Povežite se s nama

Međimurje

Tek svaku treću obiteljsku tvrtku nastave voditi djeca

Objavljeno:

- dana

U Tehnološko-inovacijskom centru Međimurje održana je besplatna edukacija poduzetnika pod nazivom „Što s poduzećem nakon umirovljenja vlasnika: prepustiti ga djeci, prodati ili nešto treće?“ Predavanje je privuklo veliku pozornost poduzetnika iz Međimurske i Varaždinske županije.

Poduzeća

– Prijenos poslovanja trebaju početi pripremati vlasnici malih i srednjih poduzeća koji su stariji od 55 godina. U Međimurskoj i Varaždinskoj županiji ih je oko tisuću, a njihova poduzeća zapošljavaju oko 16.000 ljudi. Riječ je o uspješnim poduzećima i bila bi velika šteta da odlaskom osnivača u mirovinu budu ugašena. To ne znači samo otkaz radnicima nego i financijske gubitke za cijelo gospodarstvo – rekla je Mirela Alpeza, direktorica Centra za politiku razvoja malih i srednjih poduzeća i poduzetništva.

Moguća rješenja su prijenos upravljanja na članove obitelji, angažiranje menadžera ili prodaja poduzeća

Tijekom predavanja poduzetnicima su predstavljene mogućnosti koje im stoje na raspolaganju pri odlasku u mirovinu. Riječ je o prijenosu upravljanja i vlasništva na članove obitelji, angažiranju profesionalnog menadžera na mjestu direktora te prodaji poduzeća zaposlenicima, drugom poduzeću ili fizičkoj osobi.

– U Hrvatskoj čak 99,7 posto poduzetništva čini malo i srednje. Zbog toga je tema prijenosa poslovanja iznimno važna za hrvatsko gospodarstvo, a postat će još važnija u godinama koje dolaze. Zbog toga Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta radi na osvješćivanju poduzetnika o ovom zahtjevnom i kompleksnom procesu. Bitno je da poduzetnici znaju da su im za prijenos poslovanja potrebni vrijeme, ali i drugi resursi – dodala je Božena Gajica Uzelac, voditeljica Službe za poduzetničku infrastrukturu u Ministarstvu gospodarstva, poduzetništva i obrta.

Statistika

U raspravi o iskustvima i razmišljanjima o prijenosu poslovanja govorili su sami poduzetnici. Pero Vidović, osnivač i direktor tvrtke Ambijenti, o prijenosu poslovanja sustavno se educira. Naime, njegova tvrtka zapošljava više od 90 ljudi, no njegova su djeca izabrala druge karijere.

– Djecu treba pustiti da razvijaju vlastite interese, što podrazumijeva i samostalan izbor karijere – poručio je Vidović.
Govoreći o prepuštanju poduzeća djetetu, Mirela Alpeza citirala poduzetnika koji to nije htio učiniti dok dijete ne stekne radno iskustvo daleko od obitelji.
– „Ne možeš biti dobar poslodavac ako prije toga nisi bio zaposlenik“, razmišljanje je jednog poduzetnika – poručila je direktorica Alpeza, s čim se složila se složila većina okupljenih na predavanju.

Europska statistika govori da svega trećinu tvrtki preuzima druga generacija u obitelji.
Edukaciju poduzetnika su organizirali Centar za politiku razvoja malih i srednjih poduzeća i poduzetništva (CEPOR) te Regionalna razvojna agencija Međimurje (REDEA), a održana je pod pokroviteljstvom Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta uz potporu Europskog fonda za jugoistočnu Europu.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje