Poskupili plin i struja pa Vartop već Varaždincima poslao veće račune za travanj
Dok krajnji kupci toplinske energije spojeni na toplinski sustav varaždinskog Vartopa negoduju, jer su im računi za travanj 2022. godine...
OGLASIO SE PREDRAG ŠTROMAR
– Predsjednica Zajednice žena HDZ-a Katarina Zrinski Nadica Dreven Budinski ili je loše informirana ili je loše instruirana – reagirao je varaždinski župan Predrag Štromar novim priopćenjem vezanim uz njezin nedavni istup zbog smjene ravnateljice bolnice dr. Sanje Zember, te slučaj Kišić – Bajsić.
– Prvo, ravnateljicu dr. Zember je smijenilo Upravno vijeće zbog propusta u vođenju bolnice. Uostalom, jučer je imenovana v.d. zamjenica ravnatelja Jasminka Begić i to upravo kako bi se uz njenu pravnu pomoć riješili problemi koji se vuku još od vremena kad je bolnica bila u sanaciji. Prije toga imenovan je v.d. ravnatelj dr. Kudelić, iznimno stručna osoba za koju vjerujem da će dati sve od sebe za OB Varaždin, a prije svega za pacijente – oglasio je Štromar.
No,navode članica Zajednice žena Katarina Zrinski, da je sad već bivša ravnateljica Bolnice zasigurno zasmetala svima koji se nisu mogli nositi s time što je žena, što je mislila svojom glavom i na taj način se pokušala oduprijeti i suprotstaviti lokalnim političarima kojima je uvrijedila njihov vlastiti ego, očito su jako pogodile varaždinskog župana.
– Tvrdnje da se nekog smjenjuje zato što je žena bile bi smiješne da nisu tužne. Garantiram da toga neće biti u Varaždinskoj županiji dok sam ja župan. Primjera radi, u Varaždinskoj županiji od ukupno osam pročelnika pet je žena, a u saborskim klupama od ukupno devet HNS-ovih zastupnika i zastupnica, šest je žena. Suprotno tome, u Saboru nema ni jedne HDZ-ove saborske zastupnice iz cijele III. Izborne jedinice. Zazirem od bilo kakvog oblika diskriminacije, bilo spolne, na nacionalnoj osnovi ili neke druge – poručio je u priopćenju.
Što se tiče novih članova Školskog odbora Srednje škole Ludbreg ponovio je ono što su iz Varaždinske županije već poručili: da će novoimenovani članovi, Dražen Košćak, Janja Banić i Katica Kalogjera svojim dugogodišnjim radnim iskustvom dati svoj doprinos u poboljšanju rada Srednje škole Ludbreg.
– Što se tiče slučaja vezanog uz maloljetnu osobu, apeliram da se ime maloljetnika više ne spominje u javnosti. Na to je apelirala i Pravobraniteljica za djecu – poručio je Štromar.
Izvor:
Foto: ILUSTRACIJA/ARHIVA RT
Katastrofalna suša posve sigurno će utjecati na daljnji skok cijena hrane, prije svega voća i povrća.
Zbog rasta cijena energenata i rata u Ukrajini, proizvođačke cijene poljoprivrednih proizvoda u drugom tromjesečju ove godine, u usporedbi s istim razdobljem lani, bile su veće za 22 %. Cijena žitarica skočila je čak 65 %, a povrća za 30 %, javlja HRT. Kako će nezapamćena suša utjecati na cijene hrane, vidjet ćemo idućih tjedana i mjeseci.
Sunce i visoke temperature osušili su voće i povrće i prije berbe. Povrće na tvrdom i suhom tlu, a voćke na granama polako propadaju; poljoprivrednici zbrajaju troškove.
I dok strahujemo od poskupljenja voća i povrća, poljoprivrednici na požeškoj i zagrebačkoj tržnici, kažu, cijene neće podizati.
Voće je u Hrvatskoj ove godine poskupjelo za gotovo 7 %. Na obali ponegdje i znatno više.
Urod jabuke, primjerice, ove je godine smanjen za 12 % u odnosu na prošlu. Troškovi rastu. Gnojivo je poskupjelo za 70 %, kemijska zaštita za 35, a cijena radne snage viša je za 25 %.
– Kada se pogleda rast cijena ulaznih troškova koje su proizvođači imali kod proizvodnje, a naročito sada kod ovog što će biti u berbi i sama obrada, transport, logistika koja slijedi da bi mi tu jabuku dobili u trgovačkom centru odnosno na placu ili bilo gdje. Tu je rast troškova i do 60 % – rekla je savjetnica u poljoprivredno-prehrambenoj industriji Zvjezdana Blažić.
Kupci itekako osjete više cijene. Strahuju od jeseni i njihova daljnjeg rasta.
Zbog suše i visokih temperatura urod će zasigurno biti skromniji, no voćari i povrtlari tvrde – nestašice neće biti.
Hrvatski vatrogasci u mirovinu odlaze po posebnim propisima. Oni im daju staž s produljenim trajanjem i poboljšanja u izračunu mirovine, ali i umanjenje iznosa koji će im sjesti na račune.
Sezona požara je u punom jeku. Vatrogasci se bore obuzdati vatrene stihije diljem priobalja, pa i u Zagrebu, uz druge dužnosti koje njihov posao nalaže. Pritom svoje živote stavljaju na kocku, jedan vatrogasac je ove godine poginuo, a uvjeti u kojima rade su iznimno teški, piše portal Mirovina.hr.
Nakon teškog i napornog radnog vijeka, odlaze u mirovinu. Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje ih u svojim statistikama navodi kao posebnu skupinu. I vatrogasci, naime, spadaju u povlaštene skupine umirovljenika.
Njima se mirovina određuje dijelom prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, a dijelom prema Zakonu o vatrogastvu iz 2019. godine.
Prema podacima HZMO-a, prema tom je Zakonu mirovinu za lipanj ove godine dobilo 280 vatrogasaca, od kojih su četiri žene. Isplaćeno je 278 starosnih i dvije obiteljske mirovine. Prosječna neto mirovina za vatrogasce iznosi 5.384,10 kune, a ostvarena je za 44 godine, devet mjeseci i 15 dana staža.
Za hrvatske pojmove dug radni vijek posljedica je zakonske odredbe o stažu s produljenim trajanjem. U slučaju vatrogasaca se 12 odrađenih mjeseci piše kao 15 mjeseci staža. Profesionalni vatrogasci mogu u starosnu ili prijevremenu starosnu mirovinu ako su u toj kategoriji proveli najmanje 20 godina staža.
To ostvaruju i vatrogasci koji nisu profesionalni, već pripadaju dobrovoljcima, ali samo ako su skupili najmanje 30 godina staža, od čega 20 u svojstvu profesionalnih vatrogasaca.
Uz potpis glavnog vatrogasnog zapovjednika, u mirovinu mogu i vatrogasci koji su nakupili 30 godina staža, od čega 20 godina staža s produljenim trajanjem. U tom slučaju njihovo umirovljenje ne ovisi o dobi.
Više o svemu pročitajte OVDJE