Povežite se s nama

U fokusu

Ovo su projekti Varaždinske i Međimurske županije u izboru za Najbolji županijski EU projekt

Objavljeno:

- dana

Nacionalni rehabilitacijski centar za osobe s bolestima i oštećenjima kralježnične moždine Specijalne bolnice Varaždinske Toplice, Regionalni centar kompetentnosti inovativnih zdravstvenih tehnologija pri Medicinskoj školi Varaždin i projekt Active Tourism meets Advanced Technology in Cross-Border Area – [email protected] (Centar za posjetitelje) ušli su u finale izbora za najbolji županijski EU projekt.

Tri vrijedna projekta Varaždinske županije natječu se u konkurenciji od čak 61 EU projekta za titulu najboljega u ovogodišnjem izboru za Najbolji županijski EU projekt kojeg organizira Hanza Media u suradnji s Hrvatskom zajednicom županija, portalom župan.hr, Uredom Europskog parlamenta u Hrvatskoj, a uz pokroviteljstvo Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU.

U kategoriji Doprinos obrazovanju, znanosti i inovacijama kandidiran je projekt Regionalnog centra kompetentnosti inovativnih zdravstvenih tehnologija pri Medicinskoj školi Varaždin ukupne vrijednost 6.874.871,00 eura. Njegovom uspostavom Medicinska škola postala je jedna od najmodernijih središta za obrazovanje mladih i odraslih u području zdravstva u Hrvatskoj, ali i srednjoj Europi. Dogradnjom prostora, RCK dobio je prostorije u kojima se nalaze učionice, knjižnica, garderobe, prostori za provedbu nastave i prakse u području fizikalne medicine i terapije, dvoranu opremljenu za rad s djecom s neurosenzornomotoričkim poteškoćama te fonetski laboratorij. U rekonstruiranim prostorijama nalazi se „bolnica u malom“ odnosno edukacijsko-simulacijski centar iz područja opće i intenzivne, operacijske, kirurške, interne i pedijatrijske zdravstvene njege te zdravstvene njege zdravog djeteta i adolescenata, zdravstvene njege majke i djeteta, medicinske biokemije, mikrobiologije, farmaceutsko-analitičke medicine, fizikalne medicine i rehabilitacije te dentalne medicine. Dodatno, iako nije bio dio inicijalnog projekta, u prostorijama Medicinske škole uspostavljen je Centar za mentalno zdravlje djece i mladih, kao prvi takav centar u jednoj obrazovnoj ustanovi u Hrvatskoj. Njime je osigurana besplatna pravovremena podrška, zaštita i skrb o mentalnom zdravlju djece i mladih, a koju osiguravaju stručnjaci koji su izravno osposobljeni te imaju značajno iskustvo za rad s djecom i mladima.

Izgradnja i opremanje Nacionalnog rehabilitacijskog centra za osobe s bolestima i oštećenjima kralježnične moždine Specijalne bolnice Varaždinske Toplice također je u nominaciji za najbolji županijski EU projekt. Ukupna vrijednost tog projekta iznosila je 18.369.467,63 eura. Centar koji se sada prostire na 6.721,26 četvornih metara obuhvaća dvije velike dvorane, od kojih je jedna namijenjena robotski potpomognutoj rehabilitaciji, bolesničke sobe, sobe namijenjene poluintenzivnom liječenju te bolesničke apartmane. Povećan je kapacitet za 75 kreveta na bolničkom odjelu i 5 kreveta u sklopu dnevne bolnice. Ujedno nabavljena je trenutno najsuvremenija oprema za robotsku rehabilitaciju. Među ostalim, nabavljen je tako uređaj za robotski potpomognut hod te antigravitacijska platforma, koji predstavljaju novu kvalitetu zdravstvene usluge te mijenjaju način i standard liječenja i rehabilitacije spinalnih pacijenata. Spinalni centar prva je javna zdravstvena ustanova u Hrvatskoj s robotskom rehabilitacijom, a koncentracija svih vrsta takvih uređaja u jednoj zdravstvenoj ustanovi jedinstvena je u ovom dijelu Europe.

Projekt Active Tourism meets Advanced Technology in Cross-Border Area – [email protected], vrijedan 1.577.342,92 eura, kandidiran je u kategoriji Doprinos prekograničnoj suradnji. Varaždinska županija je u sklopu ovog projekta obnovila podrum palače Varaždinske županije i uspostavila Centar za posjetitelje Varaždinske županije, koji je počeo s radom u svibnju 2023. godine. Centar se prostire na 386 četvornih metara i predstavlja posebnu atrakciju zbog svoje lokacije u povijesnoj palači Varaždinske županije, koje je remek-djelo arhitekture iz 18. stoljeća i ima iznimnu kulturnu vrijednost za Varaždin i širu regiju. Tijekom renovacije, pod arheološkim i konzervatorskim nadzorom, otkriveno je nekoliko novih prostorija koji su sada dio Centara, uključujući vrijedne arheološke nalaze poput bunara i očuvanih dijelova stare zgrade iz 16. st. Centar je moderno opremljen (projektori, projekcije i 3D animacije, hologram, zvučni sustav, interaktivni paneli itd.) u kojem se na zanimljiv i edukativan način prezentira kulturna i prirodna baština Varaždinske županije. Sadržaj i prostor Centra prilagođen je osobama s invaliditetom, djeci i mladima, a informacije koje se pružaju putem interaktivnog panela i mobilne aplikacije dostupne su na hrvatskom, engleskom i mađarskom jeziku.

Međimurska županija

Projekt Pruži ruku, zatim Centar DOSTI u Podturnu, te Regionalni centar kompetentnosti u strojarstvu Tehničke škole Čakovec u velikom su izboru Najboljeg županijskog EU projekta.

U kategoriji Doprinos obrazovanju, znanosti i inovacijama kandidirali su projekt uspostave Regionalnog centra kompetentnosti u strojarstvu, vrijedan 3.476.216 eura, koji je Međimurska županija s Tehničkom školom Čakovec dovršila prva u Hrvatskoj u tom projektnom ciklusu. Ovaj suvremeno opremljeni edukativni centar kompetentnosti značajno je unaprijedio strukovno obrazovanje i stručnu obuku u području strojarstva na sjeveru Hrvatske. Tehnička škola Čakovec u suradnji s partnerima ostavila je snažan utjecaj na podizanje kvalitete strukovnog obrazovanja i cjeloživotnog učenja kao i snažnije povezivanje s gospodarstvom, znanstvenim organizacijama i međunarodnim razvojnim centrima.

Učenici sada koriste devet suvremenih praktikuma, što im omogućuje stjecanje vrhunskih majstorskih vještina ili pripremu za daljnje obrazovanje. Centar je postao središte za testiranje razvojnih rješenja, mjesto suradnje poduzetnika, učenika i znanstvenika, potičući razvoj inovativnih ideja iz područja strojarstva.

Projekt Pruži ruku, kandidiran je u kategoriji Doprinos lokalnoj i regionalnoj zajednici, a njegovom provedbom osiguran je dnevni smještaj za 30 osoba oboljelih od Alzheimerove bolesti i drugih oblika demencije, čime je spriječena njihova prerana institucionalizacija te osnažene obitelji, a smještaj uz adekvatan program organizirani su u depadansi Doma za starije i nemoćne osobe Čakovec. Rad s ovom ciljnom skupinom je specifičan, pa je stručnim suradnicima (socijalnom radniku, radnom terapeutu, te njegovateljima i medicinskoj sestri) pomagao i psihijatar.

Za Međimursku županiju, ovaj projekt – vrijedan 199.066 eura – značio je promjenu poimanja politike upravljanja socijalnim sustavom koji skrbi o najpotrebitijima. Županijska vizija razvoja sadržana je u krilatici „Međimurska županija – županija mogućnosti“, što znači da svojim žiteljima otvara mogućnosti za postizanje osobnih ciljeva. Zahvaljujući ovom projektu, poduzet je i sljedeći korak – formiranje centra za starije Međimurske županije. Riječ je o novoj, velikoj investiciji Županije, vrijednoj 12 milijuna eura, kojom će u Nedelišću uskoro biti izgrađen centar s kapacitetom stacionara za otprilike 120 osoba, te mogućnošću pružanja izvaninstitucionalnih usluga za više od 300 korisnika.

Sljedeći projekt kandidiran(također u kategoriji Doprinos lokalnoj i regionalnoj zajednici) je Centar DOSTI, vrijedan 2.154.846 eura, te otvoren krajem prošle godine u Podturnu. Izgradnja i opremanje suvremenog centra za osobe s invalidnošću unaprijedili su socijalnu infrastrukturu našega kraja te osigurale veliki korak prema stvaranju inkluzivne zajednice. Prostorije Centra su opremljene i funkcionalne za osobe s invalidnošću čime Centar unosi novu dimenziju razvoju i integraciji osoba s invalidnošću u lokalnu zajednicu. Centar DOSTI je objekt posebne namjene u kojem je na 800 kvadratnih metara prostora uređeno 29 infrastrukturnih jedinica – od dvorane za vježbanje, dnevnog boravka, do senzorne sobe i bazena.

Za projekte Varaždinske i Međimurske županije može se glasati do 17. rujna 2024. godine OVDJE

U fokusu

U Varaždinskoj županiji i Međimurju lani zabilježene najveće stope oporabe otpada

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije  Marija Vučković predstavila je Izvješće o komunalnom otpadu za 2023. koji pokazuje neznatno smanjenje od 0,6 posto tog otpada u odnosu na 2022., ali je istaknula kako se nastavlja trend porasta odvojeno sakupljenog otpada i iznosio je 48 posto. 

– U 2023. godini je ukupno nastalo 1.833.341 tona komunalnog otpada, što je u odnosu na 2022., zanemarivo smanjenje od 0,6 posto. Godišnja količina komunalnog otpada po stanovniku iznosila je u 2023. godini 474 kilograma, što je jednako vrijednosti iz 2022., ali je još uvijek značajno niža od prosjeka zemalja EU koji je prema podacima u 2022. iznosio 513 kilograma po stanovniku – istaknula je ministrica Vučković.   

Rekla je da najviše otpada po stanovniku nastaje u primorskim županijama što je posljedica turizma. U ukupnim količinama komunalnog otpada, otpad iz turizma na nacionalnoj razini sudjeluje s udjelom od oko 10 posto. 

Ministrica Vučković ističe kako se u 2023. nastavlja trend porasta udjela odvojeno sakupljenog komunalnog otpada koji je iznosio 48 posto. Rekla je da se 2017. godine 72 posto otpada nije odvajalo, a u 2023. 52 posto.

Od 2015. do 2023. bilježi se porast odvojenog sakupljanja otpada za 24 postotna boda. 

Broj jedinica lokalne samouprave s odvojenim sakupljanjem otpada povećao se od 2017. sa 457 na 531, odnosno samo njih 25 nije uvelo odvojeno sakupljanje otpada. 

Kod 65 posto jedinica lokalne samouprave, odnosno njih 363 je u 2023. rasla stopa odvojenog sakupljanja komunalnog otpada u odnosu na 2022. 

Vučković ističe da 13 jedinica lokalne samouprave, od toga njih 12 iz Međimurske županije, imaju stopu odvajanja otpada iznad 62 posto, a što svjedoči o jednom dodatnom i pozitivnom primjeru u cijeloj Hrvatskoj. 

U 2023. bila su aktivna 282 reciklažna dvorišta. Stopa oporabe u 2023. iznosila je 38 posto, što je u odnosu na 2022. povećanje za četiri postotna boda. 

Stopa odlaganja otpada u 2023. iznosila je 52 posto, a do 2035. godine potrebno je smanjiti odlaganje komunalnog otpada na 10 posto.

U 2023. godini su najveće vrijednosti procijenjene stope oporabe otpada, kao i prethodnih godina, zabilježene u Međimurskoj županiji – 56 posto, Varaždinskoj 55 posto i Koprivničko-križevačkoj 49 posto. Najniže vrijednosti stope oporabe imaju Ličko-senjska (23 posto) i Dubrovačko-neretvanska županija (26 posto). Jednak poredak županija je i kod stope recikliranja. 

Stopa recikliranja je u 2023. porasla za dva postotna boda u odnosu na 2022. i iznosila je 36 posto, a time još uvijek u Hrvatskoj nije dostignut cilj iz Okvirne direktive o otpadu koji iznosi 50 posto. Ministrica kaže da je trend pozitivan i nastojat će ga i dalje ubrzavati. 

Ako se razmatra razdoblje od 2020. do 2023. vidljivo je kako se najbolji rezultati postižu kod otpadnog metala, papira i kartona te stakla, dok je značajne napore potrebno uložiti u unaprjeđenje sustava gospodarenja otpadnom plastikom i biootpadom, ali i stakla, poručila je ministrica Vučković.  

Najavila je da će se do kraja listopada objaviti natječaj od 58 milijuna eura za recikliranje građevnog otpada, biootpada i otpadne plastike. 

Nastavite čitati

U fokusu

Bivši zapovjednik Hrvatske vojske Robert Hranj ima novi posao

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Bivši načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga, umirovljeni admiral Robert Hranj, novi je predsjednik Savjeta za obranu i nacionalnu sigurnost SDP-a

Ovo prvo kadrovsko pojačanje izglasalo je u četvrtak popodne Predsjedništvo SDP-a, piše Jutarnji list.

Medij dalje piše da je predsjednik SDP-a Siniša Hajdaš Dončić među svoje prioritete u vođenju stranke stavio upravo obrambenu politiku i ulogu Hrvatske unutar NATO-a, pa će mu Hranj, kao dugogodišnji iskusni časnik koji je, među ostalim, bio i zamjenik vojnog predstavnika za NATO u Vojnom predstavništvu RH pri NATO i EU u Bruxellesu, te koji je i kao načelnik stožera također sudjelovao na mnogim sastancima na vrhu NATO-a, dobro doći kao savjetnik.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje