Povežite se s nama

Kultura

Suradnja zagrebačke Udruge Punkt i GMV-a: u Varaždin stiže izložbeni projekt „Grad na drugi pogled“

Objavljeno:

- dana

Udruga Punkt iz Zagreba u partnerstvu s Gradskim muzejom Varaždin od ožujka do svibnja 2022. godine u Varaždinu provodi interdisciplinarni umjetnički izložbeni projekt „Grad na drugi pogled“ koji istražuje grad i njegove postojeće i moguće urbane identitete.

Ovaj višegodišnji putujući projekt, koji je od 2013. godine održan u 10 hrvatskih gradova, povezuje angažirano promišljanje grada, edukaciju mladih putem predavanja i radionice s renomiranim suvremenim umjetnicima i stručnjacima iz različitih područja koja se bave gradom, kao i razvoj publike; projekt strateški jača interes zajednice za praćenje i sudjelovanje u programima suvremene umjetnosti i kulture u lokalnom kontekstu.

Glavni partner na projektu je Gradski muzej Varaždin, u čijim se prostorima održavaju radionice i završna izložba projekta na kojoj će ravnopravno biti predstavljeni svi rezultati radionica uz nove umjetničke produkcije pozvanih umjetnika/mentora.

Programske aktivnosti

Produkcija radova umjetnika

Suradnici uključeni u ovaj segment projekta mahom su renomirani suvremeni umjetnici i umjetnice koji će realizirati umjetničke priloge na temu fiktivnih ili mogućih urbanih identiteta i subjektivnih vizura grada Varaždina primjenjujući karakteristični autorski pristup i poetiku. Pozvani mjetnici na varaždinskoj sekvenci su Antonio Grgić, Bojan Mucko, Monika Rusak, Goran Škofić i Ivana Tkalčić.

Video radionice pod vodstvom umjetnika (ožujak – svibanj 2022.)

Neki od umjetnika angažiranih na projektu, osim što će realizirati nove umjetničke radove na temu grada Varaždina, vode i video radionice sa studentima i učenicima lokalnih škola i fakulteta na kojima polaznici realiziraju radovi u mediju videa također na temu grada Varaždina. Na taj način se polaznicima približava kreativni proces svojstven njihovim mentorima, čime im se na neposredan i stimulativan način približava suvremena umjetnost i provodi medijska pismenost.

Medij videa odabrali smo za propitivanja urbanog prostora, jer smatramo da kroz objektiv kamere lakše aktiviramo “drugi pogled”, onaj koji uočava, fokusira, istražuje i potiče na promišljanje i zamišljanje drugačijih scenarija i slika stvarnosti.

Na video radionicama realizirana je suradnja s Filmsko-kreativnim studijem Vanima u čijim se prostorima održavaju termini montaže video radionica.

U ovaj segment projekta uključeni su učenici Prve i Druge gimnazije Varaždin, Srednje strukovne škole Varaždin i studenti multimedije Varaždinskog sveučilišta, a voditelji radionica su varaždinska umjetnica Monika Rusak i porečki umjetnik Goran Škofić.

Aktivistička radionica (travanj 2022.)

Kako je jedan od ciljeva Gn2p projekta potaknuti mlade na aktivno građanstvo, u sklopu projekta realizirana je i Radionica urbanog aktivizma pod mentorstvom publicista i pokretača platforme 1postozagrad Saše Šimprage. Cilj radionice je upoznavanje polaznika s metodama i alatima građanskog aktivizma te aktivno promišljanje prostora i poticanje društvene odgovornosti kroz konkretni angažman na poboljšanjima javnog prostora Varaždina.

Do sada su na našim aktivističkim radionicama pokrenute kampanje za ukupno 11 inicijativa poboljšanja javnog prostora koje su sudionici samostalno detektirali, a velika većina njih je i realizirana (npr. obnova košarkaškog igrališta u Splitu, šetnica uz potok u Koprivnici, sadnja stabala u Sisku i Vrbovcu itd.).

U ovaj segment projekta uključeni su učenici Prve gimnazije Varaždin, a pokrenute su dvije inicijative:

Prva je imenovanje parka u čast Vesne Parun u povodu stote obljetnice rođenja najveće hrvatske pjesnikinje. Inicijativa ujedno nastoji ukazati na problem nedostatka ulica u Varaždinu nazvanih po znamenitim ženama.

Druga inicijativa je za klupe na Autobusnom kolodvoru koji ih sada na većem dijelu stajališta nema, a za njima postoji velika potreba.

Za obje inicijative prikupljeno je nekoliko stotina potpisa podrške.

Popratna predavanja

Za vrijeme provedbe projekta organiziraju se urbane šetnje i popratna predavanja stručnjaka iz različitih društveno-umjetničkih područja vezanih uz urbani kontekst (urbana antropologija, arhitektura i urbanizam, umjetnost u javnom prostoru, urbani aktivizam…) koja doprinose sagledavanju, propitivanju i imaginiranju urbanih identiteta, a prvenstveno su namijenjena svim našim polaznicima radionica.

Na varaždinskoj sekvenci 11. travnja održano je online predavanje varaždinskog arhitekta Filipa Kobzineka, člana Društva arhitekata Varaždin i voditelja Radne skupine Varaždin: ”Arhitektura i urbanizam 20. stoljeća u Varaždinu”.

Kako se Varaždin uglavnom brendira kao barokni grad, bilo nam je zanimljivo upoznati naše polaznike s manje poznatim Varaždinom kao modernističkim gradom i time im otvoriti nove vizure na njihovo neposredno okruženje.

Završna izložba “Grad na drugi pogled Varaždin” (27. svibnja 2022.)

Krajnji rezultat višemjesečnog procesa je izložba u suradnji s lokalnom izložbenom institucijom, na kojoj su zajedno i ravnopravno predstavljeni radovi učenika, studenata i umjetnika. Ovakvo povezivanje suvremenih umjetnika, obrazovnih institucija i muzejsko-galerijskih institucija, kroz uobičajeno veliku posjećenost Gn2p izložbi, pokazalo se kao odličan model za približavanje suvremene umjetnosti lokalnoj publici.

Otvorenje završne izložbe projekta održat će se 27. svibnja u Palači Herzer – u prostoru našeg partnera na projektu, Gradskog muzeja Varaždin.

Projekt je podržan od Ministarstva kulture RH, Zaklade Kultura nova, HAVC-a i Grada Zagreba.

Kontakt osoba: Tanja Vujasinović, voditeljica projekta

[email protected], 098 665 269

Više o varaždinskoj sekvenci i dosadašnjim izdanjima Grada na drugi pogled možete pronaći na Facebook stranici projekta www.facebook.com/gradnadrugipogled

Kultura

Varaždinski skladatelj Davor Bobić dobio prostor u stalnom postavu “Kuće tambure“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Varaždinski skladatelj Davor Bobić dobio je ovih dana prostor u stalnom izložbenom postavu u osebujnijoj „Kući tambure“ koja je svečano otvorena u petak, 12. travnja, u Slavonskom Brodu.

Odnosno u gradu koji ima najstariju folklornu manifestaciju u Slavoniji „Brodsko kolo“. Tambura je dobila još jedno priznanje na muzejskom prostoru površine gotovo 2500 metara četvornih.

U Tvrđavi Brod svečano je otvoren interpretacijski centar „Kuća tambure – slavonska notna bajka“. Svečanost je otvorio gradonačelnik Mirko Duspara, a svojim je dolaskom istu uveličao predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović sa svojom pratnjom, a koji je istaknuo kako grad Slavonski Brod može biti iznimno ponosan na realizaciju ovako velikoga projekta.

Jer malo se koji grad u Republici Hrvatskoj a i regiji može pohvaliti impozantnom građevinom, posebice u očuvanom spomeniku nulte kategorije Tvrđavi Brod. Predsjednik Svjetske tamburaške asocijacije i osnivač Tamburica Festa u Novom Sadu Jovan Pejčić također je posjetio Slavonski Brod i novootvorenu Kuću tambure te se pohvalio kako dobra suradnja među tamburaškim orkestrima dviju susjednih zemalja postoji već godinama jer i Hrvati sudjeluju na Tamburica festu.

 Za glazbeni program bili su zaduženi učenici Glazbene škole Slavonski Brod, student Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku, članovi Folklornog ansambla Broda i Hrvatskog pjevačkog društva „Davor“ te svjetski poznat duo Hojsak&Novosel. Moderator programa otvorenja bio je Branko Uvodić, dobitnik nagrade za životno djelo od strane Svjetske tamburaške asocijacije.

Obilaskom postava Interpretacijskog centra „Kuća tambure – slavonska notna bajka“ posjetitelji se upoznaju s poviješću toga glazbenog instrumenta, starim i suvremenim sustavima tambure, tamburaškim orkestrima i komornim tamburaškim sastavima, tamburom u školstvu kao i tradicijskom kulturom Slavonije. Osim postava, u Kuću tambure smještena je i majstorska radionica gdje posjetitelji mogu svjedočiti izgradnji tambura.

Također, Kuća tambure sadrži koncertnu dvoranu, ambijentalnu dvoranu, kao i suvremeni tonski studio.
Dodajmo da je varaždinski skladatelj Davor Bobić dobio prostor u stalnom izložbenom postavu!

– Velika je čast i privilegija dobiti prostor i vrijeme u stalnom postavu muzeja Nova kuće tambure – “Slavonska notna bajka”. Iznimno mi je drago da sam mogao podijeliti ove dragocjene trenutke otvaranja izložbenog prostora s mojim velikim prijateljem Ivanom Enjingijem. Naime, njemu je ujedno posvećena Vinska Simfonija  za tamburašku filharmoniju, koja je briljantno praizvedena uz  sjajni Tamburaški orkestar HRT-a pod ravnanjem uglednog maestra Siniše Leopolda. Radujem se skorom izlasku nosača zvuka u nakladi udruge Aulos i Koncertnog ureda Varaždin – ističe Bobić.

“Kuća tambure – slavonska notna bajka“ ne predstavlja samo očuvanje glazbenog stvaralaštva već je i promocija tambure kao simbola regije te potiče stvaralaštvo inovativnih kulturno-umjetničkih, edukativnih i drugih sadržaja. Projekt je trajao 72 mjeseca i financiran je sredstvima Europske unije iz Europskog fonda za regionalni razvoj, ukupne vrijednosti 4.296.585,80 eura, uključujući infrastrukturne radove i opremanje novoobnovljenih prostora ukupne površine 2.429,65 metara četvornih.

Iz EU fondova sufinancirano je 3.652.097,85 eura, a iz proračuna Grada Slavonskog Broda osigurano je 644.487,95 eura.

Nastavite čitati

Kultura

Filmovi varaždinske Vanime na međunarodnim festivalima

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Nakon što su filmovi nastali u produkciji varaždinskog Filmsko kreativnog studija Vanima protekle godine neobično uspješno predstavljali ovaj filmsko kreativni studio i varaždinske animatore kako na festivalima i filmskim smotrama u Hrvatskoj i u njenom širem okruženju, tako i na brojnim europskim i svjetskim festivalima, uspješan put prošlogodišnje produkcije Vaniminih animiranih filmova po svjetskim filmskim festivalima i smotrama nastavlja se i dalje.

Film „Bastet-Božica mačaka“ čije su autorice Vita Dvoržak, Sara Majnarić i Inja Đolonga našao se tako u službenoj selekciji međunarodnog festivala „Smile“ u New Delhiju, a isto tako je odabran za prikazivanje u konkurenciji međunarodnog festivala CMS u Lucknowu u Indiji. Oba festivala održavaju se sredinom travnja.

Dva Vanimina filma našla su se i u službenoj selekciji međunarodnog filmskog festivala Baloss u Milanu u Italiji. Riječ je o filmovima „Što usta zbore to ruke stvore“ koji potpisuju autorice: Lucija Kranjčić, Kala Šmic, Franka Bogović, Vita Dvoržak i Anabela Mlinarić i „Treće oko“ autorice Anabele Mlinarić koji će biti prikazani u sklopu ovog festivala u svibnju u Milanu.

U sklopu internacionalnog, jubilarnog 15. Vafi-Rafi festivala u Varaždinu koncem svibnja i početkom lipnja, u službenoj će konkurenciji biti prikazana četiri Vanimina filma. Bit će to filmovi „Bastet-Božica mačaka“, „Što usta zbore to ruke stvore“, „Oko moje glave“ autora Viga Gulića, Oleksandra Saška Moskalova, Brune Tomašković, Brune Jovan, Kale Šmic, Bernarda Hercega, Klare Nagy i Lovra Ledenka, te film „GPT Meni“, stop animacija koju potpisuju Kala Šmic, Klara Nagy, Franka Bogović, Vita Dvoržak, Sara Majnarić, Anabela Mlinarić i Lucija Kranjčić.

Inače, varaždinski animatori redovno se sastaju nekoliko puta tjedno u svojim prostorima u Preradovićevoj 4 u Varaždinu učeći, zabavljajući se i intenzivno pripremajući nove filmove čije se finaliziranje očekuje do lipnja ove godine.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje