Povežite se s nama

U fokusu

“Svako tko ulazi u JPP treba biti svjestan da dobiti nema”

Objavljeno:

- dana

Paripović svjedok u postupku Meteor Grupa

U projektima javno-privatnog partnerstva zarada se može ostvariti isključivo na gradnji objekata, dok se kasnije na održavanju tih objekata dobit ne može ostvariti, ustvrdio je Duško Paripović, bivši vlasnik i direktor Meteor Grupe u stečaju u četvrtak na Trgovačkom sudu u Varaždinu.

– Svatko tko ulazi u javno-privatno partnerstvo treba biti svjestan da tu dobiti nema – rekao je kao svjedok u postupku koji je Meteor Grupa u stečaju pokrenula protiv Meteor grupe – privatno partnerstvo i Đurđice Vitez, bivše vlasnice Meteor partnerstva, a radi utvrđivanja ništetnosti pravnih radnji stečajnog dužnika.

Sporni prijenosi

Spor se vodi zbog prijenosa poslovnih udjela. Đurđica Vitez je u ožujku 2012. svoje udjele u Meteor partnerstvu prenijela na tvrtku Meteor grupa – privatno partnerstvo, čime je ta tvrtka postala privatni partner Varaždinske županije za održavanje škola izgrađenih po modelu JPP-a. Međutim, suglasnost za promjenu privatnog partnera su od Županije dobili tek mjesec dana kasnije, kada su vlasnički udjeli već bili preneseni na tada tek osnovanu tvrtku Meteor grupa – privatno partnerstvo. Ubrzo nakon toga je matično poduzeće završilo u stečaju.

 

Meteor partnerstvo je počelo stvarati gubitke zbog kredita, rekao je Paripović

Privatno partnerstvo je bila treća tvrtka posebne namjene osnovana za provođenje JPP-a. Ranije je Meteor Grupa zajedno s tvrtkama Hidroing i Mipcro osnovala Meteor partnerstvo i Meteor privatno partnerstvo – Alfa radi izgradnje, a potom i održavanja ukupno 17 škola i dvorana u Varaždinskoj županiji. Da bi uopće mogli graditi školske objekte, podigli su ukupno 23 milijuna eura kredita. Od toga je osam milijuna eura kredita uzelo Meteor partnerstvo i to za izgradnju pet škola, naveo je Paripović.
– Kakav je strateški interes javiti se za dobivanje poslova za koje u samom početku nema projekcije dobiti? – pitali su odvjetnici Meteor Grupe u stečaju Duška Paripovića.

– Dobiti nema jer je država, jednostavno rečeno, propisala da stopa dobiti može biti 5,5 posto. To je ispod svake rentabilnosti, jer su kreditna sredstva od 23 milijuna eura za gradnju dobivena uz kamatu od osam posto. Međutim, naš interes je bio da zaradimo u fazi građenja škola i dvorana. U tome smo i uspjeli. Zaradu je ostvarila Meteor Grupa, što je vidljivo iz dobiti koju je tada ostvarivala. Interes nam je bio da povezana društva izgrađene objekte održavaju bez gubitaka – naveo je Paripović.
No Meteor partnerstvo, a ni Alfa nisu uspjela održavati škole i dvorane bez gubitaka, napomenuo je Paripović.
– Dogodilo se da su nova zakonska rješenja diktirala nova ulaganja, nova održavanja, nova mjerenja, koje su društva partnerstva morala financirati i na taj način su se stvarali gubici – pojasnio je svoje tvrdnje.

 

“Hidroing i Mipcro nisu željeli sudjelovati u održavanju škola, jer u tome nisu imali dobit. Zbog toga su svoje poslovne udjele prenijeli na Meteor Grupu.”

Štoviše, naveo je da su Meteor Grupu njihovi partneri na izgradnji, Hidroing i Mipcro, napustili odmah nakon što su škole izgrađene, “negdje 2006. – 2007. godine”.
– U prve dvije godine nije bilo gubitaka na održavanju škola, jer su još uvijek bile pod garancijom, no nakon toga, 2009. Meteor partnerstvo je počelo stvarati gubitke zbog kredita od osam milijuna eura. Budući da su ukupne kreditne obveze iznosile 23 milijuna eura, Meteor Grupa je radi izvršenja svojih poslova morala podizati kredite kod banaka i tražiti garanciju. Hidroing i Mipcro nisu željeli sudjelovati u održavanju tih škola, jer nisu imali dobit. Zbog toga su svoje poslovne udjele u Meteor partnerstvu prenijeli na Meteor Grupu – rekao je Paripović.

Kad je u pitanju Meteor partnerstvo, odvjetnike je zanimalo kako to da su ugovori o prijenosu poslovnih udjela sklopljeni prije nego je dobivena suglasnost Županije potrebna za njihovo sklapanje. – Zahtjev za suglasnost smo Županiji uputili prije sklapanja ugovora, ali je procedura bila dosta duga. Trajala je oko dva mjeseca, a Đurđica Vitez se zbog poslovnih problema u Meteor Grupi željela riješiti poslovnih udjela u Meteor partnerstvu, nije više željela biti vlasnica. Zbog toga su ugovori bili sklopljeni prije nego je dobila suglasnost Varaždinske županije – naveo je Paripović.
Postupak se nastavlja u rujnu.

“Za neodržavanje milijunski penali”

Odvjetnike Meteor grupe u stečaju je zanimalo kakav je bio strateški interes Meteor grupe – privatnog partnerstva preuzimati udjele Meteor partnerstva ako nisu vrijedili ništa, ako ih se Đurđica Vitez željela riješiti.
– Bili smo prvi u Hrvatskoj koji smo dobili projekt javno-privatnog partnerstva, isključivo mi smo formirali ponude za održavanje. Od strateške važnosti je bilo da posao odradimo do kraja kako treba. Da danas prestanemo održavati škole, u roku od mjesec dana Županija bi nam na naplatu poslala milijunske penale – rekao je Duško Paripović, koji danas radi kao savjetnik u Meteor grupi – privatnom partnerstvu.

Izvor:
Foto:

U fokusu

Habijan o radu na izborni dan: Neradni je dan, a oni koji žele radnike na poslu moraju platiti

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Već neko vrijeme traju polemike o tome je li dan izbora neradni dan ili poslodavci mogu radnicima naložiti da dođu na posao.

Danas smo pisali o slučaju gdje je poslodavac, odnosno tvrtka iz Ludbrega, svojim radnicima naložila da 17. travnja dođu na posao.

Dan izbora je neradni dan? Očito ne i za radnike jedne poznate ludbreške tvrtke

O toj temi danas se oglasio i ministar gospodarstva Damir Habijan.

Izborni dan je neradni te su poslodavci obvezni osigurati radnicima ostvarivanje njihova biračkog prava, a oni koji na izborni dan 17. travnja budu radili imaju pravo na povećanu plaću za taj dan, izjavio je Damir Habijan.

Habijan naglašava da zakon propisuje da je to neradni dan, a i Državno izborno povjerenstvo je reklo da su poslodavci obvezni radnicima osigurati ostvarivanje njihova biračkog prava.

Dodaje i da zakon propisuje kako radnici koji rade u dane blagdana i neradne dane imaju pravo na povećanu plaću.

Svima treba osigurati izlazak na izbore, a onima koji rade uvećati plaću za taj dan, rekao je Habijan.

Nastavite čitati

U fokusu

Ovo su imena ljudi na HDZ-ovoj listi u našoj izbornoj jedinici

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Nakon sastanka stranačkih tijela, predsjednik Vlade i HDZ-a Andrej Plenković predstavio je izborni program “Za sve izazove” kao i izborne liste.

-S nama na liste idu dosadašnji partneri – HSLS, HDS, HNS, Hrvatska stranka umirovljenika i Marijana Petir. Naša ključna poruka bila je politička stabilnost, koju smo zadržali i održali. Rezultat je to politike desnog centra, liberalnih stranaka, demokršćanskih stranaka i manjinskih stranaka. Sastavit ćemo Vladu, bit ćemo relativni pobjednici – rekao je Plenković.

Nositelji HDZ-ovih lista bit će: Andrej Plenković (prva izborna jedinica), Gordan Jandroković (druga), Anđelko Stričak (treća), Ivan Anušić (četvrta), Marin Piletić (peta), Davor Božinović (šesta), Tomo Medved (sedma), Oleg Butković (osma), Ivan Malenica (deveta), Branko Bačić (deseta), dok će listu za dijasporu (11 izborna jedinica) nositi državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Hrvatske Zvonko Milas.

Lista u III. izbornoj jedinici izgleda ovako:

1. Anđelko Stričak

2. Zoran Gregurović

3. Ljubomir Kolarek

4. HNS (Predrag Štromar)

5. Damir Habijan

6. Žarko Tušek

7. Sanja Borovec

8. Dražen Srpak

9. Ljubica Jembrih

10. Siniša Jenkač

11. HNS (Robert Šplajt)

12. Gordana Ramušćak

13. Zdravko Tušek

14. Goran Kaniški

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje