Povežite se s nama

Novosti

Svijeće za propalog drvnog giganta

Objavljeno:

- dana

Nesvakidašnja akcija ispred ulaza u propali Mundus

Desetak bivših zaposlenika Mundusa, noć uoči Svih sveti, sjetilo se nekada najvećeg i najstarijeg drvoprerađivača u sjeverozapadnoj Hrvatskoj koji bi proslavilo ove godine 120. godina rada da nije lani otišao u stečaj, a zaposlenici na burzu rada.

Paljenjem svijeće pod osmrtnicom pred ulazom u propali kolektiv simbolički su izrazili svoje negodovanje nad nezasluženom smrću ovog negdašnjeg drvoprerađivačkoga giganta. U ovoj nesvakidašnjoj akciji sjećanja na bivši kolektiv pružili su im se i članovi sindikata, odnosno Hrvatskih laburista – Stranke rada.

OD 1.300 radnika do stečaja

– Nekada poznata tvornica namještaja koncem 1991. zapošljavala je preko 1300 radnika i takva je predstavljala okosnicu privređivanja i zapošljavanja u Varaždinskoj županiji. Nažalost, samo 430 radnika preživjelo je sve pretvorbene ekshibicije bivših uprava. Sredinom prošle godine pokrenut je stečaj, a preostali zaposlenici su završili na burzi. Iza Mundusa ostala je slava stoljetnih proizvodnih uspjeha, ali i gorčina posljednje generacije zaposlenika koji su ostali uskraćeni svojih elementarnih prava – rekao je Siniša Miličić predsjednik Regionalnog industrijskog sindikata i predsjednik HL-SR-a Varaždinske županije.

Kao dugogodišnji sindikalist Miličić je dobro upoznat s pretvorbenim anomalijama koje su doveli Mundus do uništenja.

 -Završni čin tragedije Mundusa započeo je 1992. kada je tadašnja prosječna plaća bila je 150 DEM. Tada je formalno provedena privatizacija tako što su Josip Koščak, Ambrozije Krišto, Josip Ivanuša i Rudolf Levanić zaključili s Fondom ugovore prema kojima svaki na ime dokapitalizacije ulaže 900.000 DM. Dioničari su uzeli kredite inozemnog partnera. O kreditima tijekom revizije nisu dobiveni podaci. Društvo nije ostvarilo ciljeve propisane odredbama Zakona o privatizaciji. Poslovanje Mundusa krenulo je nizbrdo pa su vlasnici dioničarskog društva osnovali devet povezanih društava radi izbjegavanja plaćanja obaveza. Sva su društva bila bez značajnije imovine, poslovala su negativno i završila u stečaju 2011. godine. Najgore su prošli radnici koji nisu dobili otpremninu po godinama staža jer su prelazili iz jednog povezanog društva u drugo, a da praktički nisu napuštali isti radni stol. Nisu ni dobili plaću za otkazni rok, a njihova plaća nikada nije bila viša od minimalca od 2.100 kuna, dok su bivši direktori dobili i plaće i 50 posto svih prijavljenih potraživanja u stečaju – ustvrdio je Miličić.

Radila 25 godina, a priznato joj 11

Kao primjer navodi slučaj Marine Dubravac koja je za 25 godina rada u Mundusu promijenila čak sedam poslodavaca, iako nije nikada napustila tvornicu. Uprava ju je selila iz jednoga društva u drugo tako da su joj prilikom isplate otpremnina priznate samo 11 zadnjih godina staža.

-Možemo sa sigurnošću reći da Mundus d.d. zajedno s devet povezanih društava duguje preko 300.000.000 kuna! Ova zastrašujuća brojka dobivena je zbrajanjem svih dugovanja firme i potraživanja vjerovnika a proistekla je iz dugogodišnjeg neplaćanja doprinosa i poreza. Kratkoročne obaveze Mundus d.d. iznosile su 195 milijuna kuna. A što se tiče radnika oni su i ovdje izvukli deblji kraj. Radnicima su isplaćene naknade plaća i polovina otpremnine iz Agencije za osiguranje radničkih potraživanja u slučaju stečaja poslodavca i to tri minimalne plaće i pola otpremnine. Jedna plaća na koju imaju pravo na ime otkaznog roka nakon otvaranja stečaja nije im isplaćena zbog nedostatka sredstava – upozorava Miličić i najavljuje nove akcije koje će skrenuti pozornost na ovu sramotnu epizodu privatizaciju kako bi se za nju zainteresiralo i pravosuđe pokretanjem temeljite istrage o malverzacijama u Mundusu koje su pogodile brojne obitelji varaždinskog kraja.

Vjerovnicima Mundus d.d. u stečaju priznata su potraživanja u iznosu od 179.996.841 kunu. Devet zaposlenih u Mundus d.d. prijavilo je potraživanja koja su im i priznata, a najviše potražuju Konjević Franjo – 179.557,99 (direktor Mundus d.d.), Koščak Josip – 98.490,22 (bivši direktor Mundus d.d.), Ivanuša Josip – 91.701,76 (bivši direktor Mundus d.d.). Njema je, prema navodima RIS-a, isplaćeno 50 posto potraživanja.

Izvor: RIS
Foto: RIS

Međimurje

Happy Bike: sastanak projektnih timova uključenih gradova održan u Letenyu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uz brojne projekte u kojima sudjeluje kao partner ili nositelj projekta, Grad Prelog dio je i projekta HAPPY BIKE.

HAPPY BIKE je projekt Europske unije koji je odobren za financiranje u okvirima Interrreg programa prekogranične suradnje Mađarska – Hrvatska. Partneri projekta su gradovi Letenje, Prelog i Ludbreg te ŽUC Varaždin. Ukupni budžet projekta je nešto više od milijun eura – EU sredstva 866.282,16 eura, vlastita sredstva 111.415,59 eura. Početna konferencija ovog projekta održana je krajem mjeseca siječnja. U srijedu, 28. veljače, održan je i sastanak projektnih timova iz gradova sudionika projekta.

Sastanak je održan u prostorima gradske uprave mađarskog Grada Letenye. Projekt je sa provedbom započeo početkom mjeseca studenog prošle godine, a voditelj projekta za područje Grada Preloga je Miroslav Hržić.

Glavni cilj projekta je izgraditi nove atrakcije uz rijeke Dravu i Muru uz koje se vežu bogata i raznolika prirodna i kulturna baština. To se planira kako bi se generirao gospodarski rast na prostoru uključenih programskih područja (Grad Letenye, Grad Prelog i Grad Ludbreg). Razvoj infrastrukture koja se provodi u okviru predloženog projekta trebao bi privući veći broj posjetitelja.

Uz uspostavljanje nove biciklističke rute Letenye-Prelog-Ludbreg te interpretacijskim stazama sa prikazom kulturne i prirodne baštine (na ukupnoj dužini od oko 100 km), lokalno stanovništvo i posjetitelji imat će poboljšani pristup slikovitim, gotovo netaknutim prirodnim područjima, a i drugi potencijalni turisti koji posjećuju mjesta uz rijeke Dravu i Muru. Poseban naglasak stavlja se na činjenicu da je ruta Letenye-Prelog-Ludbreg kapilarna ruta čime će se osigurati poveznica s obje strane hrvatsko – mađarske granice, kao i priključak na EuroVelo mrežu.

Područja uključena u projekt Happy Bike su: Županija Zala, Međimurska i Varaždinska županija. Najmanje 11 naselja trebalo bi imati koristi od projekta, a oko 60 kulturnih i prirodnih znamenitosti će biti evidentirano i dostupno posjetiteljima. Sljedeći sastanak projektnih timova održat će se u mjesecu svibnju u Ludbregu.

Nastavite čitati

Događanja

Kulturno-umjetnička večer posvećena Rudolfu Steineru održana u čakovečkoj knjižnici

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Rudolf Steiner

U čakovečkoj Knjižnici „Nikola Zrinski“ prošlog tjedna predavanjem i kulturno-umjetničkim programom je obilježena 157. obljetnica rođenja začetnika antropozofije i waldorfske pedagogije, Rudolfa Steinera.

Program se odvijao u tamošnjoj multimedijalnoj dvorani, pri čemu je posjetiteljima na dolasku zahvalila ravnateljica knjižnice, Ljiljana Križan.

Rudolf Steiner je rođen 25. ili 27. veljače 1861. godine u Donjem Kraljevcu. Bio je utjecajan u mnogim područjima, uključujući odgoj i obrazovanje, poljoprivredu, umjetnost i filozofiju. Unutar svoje pedagogije htio je uspostaviti odgoj djece kao cjelovitih ljudskih bića, naglašavajući važnost ravnoteže fizičkog i duhovnog aspekta čovjeka. S tim u cilju razvio je i euritmiju, izvedbenu umjetnost koja je ujedno i metoda terapije. To su zapravo geste i pokreti koji kretanjem tijela žele izraziti govor i zvuk. Pomoću njegovih ideja razvijena je i biodinamička poljoprivreda. Temeljna zamisao takve vrste ratarstva počiva na „životnoj snazi“, ideji da biljke i životinje posjeduju „kozmičku silu“ koju hranjenjem ljudi unose u svoj organizam. Steiner je smatrao i da pesticidi i umjetna zaštitna sredstva i gnojiva hrani oduzimaju životnost.

Govoreći o naučavanju dr. Rudolfa Steinera, ravnateljica istoimenog centra u Donjem Kraljevcu, Dijana Posavec, pričala je i o predviđenim aktivnostima večeri.

Ravnateljica Centra “Dr. Rudolf Steiner”, Dijana Posavec

-Povodom 157. obljetnice rođenja našeg sunarodnjaka odlučili smo da će se ovdje u čakovečkoj knjižnici održati jedno interesantno predavanje, govorit će gospođa Mila Željeznjak. Naš prijatelj Goran Vadlja iz Donjeg Kraljevca provest će zvukoterapiju. Za 27. veljače bila je predviđena donatorska večer u Toplicama sv. Martin, no zbog vremena smo je morali odgoditi, javnost ćemo naknadno obavijestiti o novom terminu. Odlučili smo da ovu godinu posvetimo popularizaciji lika i djela Rudolfa Steinera. Predavanja na temu biodinamike vrlo su popularna, u Varaždinskoj županiji posjećenost je bila velika, a u bliskoj budućnosti organizirat ćemo ih u Zagrebu, Istri i Slavoniji.

Učenice Graditeljske škole Čakovec predstavile su Steinerovu poeziju

Steinerovu poeziju predstavile su učenice Graditeljske škole Čakovec. Gospođa Mila Željeznjak potom je održala predavanje pod nazivom „Boje duše“ na temu anđeoskog svijeta. Večer je završila govorom Gorana Vadlje o utjecaju zvuka na organizam. Uslijedila je njegova terapija zvukom u trajanju od 15 minuta.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje