Varaždinac Krešimir Gregurić u tvrtki koja u treningu koristi suvremene tehnologije

Sports Science Innovations Croatia

Sve više hrvatskih nogometnih klubova u pripremi i dijagnostici sportaša koristi suvremene tehnologije, prateći trendove koje su već prije nekoliko godina započeli najbolji svjetski nogometni klubovi.

Tvrtka se bavi prodajom i distribucijom niza sofisticiranih uređaja za dijagnostiku i pripremu sportaša te njihovim plasmanom na hrvatsko tržište, a riječ je o tvrtki Sports Science Innovations Croatia.

Ciljevi

– Želimo doprinijeti boljem razvoju nogometaša i ostalih sportaša, a naše sofisticirane proizvode koristi Građanski nogometni klub Dinamo Zagreb. Također, osim u nogometu, uređaji se mogu koristiti i u drugim sportova, kao što je Formula 1 – rekao je Luka Leško, stručni suradnik i ambasador Sports Science Innovations Croatia.
– Jedan od naših glavnih ciljeva je ukazati na važnost i veću pozornost kognitivno-mentalnog treninga i benefite koje takva vrsta treninga ima na općenito poboljšanje atletske sposobnosti putem treninga neuroplastičnosti. Dakle, ukazujemo na to da je trening mozga jednako važan kao što je i fizički trening – ističe Krešimir Gregurić, direktor Sports Science Innovations Croatia.

Tvrtka tako distribuira uređaj FitLight. Riječ je o svjetlosnom sistemu na bazi svjetlosnih stanica koje se uključuju sukladno ideji trenera. – Tim uređajem mogu se koncipirati različiti zadaci. Njima se može povećati brzinu reakcije, startnu brzinu, može se poboljšati i promjena smjera kretanja, kao i koordinacija ruku i nogu te agilnost – objasnio je Gregurić.

Tu je i uređaj za razvoj kognitivnih sposobnosti te povećanje pozornosti i percepcije u igri, a njegovo ime je NeuroTracker.
– Razvoj kognitivnih sposobnosti te percepcije i pozornosti se vrlo često zanemaruju, a imaju vrlo veliki utjecaj na rezultat. Ovim uređajem poboljšava se periferni vid kod sportaša, bolje se procesiraju vizualne informacije, igrači imaju bolji pregled igre, te tako mogu procijeniti što im je u igri bitno, a što manje bitno – istaknuo je Leško.
Iste uređaje mogu koristiti i djeca, a Leško ističe da je djeci tako trening još zanimljiviji. Osim NeuroTrackera i FitLighta, hrvatska tvrtka nudi još nekoliko proizvoda, a jedan od njih je Z-Metrix. Njime se putem elektroda može pratiti hidracija organizma sportaša, razina kreatinina, natrija i kalija, kao i mineralni sastav kostiju kako bi se spriječile ozljede kod sportaša.

Trendovi

Riječ je o najkvalitetnijim proizvodima, koji su znanstveno verificirani. – Pratimo i pratit ćemo trendove na tržištu u Europi i svijetu i ako se nešto pokaže korisnim dovest ćemo taj uređaj u Hrvatsku – rekao je Leško. Kao što smo spomenuli, trenutno momci surađuju s Dinamom, a u pregovorima su i s PPD-om Zagreb, koji bi po svemu sudeći mogao koristiti suvremenu tehnologiju u rukometnom treningu.

Županijski kup: Bednja uvjerljiva protiv Nedeljanca, slavlje i Varteksa

Odigrani su prvi susreti polufinala Županijskog nogometnog kupa, a u oba susreta u srijedu, 17. travnja slavili su domaćini.

Na stadionu Sloboda Varteks je ugostio Ivančicu i slavio s 3:1. Ivančani su poveli već u 1. minuti preko Kostelca i s minimalnim vodstvom otišli su na odmor. No, u drugom dijelu Bumbari su okrenuli rezultat. Prvo je Glavica u 55. minuti svojim golom izjednačio rezultat, da bi ih isti igrač u 68. doveo u vodstvo Varteks. Konačni rezultat postavio je Kanceljak golom u 78. minuti.

U drugoj utakmici Bednja je ugostili Nedeljanec i pobijedila s 3:0. Beletinčani su poveli u 16. minuti golom Bosilja, a na 2:0 povisio je Pomper golom u 29. minuti, da bi treći gol za Bednju postigao Kareem Donovan u 64. minuti.

Uzvratni susreti na rasporedu su u srijedu, 1. svibnja.

Dinamo je ipak bio prejak za nogometaše Varaždina

Nogometaši Varaždina u srijedu, 17. travnja na Maksimiru su odigrali susret odgođenog 5. kola SuperSport HNL-a protiv zagrebačkog Dinama, a slavili su Zagrepčani s 2:1.

Trener Šafarić izveo je sastav:  Zelenika, Škaričić, Jelenić, Lamine Ba, Boršić, Lusavec, Marina – Šego, Belcar, Poldrugač – Dabro.

Modri su poveli su poveli 26. minuti preko Martina Baturine i s minimalnom prednošću otišli na odmor. Na 2:0 povisio je Gabriel Vidović u 53. minuti. Od 63. minute Varaždin je igrao s igračem manje nakon što je isključen Luka Jelinić, no Varaždinci su postali opasniji.

Domagoj Drožđek u 72. minuti uspio je smanjiti na 2:1 što je bio konačni rezultat.

Bio je to 11. poraz varaždinskog sastava koji u idućem kolu odlazi u goste Rudešu, momčadi koja je već ispala iz najvišeg ranga hrvatskog nogometa.