U varaždinskom HNK-u igrat će predstave prilagođene osobama s oštećenjem sluha
Na posljednjoj izvedbi predstave „Tartuffe, Tartuffe, Tartuffe“ započelo je provođenje projekta „Uključi me kulturno“ koji ima za cilj sprečavanje diskriminacije osoba...
Odaziv je bio sjajan, iznad svih očekivanja, o čemu svjedoči podatak da su te večeri prostore muzeja i muzejsku izložbu obišle stotine građana.
Ivanečki muzej svoju je prvu muzejsku noć otvorio planinarskom izložbom kojom je ujedno krenuo u susret središnjim manifestacijama kojima će u lipnju ove godine biti obilježeni visoki jubileji – 120. obljetnica HPD-a Ivančica i organiziranog planinarstva u Ivancu.
S obzirom na to da je tema ovogodišnje Noći muzeja bila sport, ivanečki muzej je, uz mnoštvo povijesnih fotografija iz vlastitog fundusa i privatnih zbirki, izložio i niz predmeta koji pokazuju da planinarstvo nije samo rekreacija, šetnja i uživanje u ljepotama prirode, već i sport. Tako su, među ostalim, izložene i povijesne skije, gojzerice, dereze, planinarska užad, klinovi, starinski i moderni cepini i druga oprema.
Manifestacija je počela u 19.30 sati, okupljanjem kod Muzeja, gdje su građane, goste i uzvanike dočekivali članovi povijesne postrojbe – vitezovi ivanovci te planinari u „trifrtaljnim“ hlačama, šarenim dokoljenkama, kariranim košuljama te u zelenim kapama ukrašenim značkama s brojnih pohoda.
Da sve bude u stilu, domaćini su ispred muzeja naložili planinarsku logorsku vatru. Sjedilo se na drvenim „trčkima“ i na „šćijepima“ pekao jeger.
Program je počeo u 20 sati otvaranjem bogate planinarske izložbe na kojoj su posjetitelji mogli vidjeti cijeli niz eksponata tematski vezanih uz povijesnu ivanečku planinarsku baštinu.
Izlošci su iz fundusa samog Muzeja i arhiva HPD-a Ivančica, a pojedine raritetne predmete iz svoje privatne kolekcije ustupio je i kolekcionar Boris Jagetić Daraboš. Eksponate za izložbu ustupili su i mnogi drugi ivanečki planinari i fotografi.
Na početku pozdravne riječi brojnim posjetiteljima uputila je v. d. ravnateljice muzeja Marina Držaić, dok je u ime suorganizatora, HPD-a Ivančica, skup pozdravio njegov predsjednik Borislav Kušen.
O izložbi je govorila povjesničarka umjetnosti i arheologinja Ivančica Peharda.
Program se, uz varaždinskog televizijskog voditelja Kristijana Petrovića odvijao u ležernom tonu, a pravo oduševljenje publike polučio je jedan od ivanečkih planinarskih veterana Ivica Friščić koji je napamet izrecitirao podulje stihove koji su se nekad izvodili kao parodija na Preradovićeva „Putnika“.
I poznati ivanečki vicmaher Marijan Gotal – Cican uključio se u program čitanjem duhovitih stihova koje je u svojoj knjizi zabilježio prof. Marijan Kraš.
Publici se kratko obratio i gradonačelnik Milorad Batinić te otvorio Noć muzeja.
Uz glazbu Faringaša iz Prigorca, razgledavanje izložbe i muzeja nastavljeno je u odličnoj atmosferi kojoj je pridonio i tipični planinarski domjenak sastavljen od špeka, „prezvuršta“, mesa iz banjice i toplih pogačica. Posjetitelji su se družili i ispred muzeja, gdje je fino mirisao pečeni jeger.
Organizatori izložbe bili su Grad Ivanec, Muzej planinarstva i HPD Ivančica, uz veliku potporu B. Jagetića Daraboša i ivanečkih planinara i drugih suradnika.
Odazvali su joj se i dogradonačelnici Branko Putarek i Lidija Kozina, zatim, poznati planinar i autor planinarskih karata i vodiča Zlatko Smerke, počasni građanin Ivanca dr. sc. Eduard Kušen i dr. Izložba se može razgledati iduća dva tjedna.
U četvrtak 2. veljače u varaždinskom HNK Roland Grlica održat će solistički koncert. Koncert u velikoj koncertnoj dvorani počinje u 19.30 sati, a ulaz je slobodan.
Pijanist Roland Grlica svirat će, naime, u znak zahvalnosti Gradu Varaždinu u povodu uspješne obnove rodne kuće akademika Jurice Muraia.
– Pozvani su svi Varaždinci i Varaždinke, a koncert smo odlučili organizirati kao znak zahvalnosti Gradu Varaždinu na podršci u obnovi kulturnog dobra, rodne kuće svjetskog pijanista, akademika Jurice Muraia. Veselilo bi me kad bi sustavnim radom i suradnjom svaka kuća u Gajevoj ulici i u užem centru našla svoju novu svrhu i bila baza za smještaj strateškog kadra Grada Varaždina i sjevernih županija – poručio je Zoran Andročec, organizator koncerta i direktor poslovnog udruženja Ingra-Det, najstarijeg udruženja hrvatskih industrijskih poduzeća u EU, koje okuplja najpoznatije hrvatske izvoznike u Njemačku.
Predstava „Bolna glad“ Kazališnog studija mladih HNK u Varaždinu predstavit će Varaždin na 25. susretu Hrvatskog centra Assitej profesionalno vođenih kazališta za djecu i mlade koji će se održati u Bjelovaru od 20. do 24. ožujka 2023. godine.
Predstava „Bolna glad“ je nastala prema motivima romana „Apsolutno istinit dnevnik Indijanca na određeno vrijeme“ Shermana Alexiea, a uprizorila ju je skupina C4 Kazališnog studija mladih HNK u Varaždinu pod vodstvom Tanje Novak, sveučilišne specijalistice dramske pedagogije.
Glavni junak romana Arnold Duh, Junior, odrastao u rezervatu Spokane Indijanaca, inspirirao je skupinu za lik Elvisa Kalanjoša, Roma koji je iz romskog naselja krenuo u Varaždinsku gimnaziju. Njegov status marginalca i outsidera, tinejdžera koji se ne uklapa, poslužio je skupini kao ishodišna točka za propitkivanje nekih važnih pitanja: što tvori identitet jedne mlade osobe, što čini prijateljstvo i, naposljetku, gdje i kako pronaći motivaciju da prevladamo prepreke i postignemo cilj?
U predstavi nastupaju: Dario Kolman, Lucija Koprek, Sara Milner, Josipa Petek, Valentina Posavec, Lora Plantak, Fran Rabuzin, Katja Rabuzin, Melani Šipek, Patrik Tuđan, Aleksandra Vidaković i Eva Zvonarek.
Festival, koji je natjecateljskog karaktera, ugostit će ukupno 12 profesionalno vođenih kazališta za djecu i mlade iz cijele Hrvatske.
Podsjećamo, na prošlogodišnjem je Assiteju Kazališni studio mladih osvojio posebnu nagradu mladog žirija s predstavom „Ćelava pjevačica” Eugènea Ionescoa, uz obrazloženje: – Uz iznimno dramskopedagoško vodstvo Tanje Novak i poseban fokus na scenski pokret pod vodstvom Sare Ipše, glumci Kazališnog studija vješto su se uhvatili u koštac s teatrom apsurda čiju estetiku istražuju i propitkuju na sebi svojstven način, pritom poštujući i ističući sve njegove odlike. Iako se radi o književnom klasiku i lektirnom naslovu, predstava obiluje jedinstvenim rješenjima koji gledatelja opetovano iznenađuju i fasciniraju (…).