Povežite se s nama

Život i društvo

Tvrtka Dimax posjeduje najsuvremenije uređaje za sve dimnjačarske usluge

Objavljeno:

- dana

Tvrtka Dimax j.d.o.o. sa sjedištem u Varaždinu registrirana je za obavljanje usluga na području cijele Hrvatske.

Osnovna djelatnost je čišćenje i održavanje dimovodnih objekata i ventilacija. Osim čišćenja, izvode radove montaže i sanacije dimnjaka i ventilacija, a nude i besplatno savjetovanje te projektiranje dimnjaka.

Dimnjačarske usluge

Dimnjačarska služba definirana je kao komunalna djelatnost prema Zakonu o komunalnom gospodarstvu. Svaka jedinica lokalne samouprave dužna je osigurati obavljanje dimnjačarskih usluga na svom području. Naša tvrtka obavlja dimnjačarske u ukupno tri grada i šest općina.

Način obavljanja dimnjačarskih usluga propisan je Odlukom o obavljanju dimnjačarskih poslova, koju donosi svaka jedinica lokalne samouprave.

Naglašavamo da odluke propisuju minimalne rokove čišćenja dimnjaka, a stvarna potreba čišćenja dimnjaka više puta kroz godinu ovisi o samim karakteristikama dimnjaka ili uređaja za loženje, učestalosti korištenja dimnjaka, kao i o samom načinu loženja i kvaliteti goriva.

Dimnjaci i ispravnost

Na svim našim dimnjačarskim područjima više od 70 % dimnjaka je neispravno. Razlozi tomu su dotrajalost dimnjaka, neredovito održavanje, ali i upotreba neadekvatnih materijala ili nestručna izgradnja dimnjaka.

Naime, od 2007. godine na snazi je Tehnički propis za dimnjake u građevinama, koji propisuje da svaki dimnjak i materijal gradnje dimnjaka mora imati svoju klasifikaciju, tj. oznaku proizvoda.

Stoga velik broj dimnjaka koji su se do te godine smatrali ispravnima postaju neispravni jer su građeni od materijala koji nemaju klasifikaciju i prema propisu ne posjeduju tehničku dokumentaciju o svojstvima materijala (Izjavu o svojstvima proizvoda).

Do 2007. godine, pa i kasnije, dimnjake su radili svi mogući majstori koji su u svojim garažama imali alate za savijanje lima. Zbog toga velik broj korisnika ima aluminijske dimnjake, a dokazano je da aluminij nakon određenog vremena korodira i nastaju rupe na cijevima. Također, obavljala su se “premazivanja” dimnjaka od opeke kako bi se unutarnja stijenka obložila. To su sve neadekvatni materijali koji nisu testirani i s godinama se pokazalo da ne zadovoljavaju potrebe plinskih uređaja za loženje. To se tada smatralo ispravnim, međutim, prema današnjim propisima to nije ispravno.

Dakle, kod zamjene atmosferskih bojlera korisnici vrlo često postavljaju pitanje zašto je dimnjak 20 godina bio dobar, a sada više nije. Odgovor na to pitanje je da dimnjak nije građen od adekvatnog materijala, tj. materijal od kojeg je građen nije testiran i ne posjeduje popratnu tehničku dokumentaciju. Osim toga, kod atmosferskih uređaja za loženje, koji za izgaranje koriste zrak iz prostorije, posebno treba obratiti pažnju da takvi uređaji imaju osiguranu konstantnu dobavu određene količine zraka za izgaranje. Zbog toga, nakon što ugradite PVC stolariju, a nije osiguran dodatni izvor zraka za izgaranje, postoji mogućnost povrata dimnih plinova i trovanja ugljičnim monoksidom.

Kondenzacijski i turbo uređaji za loženje – dimnjaci

Još jedno od vrlo čestih pitanja korisnika je trebaju li se dimnjaci kod kondenzacijskih uređaja za loženje kontrolirati od strane dimnjačara.

Iako to određene službe negiraju i na taj način ugrožavaju sigurnost korisnika, a dimnjačarima direktno stvaraju štetu, propis je vrlo jasan. Odlukom o obavljanju dimnjačarskih poslova propisano je da dimnjaci sa spojenim uređajima za loženje koji imaju zatvorenu komoru izgaranja (uređaji vrste C) podliježu kontroli od strane dimnjačara. Iako su kod uređaja vrste C dimnjaci manjih presjeka i korisnici često tvrde da to nije dimnjak, produkti izgaranja su i dalje dimni plinovi kao i kod običnih bojlera. Prije puštanja u pogon korisnik je dužan prijaviti dimnjačaru novougrađen ili adaptiran dimnjak, a dimnjačar mora obaviti pregled i izdati nalaz o njegovoj ispravnosti.

Korisnici su, nažalost, često krivo informirani i izbjegavaju pregled od strane dimnjačara, pa se događaju situacije da nakon što serviser pusti bojler u pogon, bojler ne radi zbog propusnosti dimnjaka ili drugih nedostataka zbog nestručne izgradnje samog dimnjaka. Tek tada za korisnika taj dimnjak postaje dimnjak te korisnik traži dimnjačara da dođe pregledati što tu ne valja.

Redovno čišćenje dimnjaka

Odluka o obavljanju dimnjačarskih poslova propisuje da su korisnici dužni koristiti dimnjačarske usluge prema rasporedu čišćenja za pojedino dimnjačarsko područje. Dakle, naši dimnjačari redovno kroz godinu više puta obilaze kućanstva i ostale objekte prema rasporedu, tako da korisnici ne moraju posebno zvati dimnjačara. Nažalost, postoje korisnici koji ne žele koristiti naše usluge u redovnom prolasku dimnjačara, pa kod narudžbe čišćenja dimnjaka onda moraju čekati nekoliko dana za dolazak dimnjačara, posebno na početku sezone grijanja.

Alati, oprema i norme

Naša tvrtka posjeduje najsuvremenije alate i uređaje za obavljanje dimnjačarskih usluga. Osim klasičnih alata za čišćenje dimnjaka, imamo najnovije uređaje za analizu dimnih plinova, mjerenje koncentracije ugljičnog monoksida u prostoru, mjerenje podtlaka ili predtlaka u dimnjaku te količine kondenzata u dimnim plinovima i iskoristivosti goriva. Također imamo uređaj za mjerenje propusnosti dimnjaka za podtlačne i predtlačne sisteme do 5000 Pa. Naši dimnjačari svi imaju uvjerenja o osposobljenosti za rad s uređajima za analizu dimnih plinova, kao i za mjerenje propusnosti dimnjaka.

Korisnici često postavljaju pitanje koji su postupci kontrole ili zašto dimnjak baš na taj način mora biti izgrađen. Ovdje napominjemo da su sva pravila i postupci definirani normama. Norme koje posjedujemo pribavili smo od Hrvatskog zavoda za norme, a one jasno definiraju sve vezano uz izgradnju ili održavanje dimnjaka.

Sanacije i montaže dimnjaka

Osim dimnjačarskim uslugama, naša tvrtka bavi se montažom i sanacijom dimnjaka na području cijele Hrvatske, pa i izvan zemlje. Obavljamo pripremu dimnjaka za sve vrste trošila, plinske kondenzacijske uređaje, peći i kamine na kruta goriva, kao i peći na pelete. Za sanaciju i montažu koristimo sistemske dimnjake od nehrđajućeg čeličnog lima ovlaštenog proizvođača dimnjaka.

Redovno čišćenje, kontrole i servisi zbog vlastite sigurnosti

Korisnicima preporučamo da redovno dopuštaju dimnjačarima obavljanje čišćenja i kontrole zbog vlastite sigurnosti.

Svakako osim čišćenja i kontrole dimnjaka redovno treba obavljati i servise uređaja za loženje, kao i ispitivanje plinske instalacije od strane ovlaštenih osoba.

Dimax kontaktirajte na dimax.hr ili brojeve telefona 042/350-739 i 099/720-1280.

Život i društvo

U petak u Varaždinu javna vježba svih županijskih žurnih službi

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U organizaciji Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Varaždinske županije, u petak, 26. travnja, održat će se vježba svih žurnih službi Županije u povodu Nacionalnog dana hitne medicinske službe.

Vježbom će se još više povezati sve žurne službe, kako bi i u budućnosti djelovali na najbolji mogući način, a zainteresirano građanstvo vidjelo metode i postupke djelovanja žurnih službi.

Lokacija održavanja vježbe  je Međimurska ulica u smjeru Čakovca.

Nastavite čitati

Život i društvo

Gosti su bili puni hvale na svečanoj sjednici Općinskog vijeća Maruševca, a za vikend Zlatko Pejaković i Dani folklora

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Maruševec šarolikim programom obilježava svoje Dane, a današnji utorak je blagdan svetog Jurja te proštenje u Maruševcu.

Od 10 sati pod šatorom kod crkve sviraju Faringaši, u 11 sati počinje sveta misa, a nakon toga tradicionalno proštenje.

Ponedjeljak poslijepodne, 22. travnja, pak je bio rezerviran za svečanu sjednicu Općinskog vijeća Općine Maruševec. Načelnik Mario Klapša i predsjednik Općinskog vijeća Damir Šprem bili su domaćini brojnim dragim gostima, a spomenut ćemo samo neke; gradonačelnik Koprivnice Mišel Jakšić, saborska zastupnica Barbara Antolić Vupora, načelnik prijateljske Občine Rogatec Martin Mikolič, zamjenik gradonačelnika Varaždina Miroslav Marković i potpredsjednik Skupštine Varaždinske županije i načelnik Općine Petrijanec Željko Posavec.

Gosti su bili puni riječi hvale za suradnju s Općinom Maruševec, njezine prirodne ljepote te dobre ljude.

Šprem je svima poželio dobrodošlicu u Maruševec te svim slavljenicima čestitao imendane.

Načelnik Klapša je u svom govoru naglasak stavio na nestabilna vremena u kojima živimo, ali i brojna ulaganja na području Općine za generacije koje dolaze.

– Hvala svima koji su došli na “rođendan” naše općine, a puno toga se promijenilo i od protekle godine, ali ostao nam je ponos i srce koje malo jače zakuca kad se radi o našem Maruševcu. Svjesni smo da je Maruševec mala sredina, ali smo svjesni i odgovornosti koju imamo prema našim žiteljima; mladim obiteljima, poljoprivrednicima, gospodarstvenicima i starijim sugrađanima. Ono bez čega nema budućnosti je naša mladost koja će razvijati našu općinu te su dočekali gradnju stambene zone u Donjem Ladanju. Ne sumnjam da ćemo radišni i ujedinjeni postići svaki cilj koji si zadamo – istaknuo je načelnik.

Klapša je govorio o klimatskim izazovima i važnosti borbe s njima na lokalnoj razini, zatim važnosti obrazovanja kao temelja gospodarskog razvoja te ulaganjima u uređenje objekata i cestogradnju.

Nagrađeni

Na kraju svečane sjednice dodijeljena su općinska priznanja zaslužnim mještanima. Nagrada Općine Maruševec za iznimna dostignuća u proteklom razdoblju dodijeljena je Udruzi žena Maruša – za izniman doprinos očuvanju i promociji tradicijskih jela, rukotvorina i tradicijskih običaja maruševečkog kraja. Ista je nagrada dodijeljena Luki Hrgareku, za postignute izvanredne rezultate na sportskim natjecanjima u powerliftingu u zemlji i svijetu, a umjesto sportaša nagradu je primila njegova majka.

Plaketu Općine Maruševec primili su Josip Fadiga, za izniman doprinos razvoju sporta na području općine, Darko Posavec, za izniman doprinos u obrani domovine i stvaranju Republike Hrvatske, i KUD Klaruš Maruševec za iznimno djelovanje na promociji kulturne baštine Općine Maruševec, a povodom 25. obljetnice rada i postojanja.

Proslava Dana općine traje sve do 29. travnja. U subotu, 27. travnja, održat će se 21. Dani folklora u Maruševcu, a u večernjim satima pod šatorom fešta uz Zlatka Pejakovića. Nedjelja je rezervirana za Općinski kup u malom nogometu, a ponedjeljak za svečano otkrivanje kipa književnika Gustava Krkleca kod osnovne škole u Maruševcu.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje