinja

U gradskom budžetu predviđena su i sredstva za natječajnu dokumentaciju uređenja Trga Republike u Čakovcu, vanjskih bazena i gradnje IV. osnovne škole. Uvjeren sam, prema dogovoru postignutom s nekoliko ministarstava, da ćemo u 2019. godini početi graditi novi Centar za odgoj i obrazovanje. Moram spomenuti obnovu atletske staze na SRC-u „Mladost“ u Čakovcu, a tu je i niz drugih investicija. Mnogo toga sufinancirat ćemo državnim i europskim novcem: većina tih projekata je prijavljena i čekamo odobrenja. To je i razlog visine Proračuna.

Čakovec je ove godine primio nagrade za najbolji Grad u području obrazovanja i demografije. Koje se aktivnosti i ulaganja, koji su doveli do osvajanja ovih priznanja, provode?

– Ulaganja u obrazovanje izravna su ulaganja u našu budućnost. Već dvadesetak godina, a posebno u posljednjih pet, projekte i programe u obrazovanju stavljamo u prvi plan, a dobivena nagrada pokazatelj je da to vide i drugi. Čakovec je grad u kojem osnovnoškolci godinama besplatno dobivaju udžbenike, u kojemu se financira prijevoz onima koju u školu dolaze autobusom, u kojemu svako dijete s rješenjem ima osiguranog pomagača u nastavi, gdje učenici slabijeg imovinskog stanja imaju besplatnu prehranu u školama…

Sufinanciramo tristotinjak programa koje provode naše udruge, za što godišnje izdvajamo 8 milijuna kuna

U četiri naše škole organiziran je produženi boravak; učenicima je na raspolaganju niz izvannastavnih aktivnosti, od znanosti preko kulture do sporta, tijekom praznika organiziraju se radionice i kampovi. Čakovec je i grad koji u studentske stipendije godišnje ulaže više od dva milijuna kuna. Sve to financiramo da bismo našoj djeci i mladima stvorili uvjete za što kvalitetnije obrazovanje jer će jednoga dana upravo oni ovdje živjeti i raditi. Ne smijemo zaboraviti i predškolski odgoj: u Čakovcu 76 posto djece polazi vrtiće, od ove godine europskim novcem sufinanciramo produženi boravak i smjenski rad. Sva ta ulaganja rezultirala su time da se Čakovec od grada u kojem je živio ispodprosječni broj visokoobrazovanih u zemlji pretvorio u grad koji prema broju stanovnika ima najviše studenata. Drago mi je da su to prepoznali i drugi, osobito s obzirom na činjenicu da je riječ o neovisnom i sustavnom istraživanju kojem je prethodila stručna i objektivna analiza.

Upravo je obrazovanje visoko na listi prioriteta gradske vlasti. Grad u velikoj mjeri sudjeluje u financiranju raznih aktivnosti i projekata u školstvu. Koji se projekti provode i koliko je novca osigurano za provođenje obrazovnoga nadstandarda u čakovečkim školama?

– Sve je počelo uvođenjem produženoga boravka u gradske škole. Nastavilo se besplatnim udžbenicima, kampovima i radionicama, besplatnim prijevozom, pomagačima u nastavi, prehranom za učenike slabijeg imovinskog stanja… Ne treba zanemariti ni obnovu i izgradnju školskih objekata. Samo jedna naša škola nema sportsku dvoranu, a i nju bismo uskoro trebali izgraditi. Kad se sve to zbroji te pribroje programi i projekti udruga koji su povezani s obrazovanjem, dolazimo do iznosa od preko 15 milijuna kuna godišnje.

Nekoliko zakona koji su s 2018. godinom stupili na snagu za sobom je povuklo određene probleme i nedoumice s kojima se susreću jedinice lokalne samouprave. Dojam je da Čakovec nije imao takvih problema jer su se zakoni (zaštita životinja, gospodarenje otpadom…) dočekali spremni. Kako komentirate rad gradskih službi i njihovog angažman na pripremi uvjeta za prilagođavanje novim zakonskim odredbama?

– Istina, Čakovec je grad koji od prošlog tisućljeća razdvaja otpad, u kojemu građani vode računa o okolišu. Dok imate kvalitetne temelje, lako je nadograđivati. Nama je danas problem smanjiti količine nerazvrstanog otpada, što je zakonska obveza, jer ga zahvaljujući građanima imamo vrlo malo. Također smo bili prvi grad koji je aktivnosti uskladio s novim Zakonom o zaštiti životinja. Počeli smo ga provoditi te smo, zahvaljujući i sredstvima Ministarstva poljoprivrede, gotovo riješili problem napuštenih pasa. S udrugama za zaštitu životinja imamo kvalitetnu suradnju te nas ističu kao pozitivni primjer u Hrvatskoj. Eto, prije mjesec dana proglašeni smo gradom-herojem što se tiče brige za životinje. To, naravno, ne bi bilo moguće da ne postoji suradnja gradske uprave i svih djelatnika koji se bave tim djelatnostima, gradskih poduzeća te udruga i građana.

Društveni život

Ulaganja u društveni život, udruge, klubove, aktivnosti… od velikog su interesa Gradu Čakovcu. Koliko se godišnje izdvaja za rad udruga? Kako komentirate uspjehe koje čakovečke udruge ostvaruju za realizirane projekte na nacionalnoj razini?

– Društveni život u Čakovcu počeo se razvijati prije stotinu godina, između dva svjetska rata slovili smo kao središte društvenog života šireg područja. Čakovčanke i Čakovčani iznimno vole svoj grad, to dokazuju i društvenim angažmanom u brojnim udrugama. Imamo ih više od 550, gotovo svatko je član neke udruge i to je odlično. Godišnje sufinanciramo tristotinjak raznih programa i projekata u svim segmentima, a za to izdvajamo preko osam milijuna kuna godišnje. Brojne naše udruge uspješne su i prepoznatljive na nacionalnoj razini, na što sam iznimno ponosan.

Kakva je suradnja Čakovca s drugim jedinicama lokalne samouprave, gradovima i općina iz Hrvatske i inozemstva? Koliko Grad koristi mogućnosti sufinanciranja projekata koji se provode u suradnji s drugim JLS i putem prekogranične suradnje?

– Suradnja s ostalim gradovima i općinama u Hrvatskoj je odlična. Bez obzira koja opcija njima upravlja, izazovi i problemi su gotovo isti te ih riješiti možemo jedino zajedničkim nastupom prema državi.

Čakovec ima sedam gradova-prijatelja. Ove smo godine potpisali Sporazum o prijateljstvu s Lipikom. Takve oblike suradnje smatram vrlo važnima, jer se u njima povezuju građani, razmjenjujemo iskustva, surađujemo na projektima te tako zajedno stvaramo nove vrijednosti.

I za kraj, poruka Čakovčanima?

– Ponajprije, svima želim sretnu i uspješnu novu 2019. godinu. Čakovec je u punom smislu grad svojih stanovnika, kojima je izuzetno stalo kako grad izgleda i u kom se smjeru razvija. Svaki prijedlog, pohvala i kritika dobro su došli, budući da nam pomažu u usmjeravanju i planiranju daljnjeg razvoja Čakovca. Danas smo primjer mnogima, a to ćemo i ostati!

Porcijunkulovo – Top hrvatska manifestacija

Grad Čakovec iz godine u godinu bilježi sve bolje turističke pokazatelje. Koje se sve aktivnosti provode da bi Grad postao turističko središte Međimurske županije? Kolika je važnost brendiranja gradskih manifestacija? U kakvoj je poziciji bogata kulturna i povijesna baština Čakovca?

– Prije pet godina za našu središnju gradsku manifestaciju nitko izvan Međimurja gotovo da i nije znao. Danas je Porcijunkulovo Top hrvatska manifestacija, posjetitelji dolaze ne samo iz ostalih dijelova zemlje, nego i iz šire regije. Naši građani godišnje odmore planiraju tako da krajem srpnja i početkom kolovoza budu u Čakovcu. Tih ljetnih dana Čakovec je kontinentalno turističko središte, a manifestaciju posjeti više od 200 tisuća ljudi. Ove smo godine dobili novi hotel, stari je obnovljen, a sve je veći i kapacitet privatnoga smještaja. To pokazuje da je turizam sve važnija gospodarska grana i za grad i za županiju. No, još uvijek smo na početku, što nam otvara mogućnost da odlučimo u kojemu smjeru želimo ići.
Istina, Čakovec ima bogatu povijest i kulturno naslijeđe, što je nedovoljno iskorišteno. Dobro je da se obnavlja Stari grad, jer vjerujem da će se njegovim uređenjem, ali i uređenjem Perivoja Zrinskih, Trga Republike i bivšeg MTČ-a, naša povijest na primjeren način prezentirati turistima, ali i svima ostalima.

Međimurje

Osnovna škola Mursko Središće ide u dogradnju

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Murskom Središću je osnovna škola izgrađena prije 60 godina i dobro je desetljećima služila učenicima, međutim, nedostatna je za sve učenike u jednoj smjeni i provođenje jednosmjenske nastave koja je važna za boravak roditelja s djecom, mogućnosti izvannastavnih aktivnosti, mogućnosti organizacije školskih izleta ili odlaska na kazališne i druge predstave i mnoge druge stvari koje danas polako postaju standard.

Vlada Republike Hrvatske teži jednosmjenskoj nastavi na području cijele Republike Hrvatske, a pomoć u tome su velika sredstva koja su osigurana za Nacionalni plan oporavka i otpornosti. Vlada Republike Hrvatske je tako putem NPOO-a osim za dječje vrtiće, koji u Murskom Središću ide u dogradnju, osigurala sredstva i za gradnju i dogradnju osnovnih škola, pri čemu je Grad Mursko Središće u suradnji s osnivačekm osnovne škole, Međimurskom županijom, te Osnovnom školom Mursko Središće protekle tri godine aktivno radio na pripremi i prijavi projekta dogradnje osnovne škole. Prije nekoliko su mjeseci i gradonačelnik Dražen Srpak i župan Međimurske županije, Matija Posavec i bili u Ministarstvu znanosti i obrazovanja upravo s ciljem izvida terena po pitanju prijavljenih idejnih projekata.

Sjajna je vijest što je prije nekoliko dana izdana Suglasnost na idejni projekt i omogućeno financiranje u iznosu od 100 %. To znači da će biti dograđeno devet novih učionica, knjižnica i blagovaona. Slijedi korak izrade glavnog projekta i same prijave, nakon čega bi trebala uslijediti i gradnja i kroz koju godinu sva će djeca u Murskom Središću biti u jutarnjoj smjeni.

Nastavite čitati

Međimurje

Uređaj koji spašava živote Zavodu za javno zdravstvo Međimurske županije, a u Županijskoj bolnici preuređeni ulaz

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ljudi u invalidskim kolicima, mahom stariji, u očekivanju prijevoza, osamljeni i potišteni, bili su česta slika pred glavnim ulazom u Županijsku bolnicu Čakovec.

No, liječničkom oku i ljudskom srcu ravnatelja Bolnice, Igoru Šegoviću, dr. med., to je smetalo i poduzeo je odlučne korake, za koje je našao i saveznike, te je 11. travnja otvoren novouređeni prostor – ulaz s dušom, u kojem se pozdravlja i ispraća svaki pacijent: „Željeli smo novi ulaz u bolnicu, ulaz koji imati dušu u smislu da će se pacijenti u tom prostoru osjećati ugodno, a ne napušteno. Ovdje sada svatko može dobiti informaciju koja mu je potrebna na putu prema nekoj pretrazi ili pregledu, ali i pomoć. Smisao je da našim pacijentima damo ono što zaslužuju: dostojanstvo te ugodan i funkcionalan prostor u kojem imaju sve što im je potrebno pri ulasku ili napuštanju ustanove.“

Prostor ulaza je koncipiran tako da je u prvom dijelu pacijentima, od 6 do 21 sat, na raspolaganju infopult, čiji djelatnici dočekuju pacijente te im pomažu u snalaženju bolničkim prostorom te osiguravaju pomoć ukoliko je potrebna.

U drugom dijelu je uređen prostor za pacijente i pratnju, s ugodnim garniturama o čemu je ravnatelj rekao: „To je dio za odmor, gdje pacijenti mogu pričekati sanitetski prijevoz ili nekog svog, popiti kavu, pročitati novine, pogledati televizijski program ili popričati, a da nisu izloženi vrućini ili hladnoći. Treći dio prostora su zid kvalitete i zid ponosa, svojevrstan izložbeni prostor u kojem su postavljeni bolnički certifikati izvrsnosti i druge važni podaci te potvrde kvalitete, da se svatko tko uđe u ustanovu može s njom upoznati.“

Župan Međimurske županije Matija Posavec istaknuo je da Međimurju ponovo osvanuo dan ponosa na svoju Bolnicu i zdravstveni sustav: „Ponosni smo i na vjeru i angažman naših ljudi kojima je misija razvijati međimurski zdravstveni sustav na korist pacijenata. Danas je 11. travnja, datum na koji se obilježava i Dan Parkinsonove bolesti, a liječnik koji je prvi tu bolest opisao, rekao su oboljeli ‘ljudi blistavog uma zarobljeni u vlastitom tijelu’. U toj simbolici je sadržana naša želja da stanovnicima Međimurja pružimo najmoderniju zdravstvenu zaštitu i nećemo stati niti dozvoliti da nas u toj težnji itko ‘zarobi’. Gostoljubiv smo narod, pa neka i ulaz u našu najveću zdravstvenu ustanovu bude gostoljubiv i bude lice našeg mentaliteta i naših visokih ciljeva.“

Županijska bolnica Čakovec uskoro će dobiti i novi CT uređaj, vrijedan 850.000 eura, te su, zahvaljujući pravovremenom reagiranju Međimurske županije te njezinim ulaganjima, ishođene građevinske dozvole za novi prostor svih laboratorija, te za palijativni centar. U ustanovi očekuju odobrenje resornog ministra za pokretanje obnove drugog dijela Odjela pedijatrije, investicije vrijedne više od 850.000 eura.

Uzvanicima ove svečanosti obratila se i načelnica Sektora za bolničku zdravstvenu zaštitu i kvalitetu zdravstvene zaštite pri Ministarstvu zdravstva Anita Milas-Anzić istaknuvši da je resorno Ministarstvo podržalo ovu inicijativu rukovodstva Županijske bolnice Čakovec te omogućilo dodatno zapošljavanje upravo u cilju poboljšanja komunikacije s pacijentima. „Etički principi u ponašanju osigurat će sliku punog razumijevanja za pacijenta, a to je glavna poruka koju svim mi u zdravstvu želimo dati svojim pacijentima. Na taj način osnažujemo i njihovu volju za liječenjem.“

Vrijedan uređaj

Slavlje u čast novih unaprjeđenja međimurskog zdravstva, nastavljeno je u Zavodu za javno zdravstvo Međimurske županije, gdje je ravnateljica prim. Marina Payerl Pal, dr. med., predstavila ulogu novog, vrijednog i rijetkog uređaja, kojim se koristi Djelatnost kliničke mikrobiologije. Riječ je o suvremenom masenom spektrometru, kakvog u Hrvatskoj imaju samo klinike i koji pacijentima hospitaliziranima zbog teških infektivnih stanja, poput sepse, može značiti život.

– Riječ je tehnologiji koja nam omogućava provođenje pouzdane, precizne metode identifikacije bakterija, kvasnica, plijesni i mikobakterija i to za nekoliko minuta, što može biti od presudne važnosti za pacijente s teškim infektivnim stanjima poput sepse. Pravovremenom primjenom adekvatne terapije antibioticima povećavaju se šanse za preživljene teško ugroženih pacijenta, a detekcijom antimikrobne rezistencije utječemo na još uvijek jako prisutan trend razvoja otpornosti bakterija na lijekove – pojasnila je doktorica Payerl-Pal.

Vrijednost ovog uređaja nabavljenog uz podršku Međimurske županije iznosi 130.000 eura: „Vrijednost i važnost ovog uređaja ogleda se u činjenici da je za proces za koji su stručnjacima ranije trebala 24 sata, sada – na dobrobit pacijenta – trebaju samo četiri minute.“

Ovoj svečanosti povodom novih unaprjeđenja međimurskoga zdravstva prisustvovali su i predsjednik Skupštine Međimurske županije Dragutin Glavina, gradonačelnica Čakovca Ljerka Cividini, ravnatelji međimurskih zdravstvenih ustanove te srodnih ustanova iz susjednih županija, a u prigodni program uključili su se članovi zbora Kluba laringektomiranih Županijske lige protiv raka Čakovec te učenici Gimnazije Josipa Slavenskog Čakovec.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje