Povežite se s nama

Život i društvo

„Titovi egzekutori u jami zazidali oko 3.000 živih muškaraca, žena i djece“

Objavljeno:

- dana

TRIBINA

Pred čak stotinjak posjetitelja, u organizaciji Inicijative građana, u utorak, 16. kolovoza, u palači Herzer održana je tribina o jugokomunističkom stratištu Huda jama, na kojoj je, uz projekciju, govorio Roman Leljak, vodeći slovenski istraživač UDB-inih arhiva i zločina.

Bila je to i prilika za predstavljanje njegove knjige „Huda jama – strogo čuvana tajna“, koja je lani objavljena i u prijevodu na hrvatski.
Roman Leljak rođen je 1964. u Đurmancu (po majci je Hrvat, potomak plemićke obitelji Belošević), a u Sloveniju seli kao dijete. Završava vojne škole u Sarajevu, Beogradu i Pančevu, specijaliziravši se za šifranta u JNA. S takvim „insajderskim“ iskustvom uviđa karakter sustava, pa već krajem 80-ih istražuje stratišta Križnog puta, razgovara sa svjedocima, pa i s počiniteljima, o čemu zarana piše u slovenskim medijima, stekavši i epitet „Simona Wiesenthala za udbaše“. Prvi je javnosti objelodanio istinu o Hudoj jami, rudniku u Općini Laško, u koji su pobjednici u svibnju i lipnju 1945. doveli, kako se pretpostavlja, oko 3.000 muškaraca, žena i djece (među njima i ranjenike i invalide) te ih žive zakopali i zazidali.

Bacali ih vezane

Kad Tita dočekuju u Celju, za to vrijeme njegovi egzekutori ubijaju oko 17.000 ljudi iz obližnjeg logora Teharje, što je samo mali dio osoba koje su neposredno nakon rata okrutno pogubljene bez ikakvog suđenja. O Hudoj jami Leljak u knjizi piše: „Zatvorenike su svezali u skupine po deset. Vozili su ih tristo metara u rudnik, do jame, koja je imala promjer oko osam a dubinu oko stotinu metara. Ljude su poredali na jamin rub, pucali su u prvoga, u koljeno ili u trbuh, tako da je on padao u dubinu i za sobom vukao sve druge“. Umirali su u mukama od gušenja krvlju i zbog manjka kisika, pa su im tijela ostala djelomično mumificirana. O tome se dugo nije smjelo govoriti, a nitko za to nije odgovarao, iako su neki od egzekutora još živi. Svi ubojice bili su Slovenci, a žrtve većinom Hrvati te Slovenci i Nijemci. 
U predgovoru knjige prof. dr. Josip Jurčević je napisao: “Taj je zločin toliko zastrašujući i sramotan ne samo za komunističku vlast nego i za cijeli ljudski rod, da pred njim ostaju posve užasnuti i najiskusniji istraživači”.

Upravo ovih dana, nakon 7 godina, ponovno počinje ekshumacija posmrtnih ostataka (ovaj put svih) te njihova premještanja i pokapanja u Spominskem parku u Mariboru, što će, kako se pretpostavlja, zbog broja žrtava potrajati punih 17 mjeseci. Roman Leljak na tribini je otkrio i imena rezervnih pripadnika UDB-e u Varaždinu. U nakladi Školske knjige uskoro izlazi njegova knjiga s imenima svih pripadnika UDB-e.

Udbaši danas

Poseban gost tribine bio je Franc Breznik, zastupnik u Državnemu zboru RS, koji se osvrnuo na kontinuitet totalitarnog mentaliteta od 1945., preko ubojstva Stjepana Đurekovića, za koje su osuđeni Perković i Mustač, pa sve do sada. Rekao da je „lumpenproletarijat“ došao kao „nitko i ništa“, zatrvši u „klasnom genocidu“ elitu i srednji sloj, obrtnike, tvorničare i intelektualce, kako bi osigurao svevlašće ne samo sebi nego i svojim potomcima. Ustvrdio je da je i danas kapital u njihovim rukama, stoga nam treba „komunistički Nürnberg“. „No kad to kažemo, proglašavaju nas fašistima, ali mi smo antifašisti poput Adenauera ili de Gaullea, a ne poput ubojica kakvi su bili Staljin i Tito“, rekao je uz ovacije posjetitelja. U razgovoru s novinarima iznio je i podatak da je Tito 1946. odbio savezničku ponudu za preseljenje cijelog pogona Mercedesa u Varaždin ako zaposli njemačke stručnjake. Tito je to odbio riječima da ne želi imati posla s fašistima. U raspravi je sudjelovao i general Zdravko Jakop, pomoćnik ministra obrane, koji je pozvao na svetu misu za žrtve kod Višnjice.

Izvor:
Foto:

Život i društvo

FOTO Već tradicionalno na Veliki petak podijeljeni obroci u Pučkoj kuhinji biskupijskog Caritasa

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Varaždinski biskup Bože Radoš tradicionalno je na Veliki petak, 29. ožujka, u društvu ravnatelja Biskupijskog Caritasa Ante Šole posjetio Pučku kuhinju Caritasa Varaždinske biskupije na Banfici. Biskupu su se uime Varaždinske županije pridružile predsjednica Županijskog Savjeta za zdravlje doc. prim. dr. sc. Spomenka Kiđemet-Piskač i pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb, civilno društvo i hrvatske branitelje Ljubica Božić.

Ispred Grada volontere i korisnike Caritasove pučke kuhinje posjetio je gradonačelnik Neven Bosilj i predsjednik Gradskog vijeća Grada Varaždina Lovro Lukavečki.

Prije podjele toplih obroka i prigodnih uskršnjih paketa biskup Radoš je predvodio molitvu i blagoslovio jelo. Podsjetio je biskup kako je Veliki Petak, dan Isusovoga križnoga puta, dan Njegove muke i smrti.

– Kao Crkva to činimo kroz djelovanje našega Caritasa, po vrijednim rukama  naših volontera, vodstva Caritasa i u suradnji sa Varaždinskom županijom i Gradom Varaždinom. Ne samo da njima činimo dobro, nego s njima idemo prema najvećoj radost koju čovjek može doživjeti, osjetiti – a onda i posvjedočiti: ‘Sretni smo jer je Isus uskrsnuo’ a i drugima čestitati, poželjeti: I vama želimo da budete sretni jer je Isus živ, uskrsnuo – rekao je biskup Bože Radoš.

– U ovim blagdanskim danima već tradicionalno zajedno s varaždinskim biskupom mons. Božom Radošem te predstavnicima Grada Varaždina, sudjelujemo u podjeli blagdanskog objeda. Naravno uz nas su tu i volonteri bez čijeg angažmana ne bi bilo ovog zajedništva, empatije i solidarnosti. Varaždinska županija kontinuirano sufinancira Caritasovu pučku kuhinju u Varaždinu, a ove godine smo za njen rad izdvojili više od 13 tisuća eura. I kroz samu godinu pomažemo još na nekoliko načina jer je važno pomagati, pokazati  dobru volju i humanost. Svim potrebitima, ali i svim ljudima dobre volje želim mirne i radošću ispunjene Uskrsne blagdane – poručila je predsjednica Županijskog Savjeta za zdravlje Kiđemet-Piskač.

U preduskrsno vrijeme tradicionalno se ovom simboličkom gestom pridružujemo našem Biskupu i njegovim suradnicima u podjeli blagdanskih obroka. Grad Varaždin podupire rad Caritasa Varaždinske biskupije sa preko 60 tisuća eura godišnje.

– Zahvalni smo Caritasu na svemu što radi i što omogućuje našim sugrađanima slabijeg imovinskog stanja da ipak dostojno žive – rekao je gradonačelnik Bosilj nakon podjele toplih obroka i uskršnjih paketa.

Spomenimo kako Caritasova pučka kuhinja svakodnevno priprema oko 300 obroka koje dio korisnika blaguje u za to opremljenoj blagovaoni, dok dio korisnika obroke nosi kućama. U Pučkoj kuhinji pripremaju se obroci koje pojedinim korisnicima dostavlja Crveni križ, te obroci za Sigurnu kuću.

Nastavite čitati

Život i društvo

Uskršnja izložba Učeničke zadruge Vrčeki u Viničkoj tradicijskoj kući

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Učenička zadruga Vrčeki iz Osnovne škole Vinica organizirala je izložbu radova sekcija u Viničkoj tradicijskoj kući u razdoblju od 20. do 22. ožujka pod nazivom “Vuzim i Vrčeki – kaj su naše ruke napravile”.

Izložbu je svečano otvorio načelnik Općine Vinica, dr.sc. Branimir Štimec, prof., a riječi pozdrava i pohvale za trud i angažman uputila je i ravnateljice škole Mirjana Jambriško. Tijekom trodnevnog programa izložbu su razgledali djelatnici osnovne škole s učenicima, vrtićke grupe s odgojiteljicama i ravnateljicom Dječjeg vrtića Vinica, članovi KUD-a Vinica, predstavnica Udruge mladih Umami Vinica te drugi mještani općine. Posjetitelji su imali prilike poslušati priče o nekadašnjim uskršnjim običajima koje su pripovijedale učenice članice Povijesne sekcije.

Učitelji su s nekim razrednim odjelima realizirali nastavu u tradicijskoj kući. Voditeljice sekcija održale su radionice ukrašavanja pisanica prirodnim tehnikama i radionicu izrade cvjetnih puški za učenike i mještane u suradnji s bivšom ravnateljicom škole, Anicom Hrnčić te djelatnicama Srednje škole Arboretum Opeka, Vericom Tot, Blaženkom Adamić Gregurec i Gabrijelom Adamić. Voditeljica zadruge Vrčeki, Suzana Mihelčić, izuzetno je zadovoljna podržanom idejom o realizaciji izložbe te zahvaljuje voditeljicama sekcija na angažmanu te podršci i posjećenosti izložbe od strane školskih djelatnika, partnera, načelnika i mještana općine Vinica.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje