Povežite se s nama

U fokusu

Suša je ostavila trag pa je urod krumpira na tek 40 posto prošlogodišnjih rezultata!

Objavljeno:

- dana

Izražene klimatske promjene i ekstremni vremenski uvjeti postaju sve veća prepreka domaćim poljoprivrednicima u planiranju radova i upravljanju poslovnim rezultatima.

Ovu sezonu radova na poljima obilježila je velika suša tijekom lipnja i srpnja koja je ostavila ogroman trag te smanjila prinose pojedinih poljoprivrednih kultura i za više od 70 posto.

Cijena

Vremenskih (ne)prilika nisu pošteđeni ni međimurski proizvođači krumpira. Dok je prošla godina sve iznenadila velikim urodom, ove će se, kako sada stoje stvari, zbrajati minusi.

– Urod je ove godine na razini od 40 posto lanjskoga. Već sada možemo reći da je sezona podbacila – rekao nam je Danijel Janušić, međimurski poljoprivrednik i tajnik Udruge međimurskih proizvođača merkantilnog krumpira.

Naime, u vrijeme intenzivne vegetacije temperatura zraka debelo se penjala iznad 30, čak i 35 stupnjeva Celzijevih. U uvjetima kada se ni temperatura zemlje ne spušta ispod 28 stupnjeva Celzijevih, krumpir gubi velike količine vlage i zaustavlja se njegov rast.

– Iako se na poljima intenzivno navodnjavalo i zalijevalo, to ipak nisu dostatne količine vlage kojima bi se krumpiru nadomjestilo ono što dobiva nakon redovitih padalina. Neke manje količine smo spasili, ali daleko je to od godišnjih prosjeka u normalnim okolnostima – dodaje Janušić.

Otkupna cijena trenutačno se kreće od 2,20 do 2,50 kuna po kilogramu. Kakva će biti najesen i tijekom zime, ovoga je trenutka teško prognozirati.

– Puno ovisi o planovima trgovačkih lanaca. Znamo da je većina njih u stranom vlasništvu i mnogi ne razmišljaju lokalno pa se vrlo često na policama nalazi uvozni krumpir. No, ove godine će biti teško naći krumpir na stranim tržištima. Nevolja koje su zadesile hrvatske poljoprivrednike nisu bili pošteđeni ni naši kolege u drugim europskim zemljama. Austrija, Njemačka i druge zemlje iz okruženja su također bile pogođene ekstremnim toplinskim valom pa i oni zbrajaju štete. Dakako, cijena u velikoj mjeri ovisi i o otkupljivačima i posrednicima – otkriva tajnik međimurske Udruge.

Nisu pomogli ni kišni dani krajem srpnja i početkom kolovoza koji su za uzgajivače krumpira stigli ipak prekasno.

– Nešto bolje rezultate imaju uzgajivači krumpira u Istri. Oni s radovima i sjetvom počinju ranije, orijentirani su na ranije sorte, pa su u većoj mjeri izbjegli sušni period. Mada, u razgovoru s njima saznao sam da ni oni nisu na prošlosezonskim prosjecima.

Robna marka

Štete pretrpljene u jednoj sezoni u pravilu se nadoknađuju nekoliko godina. Naime, ulaganja, posebno u mehanizaciju i skladišne prostore, sve su veća, a njihova otplata planira se u nekoliko godina.

– Ulaganja su uistinu velika pa se iz tog razloga ne možete seliti s jedne poljoprivredne kulture na drugu. Mehanizacija je uglavnom specijalizirana i teško da se može koristiti u drugim vrstama uzgoja. Morate znati da ljudi koji se odluče na uzgoj krumpira, ali i bilo koje druge poljoprivredne kulture, apsolutno ovise o sjetvi svake godine. Kalkulacije se rade na petogodišnjim ili desetogodišnjim planovima pa i samo jedna podbačena sezona može biti pogubna za cjelokupno poslovanje – zaključuje Janušić.

U Međimurskoj županiji se uzgojem krumpira bavi više od 800 proizvođača. Na oko 2500 hektara međimurskih polja u normalnim godinama proizvede se oko 60.000 tona krumpira, što pokriva oko 70 posto potreba domaćeg tržišta. Naime, prema statističkim pokazateljima, hrvatsko domaćinstvo godišnje u prosjeku pojede 40 kilograma krumpira.

Upravo iz tog razloga Međimurska županija je uspješno provela inicijativu zaštite međimurskog krumpira, najprepoznatljivijeg poljoprivrednog proizvoda najsjevernije hrvatske županije. Dobivanjem robne oznake “Međimurski kalamper” proizvođačima su olakšani brendiranje i plasman na tržište, dok se kupcima jamči visoka kvaliteta domaćeg krumpira. Provođenje sustava robne marke “Međimurski kalamper” još prije dviju godina dodijeljena je Udruzi međimurskih proizvođača merkantilnog krumpira.

Gradnja modernih skladišnih kapaciteta

Izgradnja modernih skladišnih prostora za krumpir postala je prioritetom nakon što je Europska komisija donijela uredbu o zabrani korištenja klorprofama, koji se upotrebljavao kao zaštita od klijanja krumpira u skladištima. Zabrana je na snagu stupila 31. srpnja 2019. godine, ali je državama članicama ostavljen prostor za prilagodbu zaključno s 8. listopadom 2020. godine.

Proizvođači su se našli u situaciji hitne potrebe za preorijentacijom na nova rješenja za skladištenje i čuvanje krumpira u boks paletama, uz brzu izgradnju modernih objekata za skladištenje i ugradnju sofisticirane opreme za hlađenje i provjetravanje skladišta.

U tom im je pomogla država, dodijelivši samo za proizvođače iz Međimurske i Varaždinske županije 12 ugovora ukupne vrijednosti 53 milijuna kuna za sufinanciranje gradnje i opremanje skladišta. Ukupna vrijednost svih radova je 78,5 milijuna kuna.

– Ugovori su potpisani krajem ožujka ove godine, a prema mojim saznanjima radovi dobro napreduju. Neka skladišta su već i u funkciji, ostala će biti do jeseni. Iako, s obzirom na skromni urod, veliko je pitanje hoćemo li ove godine imati što za skladištenje. No, u svakom slučaju, riječ je o dugoročno isplativim investicijama koje domaćim proizvođačima krumpira omogućuju da se na tržištu ravnopravno natječu s kolegama iz drugih europskih zemalja – rekao je Danijel Janušić.

U fokusu

U Općini Sračinec moraju se ponoviti parlamentarni izbori

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

DIP je 18. travnja održao konferenciju za medije na kojem su govorili i o nepravilnostima na koje su birači naišli tijekom samih izbora.

Otkrili su kako će se u dvije izborne jedinice izbori ponoviti, piše 24sata.hr.

Riječ je o III. i V. izbornoj jedinici, gdje se utvrđene nepravilnosti.

– Što se tiče III. izborne jedinice, riječ je o Općini Sračinec, a odnosi se na listu kandidata u 12 izbornoj jedinici. Što se tiče V. izborne jedinice, radi se o općini Markušica, tamo je pronađeno više glasačkih listića nego što ih je trebalo biti – komentirao je potpredsjednik Povjerenstva Josip Salapić.

Na tim će se biračkim mjestima izbori ponoviti i to ove nedjelje za predstavnika manjina.

Nastavite čitati

U fokusu

Hajdaš Dončić nedodirljiv po broju preferencijalnih glasova, drugi je Matija Posavec, a treći Stričak

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U našoj III. izbornoj jedinici na parlamentarnim izborima 17. travnja glasalo je 218.591 birača, odnosno 62,63 %.

Zanimljivo je pogledati raspored preferencijalnih glasova birača. Da bi kandidati preferencijalno ušli u Sabor morali su skupiti više od 10 posto od ukupnih glasova liste. To ovaj put nije uspjelo nikome iz III. izborne jedinice. Najbliže prolazu bio je Siniša Jenkač, kandidat na listi HDZ-a i partnera koji je s 10 mjesta pokušao ˝uloviti˝ mandat.

Na listi koju predvodi SDP u III. izbornoj jedini najviše preferencijalinih glasova dobio je prvi na listi Siniša Hajdaš Dončić. Cijela lista je dobila 77.793 glasova. Hajdaš Dončić prikupio je 21.765 glasova. Drugi je župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar s 5760 glasova, a treći predsjednik Reformista Radimir Čačić s 4960 glasova.

U III. izbornoj jedinici lista koju predvodi HDZ dobila je 58.346 glasova. Varaždinski župan Anđelko Stričak dobio je 9599 glasova, na drugom mjestu je gradonačelnik Novoga Marofa Siniša Jenkač s 4934 glasa, a treći je predsjednik HDZ-a Krapinsko – zagorske županije Zoran Gregurović s 4649 glasova.

Nezavisna platforma Sjever (NPS) dobila je ukupno 25.829 glasova. Najviše njih, čak 16.241, pripalo je Matiji Posavcu. Drugi po broju glasova je gradonačelnik Ivanca Milorad Batinić s 1502 glasa, a treći gradonačelnik Ludbrega Dubravko Bilić s 832 glasa.

U Sabor iz III. izborne jednice prvi put ide i “Možemo”, čija je lista dobila 13.229 glasova. Najviše glasova dobio je nositelj Luka Korlaet, odnosno 1773. Varaždinka Dubravka Novak je druga s 1028 glasova, a treća je Varaždinka Dorotea Strelec s 373 glasa.

Razina države

Nakon prebrojanih 99,43 posto glasova, predsjednik HDZ-a Andrej Plenković osvojio je, kao nositelj liste u I. izbornoj jedinici, 32.874 preferencijalna glasa, a više od njega dobio je Ivan Anušić, prvi na listi u IV. jedinici, osvojivši 37.520 glasova.

U koaliciji Rijeke pravde najviše preferencijalnih glasova osvojio je Siniša Hajdaš Dončić (21.755), Peđa Grbin (19.844), Arsen Bauk (16.733), Boris Lalovac (13.161) i Mišel Jakšić (12.683).

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje