Povežite se s nama

Međimurje

Tražite zdravlje kad ste zdravi

Objavljeno:

- dana

Poseban kruh Zvonimira Goluba

Otkad je otišao u mirovinu, Zvonimir Golub radi više no ikad. – Iz hobija sam otvorio OPG u kojem se bavim proizvodnjom kruha – govori Golub kojega smo susreli na međimurskom MESAP-u, kamo je doslovno došao s pozivnicom Turističke zajednice Nedelišće.

– Iz Turističke su zajednice došli do mene vidjeti što radim i evo me ovdje… Složili su se da nema nikoga tko radi iole sličan proizvod – govori Golub i nasmijan priča kako je zaista riječ o hobiju, što će i ostati. – Nije mi na kraj pameti da bih od toga živio, nego potaknuti ljude neka počnu razmišljati što jedu – govori prezentirajući kruh ispečen isključivo od domaćeg brašna.

– Domaći kukuruz i žitarice samljevene su na starome mlinu. Svako brašno radim od čitavog zrna, ništa se ne odvaja i automatski se prosijava – pojašnjava nam Zvonimir Golub kako radi kruh koji podsjeća na onaj koji je srednja generacija jela kod bake na selu u djetinjstvu. – Interes mi je probuditi ljude da počnu razmišljati što jedu, koliko jedu… – kaže. Šnita kruha domaće proizvodnje Zvonimira Goluba, šalica čaja ili bijele kave, i obrok je tu.

Domaći kukuruz i žitarice samljevene na starome mlinu

S obzirom na to da se ljudi prvo trebaju „opeći“ kako bi shvatili zašto su izgubili zdravlje, bili smo sigurni da je ista stvar i s Golubom. No, vitalan i aktivan umirovljenik nas demantira. – Bezveze je tražiti zdravlje kad se razbolite. Tražite zdravlje kad ste zdravi – ističe.

Na pitanje je li njegov hobi skup, odgovara da nije, ali iziskuje puno vremena. – Treba biti strpljiv, imati „opip“ u prstima – dodaje.

Ovo je četvrta godina da Golub jede kruh koji od početka do kraja proizvodnje izrađuje sam. Pitamo se zaradi li ipak nešto. – Ništa ne zaradim, ali niti ne gubim. Kruh ne prodajem. Za druge pečem samo kad me netko zamoli da mu ispečem za neku prigodu par komada – odgovara Golub, a s obzirom na to da peče više vrsta kruha, pitali smo ga koji preferira.

– Najviše volim pirov kruh. Pir pšenicu smo nekada zvali Isusovom pšenicom. Pšenica koja se nakon žetve mora ljuštiti kako bi se mogla mljeti. To je komplicirani proces – veli.

Kontaktirati ga možete na 091/505-2265.

Izvor:
Foto:

Međimurje

Stiže novi parket u sportsku dvoranu u Murskom Središću

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ministarstvo turizma i sporta krajem prosinca prošle godine objavilo je Javni poziv za iskaz interesa za sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina u 2024. godini na koji je Grad Mursko Središće prijavio projekt „Rekonstrukcija sportske dvorane u Murskom Središću – zamjena sportskog poda“

U srijedu, 24. travnja, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak prisustvovao je potpisivanju i uručivanju Ugovora za spomenuti projekt u vrijednosti od 136.419,00 eura.

Sportska dvorana u Murskom Središću će tako uskoro dobiti novi sportski pod, a uskoro će se potpisati i ugovor u vrijednosti od 883.501,39 eura za kompletnu energetsku obnovu sportske dvorane – novi krov, fasada, prozori, rasvjeta, solari, toplinske pumpe…

Time će sportska dvorana svakako postati atraktivnije mjesto za sportske događaje, treniranje i natjecanja, a također će se time u idućim desetljećima osigurati funkcionalnost sportske dvorane i neće biti potrebe za nekim većim investicijskim ulaganjima.

Obzirom što je iz ova dva javna poziva Gradu Mursko Središće dodijeljeno više od milijun eura značajno se rasterećuje gradski proračun. Uz Grad Mursko Središće više jedinica lokalne samouprave iz Međimurske županije dobilo je sredstva.

Nastavite čitati

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje