Na Mađerkinom bregu predstavljena prestižna nagrada Green Destinations
Na Mađerkinom bregu je u četvrtak, 16. ožujka, predstavljeno novo postignuće naše županije – prestižna nagrada Green Destinations koja je...
Ta je stopa ispod prosječne stope od 11,27 na razini Hrvatske, ali je i dalje prilično visoka. Kada Hrvatski zavod za zaštitu zdravlja i sigurnost na radu objavi najnovije podatke za 2017. godinu, bit će poznato je li u u Međimurju napokon zaustavljen negativni trend rasta broja ozljeda na radu u posljednjih šest godina, uz iznimku 2014. godine.
Najveći broj ozljeda na radu u Međimurju zabilježen je u prerađivačkoj industriji, koja zapošljava i najveći broj radnika, njih 265, dok se 21 ozljeda dogodila u djelatnosti graditeljstva.
– Pored kvalitetnog i kontinuiranog osposobljavanja svakog radnika za rad na siguran način, vrlo važno je poticati i provoditi programe cjeloživotnog učenja u području zaštite na radu i zaštite zdravlja radnika. Zavod za unapređivanje zaštite na radu provodi niz programa i različite oblike edukacija s ciljem razvoja kulture sigurnosti, od najmlađih uzrasta, zatim učenika i studenata, do radnika i stručnjaka za zaštitu na radu. Prijenos znanja i dijeljenje iskustava s drugima, primjena inovativnih metoda i promicanje dobre prakse u zaštiti na radu najjeftiniji je, ali i najučinkovitiji način motivacije i podrške, poboljšanja i unapređivanja zaštite na radu u svim radnim sredinama – naglasio Vitomir Begović, ravnatelj Zavoda za unapređivanje zaštite na radu, tijekom radnog sastanka u Murskom Središću.
Obrtnička zanimanja visoko su na listi po broju ozljeda na radnome mjestu
Iako rast broja ozljeda na radu prati i povećanje broja novih radnih mjesta u Međimurskoj županiji, ravnatelj Begović je istaknuo kako je nužno ukazivati da su prevencija rizika i promicanje sigurnijih te zdravijih uvjeta na radnim mjestima ključni za očuvanje radne sposobnosti radnika.
– Nesigurna radna sredina ujedno je i najskuplja radna sredina. Prevencijom rizika i promicanjem sigurnijih uvjeta rada ujedno se osigurava održivost mirovinskog i zdravstvenog sustava. Mirovinskom sustavu osigurava se redoviti priljev sredstava osiguranika, dok se zdravstveni rasterećuje izdatka koji bi bio utrošen za potrebe liječenja. Zdravi radnici i sigurna radna okolina pomažu u ostvarivanju poslovnih planova, postizanju veće produktivnosti, konkurentnosti i gospodarskog rasta – dodaje Begović.
Zavod će i tijekom ove godine provoditi aktivnosti iz nacionalne kampanje „STOP ozljedama na radu“ koja za cilj ima smanjenje broja i stope ozljeda na radu, bolesti povezanih s radom, dana bolovanja i troškova uzrokovanih tim posljedicama.
Preventivne i edukativne akcije itekako su nužne, s obzirom da je rastući trend ozljeda na radu prisutan i na nacionalnoj razini. Tijekom 2016. godine u Hrvatskoj je zabilježeno 16.235 ozljeda na radu, 222 više nego godinu dana ranije, ali i čak 2306 više nego 2014. godine. Najveći broj ozljeda na radu zabilježen je u obrtničkim zanimanjima i pojedinačnoj proizvodnji. Zanimanja u prerađivačkoj industriji, građevinarstvu, poslovi koji uključuju rukovanje mehaničkim strojevima, ali i trgovci te čistači ulica, zauzimaju vrh popisa radnih mjesta na kojima se najčešće događaju ozljede.
– Zavod za unapređivanje zaštite na radu provodi niz inicijativa koje će sigurno pridonijeti jačanju kulture sprječavanja rizika, smanjenju ozljeda na mjestima rada, očuvanju radne sposobnosti radnika, a samim time i uštedama. Već nekoliko godina radimo na osnaživanju mikro i malih poduzeća kako bi ona uspostavila učinkovite mjere zaštite na radu. Stoga smo organizirali pružanje niza besplatnih usluga poduzetnicima putem informiranja, savjetovanja i edukacije – zaključio je ravnatelj Begović.
Povod dolaska ravnatelja Vitomira Begića bio je radni sastanak u sklopu programa obilježavanja svjetskog i nacionalnog Dana zaštite na radu, 26. travnja, koji će se održati u Murskom Središću u Centru za kulturu „Rudar“.
Organizator programa je Zavod za unapređivanje zaštite na radu, a središnji događaj bit će savjetovanje na kojem će se prezentirati primjeri dobre prakse u organizaciji i provedbi mjera zaštite na radu, najaviti nova dvogodišnja europska kampanja „Zdrava mjesta rada upravljaju opasnim tvarima“ te dodijeliti godišnja novinarska nagrada i priznanja za promicanje zaštite na radu glasilima tvrtki i sindikata.
Mursko Središće nije slučajno izabrano, s obzirom na to da se u najsjevernijem hrvatskom gradu u noći s 8. na 9. studenoga 1961. godine dogodila teška rudarska nesreća u kojoj su život izgubila desetorica rudara. Na sastanku je dogovoreno da će predstavnici Zavoda i Grada 26. travnja položiti vijenac i zapaliti svijeće na spomen-obilježje poginulim rudarima te se prisjetiti svih smrtno stradalih radnika u Hrvatskoj.
Ravnatelj Begović najavio je da će Zavod svake godine obilježavanje Dana zaštite na radu organizirati u Murskom Središću, dok će se savjetovanje „Zaštiti se znanjem – primjeri dobre prakse u zaštiti na radu“ održavati u svim županijama.
– Zadovoljni smo predloženom suradnjom te prihvaćamo inicijativu Zavoda. Grad Mursko Središće spreman je sudjelovati u organizaciji programa i osiguravanju svih potrebnih uvjeta u cilju uspješne realizacije obilježava svjetskog i nacionalnog Dana zaštite na radu – istaknuo je gradonačelnik Dražen Srpak.
Objekt uz željezničku postaju Buzovec u Čakovcu već godinama nije u obliku i funkciji kakav Čakovec zaslužuje.
Stoga je Međimurska županija ishodila suglasnost HŽ-Infrastrukture i odlučila organizirati obnovu vanjskog pročelja objekta čekaonice na ovoj željezničkoj postaji.
U ponedjeljak, 20. ožujka, krenuli su pripremni radovi koje će u okviru nastavnog plana i programa odraditi učenici Graditeljske škole, dok će fasadu s muralima ukrasiti učenici Gospodarske škole te će do kraja idućeg mjeseca željeznička postaja u Buzovcu zablistati u novom sjaju, rekli su iz Županije.
Uz stvaranje zelenih oaza diljem grada, planiranja novih parkova i površina za provođenje slobodnog vremena, na zelenim površinama Čakovca ukupno je posađeno 139 sadnica različitih vrsta drveća.
Tako će se uskoro zazeleniti tri nove lokacije u gradu čime Čakovec još jednom pokazuje brigu o okolišu, kao nastavak na uspješan primjer nacionalne kampanje sadnje stabala pod nazivom „Zasadi stablo, ne budi panj“.
Uz južnu obilaznicu posađeno je 87 novih sadnica i to 24 komada hrasta lužnjaka, 13 brekinja, 6 japanskih sofora, 10 šećernog javora, sedam žestilja, 23 običnog graba i četiri divlje trešnje. U Sajmišnoj ulici posađeno je 28 sadnica, 16 šećernog javora i 12 žestilja, dok je u Ulici Jurja IV. Zrinskog odrađena sadnja drvoreda. Pritom su sadnice brekinje posađene i na dječjem igralištu u Ulici dr. Rudolfa Horvata, sveukupno njih 24.
Svako stablo učvršćeno je pomoću kolca te je zaštićeno plastičnim štitnikom, a oko svake sadnice formirana je sadna zdjelica ispunjena malčem. Radove je odradila tvrtka Cedrus Forest, koja je ujedno o svom trošku i zamijenila posušena stabla.