Povežite se s nama

Međimurje

Tužila čakovečku bolnicu: posumnjali su na tumor, a liječnik joj u nosu ostavio vatu

Objavljeno:

- dana

Općinski sud u Čakovcu donio je nepravomoćnu presudu u kojoj piše da Županijska bolnica Čakovec mora platiti 18.000 kuna naknade štete.

Naime, u presudi je navedeno da je tužiteljica u svibnju 2013. godine u ŽB Čakovec, na odjelu otorinolaringologije, podvrgnuta operaciji nosne pregrade i drenažnoj sinusnoj operaciji endoskopskim putem, a sve nakon učinjenih pretraga u jednoj privatnoj poliklinici, te je potom otpuštena kući.

Na prvom kontrolnom pregledu upozorila je liječnika da joj se stanje pogoršalo te da joj se iz nosa cijedi žuta tekućina i da ima stalnu potrebu ispuhivati nos, a iste je simptome osjećala i prilikom drugog pregleda, kada je naglasila da ima osjećaj “kao da u nosu ima krumpir”.

Liječnik je i dalje odredio ispiranje nosa i kontrolu, koja joj je potom čak tri puta prolongirana, zbog štrajka liječnika u rujnu te 2013. godine.

Javila se tada liječniku opće prakse koji je uvidio da joj stanje nije bolje, već sve lošije, te je upućena na bris nosa u Zavod za javno zdravstvo Međimurske županije (Odjel mikrobiologije), gdje joj prilikom brisa nije pronađena nikakva bakterija.

S obzirom na to da nije mogla doći na red za pregled u Županijskoj bolnici Čakovec, o vlastitom je trošku i riziku naručena na pregled u jednoj privatnoj poliklinici u Zagrebu, gdje joj je liječnik izvršio punkciju sinusa, dok je bris nosa pokazao da je riječ o bakteriji zlatni stafilokok, koja iz nepoznatih razloga nije utvrđena prilikom brisa nosa u ŽB Čakovec.

Budući da je tužiteljica umirovljenica i nije mogla plaćati punkcije sinusa u privatnoj poliklinici, upućena je u ŽB Čakovec, gdje joj je liječnik u nekoliko navrata izvršio punkciju sinusa, no stanje se tužiteljice nije poboljšavalo, te je ponovo upućena na bris nosa, gdje joj je na Odjelu mikrobiologije opet utvrđena prisutnost bakterije.

Liječnica opće prakse uputila ju je na bolničko liječenje, no odbijena je na odjelu otorinolaringologije uz obrazloženje da se bakterija može liječiti i ambulantno. Stanje joj se i dalje pogoršavalo te je ponovo o vlastitom trošku obavila pregled sinusa. Utvrđeno joj je da u nosnici ima tvorbu od oko tri centimetra, zbog čije je veličine liječnik posumnjao na tumor, te je tužiteljica potom upućena u KBC Dubrava, gdje joj je postavljena dijagnoza. Napomenuto je pritom da je iz nalaza 2014. godine vidljivo da godinu dana ranije tvorba na CT slikama nije vidljiva.

Dakle, prema tadašnjoj dijagnozi, tužiteljica je de facto suočena sa sumnjom na postojanje malignog tumora u nosu, kao i svim fizičkim i psihičkim posljedicama koje iz toga proizlaze, stoji u presudi Općinskog suda u Čakovcu.

Operativni zahvat odstranjivanja tumora učinjen je u svibnju 2014. godine u KBC-u Dubrava, međutim tijekom operacije ustanovljeno je da nije riječ o tumoru, nego o stranom tijelu, točnije tupferu ili vati zaostalom nakon prvotne operacije u svibnju 2013. godine u čakovečkoj Bolnici.

Tužiteljica je navela da je skoro godinu dana zbog takve greške trpjela teške bolove i nelagodu te da joj je život uvelike izmijenjen, s obzirom na to da je uslijed nepotrebne operacije izgubila osjet u području lica, ne može se smijati, ni normalno jesti te uz sve to trpi neugodnu bol i osjećaj da stalno nešto ima u nosu (osjećaj punoće u nosu). Zbog svega je i psihički oboljela, svakodnevno osjeća tugu, očaj i tjeskobu te se povukla iz društvenog života, jer osjeća nelagodu i ne može normalno razgovarati.

Tužiteljica je potraživala naknadu višu od 120.000 kuna zbog liječničke pogreške i svih tegoba koje je proživjela, no nepravomoćno joj je dosuđeno 18.000 kuna odštete (ranije joj je pravomoćno dosuđeno 16.500 kuna), s tim da još sama mora platiti i troškove vještačenja i slično, kao i odvjetničke usluge, tako da je malo vjerojatno da će joj ostati nešto od ovog iznosa.

Međimurje

Stiže novi parket u sportsku dvoranu u Murskom Središću

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ministarstvo turizma i sporta krajem prosinca prošle godine objavilo je Javni poziv za iskaz interesa za sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina u 2024. godini na koji je Grad Mursko Središće prijavio projekt „Rekonstrukcija sportske dvorane u Murskom Središću – zamjena sportskog poda“

U srijedu, 24. travnja, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak prisustvovao je potpisivanju i uručivanju Ugovora za spomenuti projekt u vrijednosti od 136.419,00 eura.

Sportska dvorana u Murskom Središću će tako uskoro dobiti novi sportski pod, a uskoro će se potpisati i ugovor u vrijednosti od 883.501,39 eura za kompletnu energetsku obnovu sportske dvorane – novi krov, fasada, prozori, rasvjeta, solari, toplinske pumpe…

Time će sportska dvorana svakako postati atraktivnije mjesto za sportske događaje, treniranje i natjecanja, a također će se time u idućim desetljećima osigurati funkcionalnost sportske dvorane i neće biti potrebe za nekim većim investicijskim ulaganjima.

Obzirom što je iz ova dva javna poziva Gradu Mursko Središće dodijeljeno više od milijun eura značajno se rasterećuje gradski proračun. Uz Grad Mursko Središće više jedinica lokalne samouprave iz Međimurske županije dobilo je sredstva.

Nastavite čitati

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje