Povežite se s nama

U fokusu

Svinjska kuga na pragu – započinje kontrola 50.000 svinjogojskih farmi

Objavljeno:

- dana

– Nije pitanje hoće li bolest afričke svinjske kuge stići na naš prostor, već je pitanje kad će se to dogoditi – složni su bili izlagači na stručnom predavanju o prijetnjama i mjerama opreza za suzbijanje ove opasne i opake zarazne bolesti koja zahvaća populaciju domaćih i divljih svinja.

Bolest i u Belgiji

Afrička svinjska kuga (ASK) najveća je prijetnja svinjogojstvu u Hrvatskoj kao i populaciji divljih svinja i okolišu, a veliki je problem i u cijeloj Europskoj uniji zbog činjenice da se bolest nezaustavljivo širi. Tijekom 2018. godine u EU je prijavljeno 5403 slučajeva afričke svinjske kuge kod divljih svinja, a već 600 novih slučajeva u nepuna dva mjeseca u 2019.

6003 slučaja afričke svinjske kuge zabilježeno je na području zemalja Europske unije od početka 2018. godine do sredine veljače 2019. godine. U Hrvatskoj zasad nije registriran nijedan slučaj.

ASK nije zasad zabilježena na području Hrvatske pa su dosadašnje aktivnosti Ministarstva poljoprivrede usmjerene na prevenciju i nadzor populacije domaćih i divljih svinja. Jedina učinkovita mjera zaštite od unosa virusa ASK je visoka razina biosigurnosti na farmama i lovištima, zbog čega Ministarstvo i Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane organiziraju niz edukativnih predavanja i radionica na kojima posjednike svinja i lovce informiraju o rizicima te ih se poziva na savjesno pridržavanje svih preporuka i mjera.

– Riječ je o vrlo opasnoj i opakoj zaraznoj bolesti koja zahvaća populaciju domaćih i divljih svinja i nezaustavljivo se širi Europom. Važno je da veterinarska struka i lovci zajedno prepoznaju prve simptome bolesti na terenu, da bi se na vrijeme spriječilo njezino širenje.

1988 uzoraka krvi divljih i domaćih svinja testirano je u Hrvatskoj tijekom 2018. godine na prisutnost virusa afričke svinjske kuge, a iz nadležnih institucija najavljuju da će se ove godine broj testiranja i povećati

Ovu bolest divlje svinje prenose na domaće. Kada se jednom bolest registrira na svinjogojskom gospodarstvu, mjere su vrlo stroge. Naime, moraju se usmrtiti sve svinje na takvom gospodarstvu, a nadzire se područje u radijusu od 10 kilometara – rekla je u uvodu predavanja održanom u Varaždinu Tihana Miškić iz Uprave za veterinarstvo i sigurnost hrane.

Ono što je važno naglasiti, da se ne bi širila panika, virus nije opasan za druge divlje i domaće životinje, ni za ljude.

399 dana može preživjeti virus afričke svinjske kuge u svježemu mesu i mesnim prerađevinama od zaraženih svinja, što ovu bolest čini vrlo tvrdokornom te se teško kontrolira i iskorjenjuje

– Čovjek se ne može zaraziti niti ukoliko konzumira meso ili mesne prerađevine od zaražene svinje – pojašnjava Miškić.

Ono što ovu bolest ipak čini vrlo opasnom za populaciju divljih i domaćih svinja jest činjenica da je riječ o tvrdokornom virusu koji se teško kontrolira i iskorjenjuje. Činjenica da su glavni prenosioci divlje svinje, koje ne poznaju državne granice, dovela je do toga da se ASK u kratko vrijeme preselio iz baltičkih zemalja, preko Rusije, Bjelorusije i Poljske, dalje prema srednjoj i jugoistočnoj Europi, ali i na zapad pa su tako slučajevi zaraze zabilježeni i u Belgiji.

Zaštita

– Kontrolu i uništavanje virusa otežava činjenica da može preživjeti u izmetu 11 dana, jedan mjesec u vlažnim svinjskim oborima, 15 tjedana u raspadnutoj krvi, a čak 399 dana u proizvodima od svinjskog mesa. Tako odbačeni u prirodu, obični sendviči koji sadrže zaraženo meso mogu postati vrlo opasni širitelji ove bolesti – rekla je Miškić, dodajući da su neke zemlje razmišljale o preventivnim mjerama u obliku potpunog iskorjenjivanja populacije divljih svinja, ali zbog lakog širenja virusa različitim kanalima, ni takva mjera se nije pokazala apsolutno uspješnom.

Edukativno predavanje bit će održano i u Međimurskoj županiji tijekom ožujka

– Najčešći način širenja je izravni kontakt zaražene svinje s drugim svinjama, ali i indirektno putem hrane, vode, neopranog prostora za prijevoz stoke ili na neki drugi način. Jedan od načina svakako je i putem sirovih ili slabije termički prerađenih proizvoda od svinjskog mesa zaražene svinje. U takvim slučajevima je gotovo nemoguće reagirati na vrijeme – zaključila je Tihana Miškić.

Važno je da veterinarska struka i lovci zajedno prepoznaju prve simptome bolesti na terenu

Nastavak nadzora i provođenja preventivnih mjera nadležnih državnih stručnih službi uključit će i pregled oko 50.000 gospodarstava, sve da bi se eventualno pojavljivanje virusa afričke svinjske kuge u što kraćem vremenu odmah stavilo pod kontrolu.

Najčešći način širenja je izravni kontakt zaražene svinje s drugim svinjama

I dosad je Hrvatski veterinarski institut redovno provodio dijagnostičke pretrage na ASK u uzorcima domaćih i divljih svinja, no sve su se pokazale negativnima na prisutnost virusa.
U 2018. godini uzeto je 1019 uzoraka krvi domaćih svinja i 969 uzoraka krvi divljih svinja.

Edukativna predavanja

Stručnjaci Ministarstva poljoprivrede i Uprave za veterinarstvo i sigurnost hrane redovito na terenu održavaju predavanja i radionice. Jedno takvo bit će i u Međimurskoj županiji tijekom ožujka, a točan datum bit će određen naknadno. Ujedno se pozivaju posjednici svinja i lovci da se za sva pitanja obrate na e-mail adresu [email protected] ili na broj 01/6443 540, odnosno svojim veterinarima te da svako uginuće i pojavu znakova bolesti odmah prijave.

U fokusu

Razočaranje za umirovljenike, dobili manji dodatak od očekivanog

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Umirovljenici su u srijedu dobili još jedan Vladin dodatak, ali umjesto veselja, neugodno ih je iznenadio manji iznos od onoga koji su očekivali. To se opet dogodilo zbog usklađivanja mirovina za siječanj.

Tako su mnogi upali u viši razred primanja s nižim dodatkom. Sve bi to bilo u redu, da im je to usklađivanje već isplaćeno, ali nije, nego će tek biti u travnju, piše portal Mirovine.hr.

– U obradi korisnika mirovine radi isplate jednokratnog novčanog primanja (JNP) obuhvaćene su usklađene mirovine, prema novoj aktualnoj vrijednosti (AVM), odnosno stopi rasta od 4,19 posto od 1. siječnja 2024. Mirovine povećane prema novom AVM-u  isplatit će se u travnju s mirovinom za ožujak, s razlikom za siječanj i veljaču. Zbog navedenog usklađivanja mirovina, došlo je do povećanja razreda isplate JNP-a, koji je povećan s 840 na 880 eura – odgovorili su iz HZMO-a.

Ovisno o visini mirovine, iznos dodatka kreće se od 50 do 160 eura. Za 98.912 umirovljenika s mirovinom do 320 eura isplatit će se 160 eura. Po 120 eura dodatka dobit će 218.130 korisnika mirovina od 320,01 do 460 eura. Iznos od 80 eura dobit će 204.644 umirovljenika s mirovinom od 460,01 do 600 eura. Za 119.505 korisnika s mirovinom od 600,01 do 730 eura osigurano je po 60 eura, dok će 83.508 korisnika koji primaju mirovinu od 730,01 do 880 eura dobiti po 50 eura dodatka.

-Međutim, nije baš jasno kako se može gledati prihod koji još uvijek nekome nije niti isplaćen – piše portal Mirovine.hr, čijoj su se redakciji javili ogorčeni umirovljenici.

– Nemalo sam iznenađena, a vjerujem i umirovljenici koji su negdje na granici primanja za isplatu dodatka, odnosno takozvane državne uskrsnice. Obračun je trebao biti po obračunatoj i isplaćenoj mirovini za veljaču, dakle ovomjesečna isplata, međutim, nije tako. U obračun je uzeta  i buduća razlika mirovine koja će biti isplaćena u travnju s mirovinom za ožujak. Znači, umjesto 60 eura, ja sam dobila ipak 50. Vjerujem da ima još umirovljenika koji su iznenađeni ovim, pojasnila je umirovljenica Julijana portalu Mirovine.hr.

– Danas je bio dodatak na mirovinu. Moja mirovina je 448 eura te sam trebala dobiti dodatak od 120 eura, jer imam mirovinu manju od 460 eura. Međutim dobila sam 80 eura. Kako je moguće da je isplaćeno manje od onog obećanog? Vjerujte, nisam jedina – rekla je pak gospođa Mirjana.

Nastavite čitati

U fokusu

Dan izbora je neradni dan? Očito ne i za radnike jedne poznate ludbreške tvrtke

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Predsjednik Zoran Milanović je prilikom objave odluke o provedbi izbora za Sabor 17. travnja najavio kako će tada biti neradni dan. Međutim, očito ne za sve. Čitatelji su nam poslali obavijest Uprave tvrtke Lim-mont d.o.o., koja ima svoje pogone u Ludbregu i Vrbanovcu, a u kojoj se navodi da će taj dan biti radni za sve. Radnici su očekivano razočarani.

Izbori su neradni dan, ali će, po svemu sudeći, svi koji to žele moći raditi. Neki trgovački lanci već su se izjasnili da taj dan neće raditi, a Ministarstvo zdravstva dalo je pak preporuku zdravstvenim ustanovama da organiziraju rad u svojim ustanovama kako bi se pacijentima omogućila planirana i potrebna zdravstvena skrb, a radnicima ujedno omogućilo ostvarenje biračkog prava. Međutim, neke bolnice već su objavile da 17. travnja neće obavljati preglede koji nisu hitni.

KBC Zagreb odgodit će tako sve preglede i operacijske zahvate zakazane za dan provedbe parlamentarnih izbora 17. travnja, koji nisu hitni.

Podsjetimo i da je Državno izborno povjerenstvo (DIP) pozvalo sve poslodavce da na izbornu srijedu, 17. travnja ove godine organiziraju posao tako da zaposlenicima koji će taj dan raditi, omoguće izlazak na biračko mjesto.

Poslodavce se u obavijesti DIP-a poziva da poslovni proces organiziraju, smjenskim radom, u više timova ili u sličnim oblicima rada, kako bi se, apelira Povjerenstvo, omogućilo da zaposlenici koji rade na taj dan, ostvare svoje biračko pravo.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje