Povežite se s nama

Kultura

Ako niste znali: Sveti Valentin spaja ljubav i narodne običaje

Sveti Valentin

Objavljeno:

- dana

U Hrvatskoj se narodni običaji napajaju iz dva glavna izvora: kršćanstva i staroslavenske mitologije. Valentinovo u ovom slučaju nije iznimka.

Sveti Valentin bio je mučenik koji je živio u 3. stoljeću. Postao je prvi biskup grada Terni, stotinjak kilometara udaljenog od Rima. Postao je svetac – zaštitnik zaljubljenih kao spona između originalno poganskih običaja izmjenjivanja ljubavnih poruka i vlastitog angažmana u spajanju parova. Ovo posljednje, naravno, nije potvrđeno, već je do nas došlo u obliku legende.

Datum Dana zaljubljenih nastao je kao logična posljedica nekadašnjeg ravnanja života ljudi prema vjerskim blagdanima. Naime, Crkva je nekad od vjernika tražila da se svadbe ne održavaju u adventsko i korizmeno vrijeme. Kako se stanovništvo pretežito bavilo poljoprivredom, zimsko je vrijeme unatoč crkvenim preporukama predstavljalo idealno razdoblje za svadbe. Zato je blagdan zaljubljenih određen nakon Božića, a prije korizme. Osim toga, Rimljani su 14. veljače slavili božicu braka, Junonu.

Slavlje Valentinova osobito se razvilo nakon 15. stoljeća. Tada se razvila tradicija slanja ljubavnih poruka i čestitaka. Nastojalo ih se bogato ukrasiti čipkom, papirnatim srcima i drugim uresima ili ukrasnim vrpcama. Što su bogatije bile dekorirane, to se pažnja prema odabranicama smatrala većom.

 

U sjeverozapadnoj Hrvatskoj osobito je popularan običaj ženidbe ftičeka. Stariji su djecu uvjeravali kako se ftičeki žene na taj dan te bi ih slali po crvene čizmice koje će im ftičeki ostaviti na poklon. Djeca bi bosa odlazila po snijegu promatrati ptice na granama drveća te bi se vraćala razočarana što nisu pronašla čizmice. Odrasli bi se tada nasmijali te im odvratili da pogledaju noge. Naravno, nožice djece bile bi crvene od hladnoće zbog hodanja po snijegu te bi ona morala priznati da su doista dobila crvene čizmice…

Ovaj blagdan je lijepa ilustracija načina na koji su se običaji sjeverozapadne Hrvatske napajali iz staroslavenske mitologije i kršćanstva.

Sveti Valentin, svetac-zaštitnik zaljubljenih

Kultura

Denis Peričić u Karlovcu primio svoju 111. književnu nagradu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Gradskoj knjižnici „Ivan Goran Kovačić“ u Karlovcu na pjesnikov je rođendan, 21. ožujka,
održana svečana dodjela nagrada najboljima na drugom Natječaju „Na tragu pjesnika“,
posvećenom velikom hrvatskom književniku Ivanu Goranu Kovačiću, poginulom u Drugom
svjetskom ratu.

Natječaj je organiziran uz potporu Ministarstva kulture i medija RH. Varaždinski književnik Denis Peričić dobio je drugu nagradu za pjesmu „Što je preostalo“.

Prema procjeni stručnog povjerenstva, u kojem su bili Mojca Rapo Waite, Bruno Vojvodić i
Nataša Vojnović, prvu nagradu osvojio je Tin Fresl iz Jastrebarskog, a treću Jelena Stanojčić
iz Zagreba.

Na prošlogodišnjem, prvom izdanju ovog natječaja, prvu nagradu osvojio je upravo – Denis
Peričić.

– Nakon prve i druge, volio bih iduće godine dobiti i treću nagradu! Pa da kompletiram te
svoje ‘male Gorane’… Naravno, šalim se, ali nimalo se ne šalim kad kažem da svaka nagrada
vezana uz Goranovo ime zauzima posebno mjesto u mom srcu. Organizatorima i stručnom
povjerenstvu upućujem svoju duboku zahvalnost na ovom priznanju – ističe Denis Peričić kojem je ovo već 111. književna nagrada.

Nastavite čitati

Kultura

Nagrada Porin za zbor Chorus angelicus i Dječji zbor glazbene škole u Varaždinu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Glazbena škola u Varaždinu/Facebook

Dodjela 31. po redu glazbene nagrade Porin održana je u subotu, 23. ožujka.

Dvorana u zagrebačkom HoB-u bila je prepuna velikih, dobro poznatih i priznatih imena hrvatske glazbene scene, kao i onih koji „tek kreću“ na svoj glazbeni put. Crvenim tepihom prošetali su nominirani glazbenici zajedno s brojnim poznatim licima koja su se našla na ovogodišnjoj dodjeli u ulozi gostiju ili uručitelja najpoželjnije glazbene statue.

Veliki uspjeh na ovogodišnjem Porinu postigli su Berislav Šipuš i Vojko V sa suradnicima osvojivši po četiri statue Porina. Tri statue Porina pripale su Letu 3 i Tamari Obrovac sa suradnicima, a još jedna posebnost ovogodišnjeg Porina su i čak tri dobitnika u kategoriji Najbolja izvedba klasične glazbe.

U kategoriji Najbolja izvedba klasične glazbe su čak tri dobitnika, a u ovoj karegoriji nagrade su otišle i u Varaždin.

Među dobitnicima je Chorus angelicus, Capella Savaria, Dječji zbor glazbene škole u Varaždinu, Ivana Lazar, sopran; Tia Pikija, sopran; Sonja Runje, alt; Hugo Hymas, kontratenor; Franko Klisović, kontratenor; Emanuel Tomljenović, tenor; Grga Peroš, bariton; Krešimir Stražanac, bas; Zsolt Kalló; umjetnički voditelj; Capelle Savarie; dirigent: Anđelko Igrec, za skladbu „Johann Sebastian Bach: Muka po Mateju BWV 244“.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje