Povežite se s nama

U fokusu

Tko su uhićeni u aferi ˝varaždinski pročistač˝: Hvalili se uspjehom, milijunskim poslovima, dobiti…

FOTO: IVAN AGNEZOVIĆ

Objavljeno:

- dana

U četvrtak ujutro europski istražitelji pokucali su na vrata trojice osumnjičenika, bivšeg direktora Varkoma Željka Bunića, predsjednika GK Grupe Roberta Gotića i bivšeg direktora Coning Grupe Stjepana Ptičeka.

Sumnjiči ih se, naime, za kaznena djela primanja i davanja mita vezano za dodjelu radova na izvođenju projekta Dogradnja i rekonstrukcija Uređaja za pročišćavanje otpadnih voda u Varaždinu. Projekt je sufinancirala Europska unija, a vrijednost radova prvobitno je procijenjena na 178.000.000 kuna (23,7 milijuna eura).

No, podsjetimo na neke upečatljive trenutke njihovih karijera.

Željko Bunić započeo karijeru je u Varteksovom Levi‘s-u, a zatim radio u Prima grupi kao direktor za financije. Osim toga, ovlašteni je sudski vještak za financije i računovodstvo te znanstveni suradnik i asistent na Sveučilištu Sjever.

FOTO Željka Bunića istražitelji odveli na ispitivanje

Spomenimo i da je kao sudski vještak izradio procjenu vrijednosti Termoplina.

Bio je politički aktivan, postao je gradski vijećnik još u vrijeme Habuševa mandata, a nastavlja i 2017., kada je Ivan Čehok postao gradonačelnik. Ubrzo nakon toga postaje direktor Varkoma, a na toj poziciji ostaje do 2021. godine. Bunić se često hvalio Varkomovim, odnosno svojim uspjesima. Tako je jednom prilikom rekao da je Varkom najuspješnija komunalna tvrtka, koja je poslovala s dobiti. Upravo tu činjenicu zamjerali su mu brojni načelnici i  gradonačelnici iz Varaždinske županije ističući kako se komunalna tvrtka ne bi trebala hvaliti s dobiti već ulagati u svoju infrastrukturu. Jedan od projekata koje je Bunić najviše isticao je upravo aglomeracija, a na koji način se projekt realizira, odnosno kako su se dobivali poslovi, sad će morati objasniti europskim istražiteljima.

FOTO U Varaždinu pretresi kuća i poslovnih zgrada, uhićene tri osobe

Bunića ćemo upamtiti i po aferi o spornom zapošljavanju sina. Prozivalo ga se, naime, da je 2019. u varaždinskom HNK-u zaposlio sina, zbog čega se godinu prije mijenjala sistematizacija kako bi se prilagodila njegovoj struci multimedije i grafičke tehnologije.

Robert Gotić, istaknuti član HDZ-a, povratnik je iz inozemstva.

Zapamćen je i po svojoj izjavi da se učlanio u HDZ jer su mu bliska načela koja ta stranka zastupa.

Gotić je imao još znakovitih izjava vezanih za HDZ. Tako je prilikom predizbornog predstavljanja, Robert Gotić, koji se tada nalazio na drugom mjestu na listi varaždinke gradske organizacije, istaknuo da je ovo ekipa za ˝novi HDZ i jedini im je uvjet da ništa ne žele i ne očekuju već žele dati˝.

Bio je jedan od direktora austrijske građevinske tvrtke Keller Grundbau, radio je i na Palminim otocima u Dubaiju, a prije 13 godina vratio se u Hrvatsku. Njegova GK Grupa doživjela je brzi uzlet, a jedna od većih poslova bio je onaj vezan za aglomeraciju.

U prošlom mandatu obnašao je i dužnost varaždinskog gradskog vijećnika, a kasnije se ispostavilo daje u to vrijeme odrađivao poslove koje je naručio Grad Varaždin, i to u vrijednosti od 4,4 milijuna kuna. Riječ je o energetskoj obnovi gradskih vrtića.

Osim u Varaždinskoj županiji, Gotićeva tvrtka izvodila je radove diljem Hrvatske, među naručiteljima ima državnih tvrtki i institucija. Spomenimo i da Gotićeva sestra radi u varaždinskom gradskom Odsjeku za javnu nabavu.

Stjepan Ptiček je devedesetih preuzeo je tvrtku Denim service, zanimljivo, od bivše supruge Željka Bunića. Tvrtka mijenja ime u Ptica, a onda 2013.godine u Ecoenergy, kada njezin vlasnik postaje Miroslav Korenika. Od prošle godine tvrtkom ponovo rukovodi Ptiček.

Ime Stjepana Ptičeka već se vezalo za aferu, ali povezanu s Coningom, gdje je bio dugogodišnji direktor.

Protiv Stjepana Ptičeka i još dva osumnjičena Županijsko državno odvjetništvo u Varaždinu podiglo je 2017. godine optužnicu zbog osnovane sumnje da su izvlačili novac iz Coning ecogradnje, i to preko društva AIC Zagreb d.o.o. Međutim, ubrzo nakon toga optužnica je vraćena na doradu, a Optužno vijeće zaključilo je da nema dovoljno dokaza. Ptiček je ipak na kraju osuđen, iako je negirao kazneno djelo.

Bio je dugogodišnji direktor Coning Grupe. U vrijeme dok se Čačić javno odricao te tvrtke, Ptiček je službeno tvrtku odveo u propast.

Tako je 2013. godine on kao direktor Coning Grupe podnio zahtjev za pokretanjem predstečajne nagodbe.

– Imamo znatnih teškoća vezano uz isplatu plaća, koje trenutačno kasne pet mjeseci. Uoči blagdana, kako bi djelatnicima omogućili da dobiju barem manji dio svojih potraživanja, ponuđena je pozajmica tvrtke Vanilla unutar Grupe – govorio je u siječnju 2013. godine tadašnji direktor Grupe Coning, Stjepan Ptiček.

U međuvremenu je Coning otišao u stečaj, ostali su dugovi, a imovina se rasprodaje. Što se tiče Čačićeve uloge u Coningu on je tvrdio da nema nikakve veze s tom tvrtkom, vlasništvom ni upravljanjem. Ipak,  Čačić je preko tvrtke Coning Alfa zapravo bio većinski vlasnik i najveći dioničar tvrtke Coning.

Dobro upućeni izvori kažu da Ptiček i Čačić nisu ostali u dobrim odnosima.

Tvrtka Ecoenergy, čiji je vlasnik Stjepan Ptiček, specijalizirana je za građevinske djelatnosti.

Kakav će biti epilog istrage europskih istražitelja, ostaje tek za vidjeti.

U fokusu

Ustavni sud: Milanović ne može biti ni mandatar ni premijer!

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Danas je održana izvanredna sjednica Ustavnog suda oko rezultata izbora i angažmana predsjednika Milanovića na njima, nakon čega se predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović obratio javnosti.

– Upozorenjem od 18. ožujka pravodobno smo upozorili Milanovića da njegovo kandidiranje te isticanje njega kao kandidata je nespojivo s ustavnim položajem i načelom diobe vlasti. Upozoren je da mora odmah podnijeti ostavku ako se kandidira ili nastupa u javnosti kao budući kandidat. Pozivao je njega i SDP da odmah prestanu s aktivnostima, u skladu s Ustavom. Rečeno je i da će cijeli proces izbora biti pod strogim nadzorom. Ustavni sud primjećuje da je 20. ožujka DIP pozvao da se predsjednik suzdrži od direktnog sudjelovanja da se suzdrži te da se vodi računa o tome. Ustavni sud utvrđuje da je SDP postupao prema uputama, a Milanović se stavio u položaj sudionika izbora – rekao je Šeparović, a prenosi Jutarnji list.

Šeparović je rekao i da Milanović ne može biti mandatar Vlade ni premijer.

– Iako nije podnio ostavku, Milanović je nastupao kao kandidat. Takvim izjavama ne samo da nije poštivao upozorenja suda, nego je doveo u pitanje vladavinu prava. Stoga Ustavni sud utvrđuje da se predsjednik svojim izjavama i ponašanjem, doveo u poziciju da ne može biti mandatar za sastav buduće Vlade niti predsjednik Vlade, rekao je Šeparović.

– Te dvije pozicije se isključuju i upozoravamo sudionike svih izbora da pri predlaganju budućeg mandatara moraju biti svjesni te činjenice. I po potrebi donijet ćemo posebnu odluku. Ustavni sud od 18. ožujka nije htio dodatno utjecati na volju birača. Ovo priopćenje i upozorenje donijeli smo na sjednici, 9 sudaca bilo je za, 3 su bili protiv, a Ingrid Antičević bila je odsutna – rekao je.

Na pitanje novinarke može li Milanović dati ostavku pa biti mandatar, Šeparović je odgovorio da je on pravodobno upozoren.

– On ostavku nije podnio i sada je gotovo. Ne može više biti mandatar, Ustavni sud bi takvu odluku mogao poništiti. Po potrebi će Ustavni sud donijeti posebnu odluku – rekao je Šeparović.

– Ako 76 zastupnika želi da bude mandatar, Ustavni sud će odlučiti hoće li tu odluku poništiti običnom većinom i to na temelju općih nadzornih ovlasti kao čuvara Ustava i na temelju prethodnih upozorenja – napomenuo je Šeparović.

Rekao je da Milanović ne može biti mandatar ni u jednom slučaju “jer nije na vrijeme dao ostavku”.

Nastavite čitati

U fokusu

U Općini Sračinec moraju se ponoviti parlamentarni izbori

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

DIP je 18. travnja održao konferenciju za medije na kojem su govorili i o nepravilnostima na koje su birači naišli tijekom samih izbora.

Otkrili su kako će se u dvije izborne jedinice izbori ponoviti, piše 24sata.hr.

Riječ je o III. i V. izbornoj jedinici, gdje se utvrđene nepravilnosti.

– Što se tiče III. izborne jedinice, riječ je o Općini Sračinec, a odnosi se na listu kandidata u 12 izbornoj jedinici. Što se tiče V. izborne jedinice, radi se o općini Markušica, tamo je pronađeno više glasačkih listića nego što ih je trebalo biti – komentirao je potpredsjednik Povjerenstva Josip Salapić.

Na tim će se biračkim mjestima izbori ponoviti i to ove nedjelje za predstavnika manjina.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje