Život i društvo

Topličani i Maruševčani ove godine imaju najpreciznije lovce u trapu i parkuru

Lovački savez Varaždinske županije i ove je godine organizirao županijska prvenstva u lovnom streljaštvu. Podsjećamo, prvo je 25. lipnja  na streljani LD Šumski zec Margečan održano je prvenstvo u disciplini trap.

Okupilo se čak 28 ekipa lovačkih društava Varaždinske županije, a natjecanje se odvijalo u dvije serije po deset meta u lovačkom odnosno običnom trapu. Titulu najbolje ekipe osvojili su strijelci LU Kalnik Varaždinske Toplice u sastavu Antun Thavenet, Anđelko Modrić, Mario Lepen, Josip Obad, Mladen Novačić i Slavko Cecelja, dok je njihov strijelac Mario Lepen bio najbolji i u pojedinačnoj konkurenciji.

Drugo mjesto ekipno pripalo je ekipi Fazana iz Maruševca a treće mjesto ekipi Zelendvora. U pojedinačnoj konkurenciji drugo mjesto osvojio je Goran Tvrdinić iz ekipe Grebengrada Madžarevo a treće mjesto pripalo je Josipu Brleku iz ekipe Šumskog zeca Margečan.

Potom je 6. srpnja u Zelendvoru održano županijsko prvenstvo u disciplini parkur. Ove godine okupilo se čak 16 ekipa lovačkih društava. Pucalo se na 25 meta, a najboljih 6 pojedinaca plasiralo se u finalnu seriju.

Naslov najbolje ekipe pripalo je ekipi LD Fazan iz Maruševca koja je nakon dugog niza godina s pobjedničkog trona skinula ekipu Zelendvora sa samo jednim pogotkom prednosti.

U nastavku županijskog prvenstva u parkuru održane su i kvalifikacije za državno prvenstvo na koje se plasiralo 14 strijelaca. Pucala  se jedna serija parkura od 25 meta i jedna serija lovačkog trapa od 25 meta.

Tako će ekipu Varaždinske županije na državnom natjecanju u lovnom streljaštvu koje će se održati u rujnu 2019. godine predstavljati Hojsak Josip, Mario Lepen, Miljenko Kos, Ivica Flegar, Josip Gregur i Nenad Pokos.

Osnovna škola Kneginec Gornji bogatija za školski vrt i prometni poligon

Općina Gornji Kneginec pokrenula je inicijativu za školski vrt koji bi uređivali učenici sa zaposlenicima škole.

Odrađeni su poslovi pripreme terena i ograđivanja od susjednih privatnih parcela koje su obavili djelatnici KNEKOM-a. U funkciji je tako ostalo 1600 m2 te je vrt u petak, 12. travnja, predan na korištenje Učeničkoj zadruzi „Kneginja“ i Dječjem vrtiću.

Ujedno je na inicijativu Općine pokrenuto i uređenje prometnog poligona Osnovne škole Kneginec Gornji za što će se utrošiti 10.948,90 eura koje je osigurala Varaždinska županija. Radove obavlja tvrtka CRTORAD iz Jalkovca.

Prometni poligon će služiti za učenje osnovnoškolske djece ponašanju u prometu, prije svega kod vožnje biciklom, a za što će im biti izdavane i odgovarajuće potvrde.

Učenica Prve gimnazije Varaždin Mila Maretić osvojila srebro na Europskoj matematičkoj olimpijadi

Sjajne vijesti stigle su iz Gruzije, s Europske djevojačke matematičke olimpijade. Mila Maretić, dugogodišnja polaznica Centra izvrsnosti za matematiku, osvojila je 𝐬𝐫𝐞𝐛𝐫𝐧𝐮 medalju u vrlo jakoj konkurenciji.

Mila je bila dio hrvatskog tima kojeg su činile i tri učenice zagrebačke XV. Gimnazije – Lara Semeš (osvojila je zlatnu medalju), Maša Dobrić (osvojila je srebro) i Lucija Pongrac.

Europska djevojačka matematička olimpijada održavala se od 11. travnja u gradu Tskaltubo u Gruziji, a ekipa Hrvatske je u vrlo jakoj konkurenciji od 37 europskih i 16 zemalja s ostalih kontinenata, osvojila izvrsno 𝟔. 𝐦𝐣𝐞𝐬𝐭𝐨, ostavivši iza sebe ekipe mnogo većih zemalja.

Mila je inače odlična učenica 2. razreda Prve gimnazije Varaždin, a za natjecanje se pripremala uz mentore – Tamaru Srnec, Emanuela Tukača i Ratka Višaka u Centru izvrsnosti te Andreju Veršić iz Prve gimnazije Varaždin. S mladim hrvatskim matematičarkama radili su i mentori Hrvatskog matematičkog društva.