Povežite se s nama

Život i društvo

U 93. godini života preminula istaknuta akademska slikarica i likovna pedagoginja Vera Kuntner

Objavljeno:

- dana

IN MEMORIAM

U Varaždinu je u ponedjeljak, 23. siječnja, u 93. godini života, preminula Vera Kuntner, istaknuta akademska slikarica i likovna pedagoginja.

Vera Kuntner rođena je 23. siječnja 1924. godine u Karlovcu. Još u djetinjstvu, spletom obiteljskih okolnosti, došla je u Varaždin, gdje je završila osnovnoškolsko i srednjoškolsko obrazovanje i u kojemu je provela najveći dio života. Zarana je pokazivala interes za crtanje, a njezine umjetničke sklonosti i nadarenost prepoznali su i školski nastavnici, koji su je usmjeravali i poticali na bavljenje slikarstvom. Tako je 1945. godine upisala studij na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, na kojoj su tada predavali poznati majstori slikarstva i povijesti umjetnosti: Omer Mujadžić, Krsto Hegedušić, Vladimir Filakovac, Ljubo Babić, Matko Peić i drugi. Slikarstvo je diplomirala 1954. godine, u klasi prof. Ive Režeka.

Dobitnica više nagrada i priznanja

Vera Kuntner na likovnoj sceni prisutna je još od 1946. godine kada je, kao studentica, prvi put izlagala na izložbi Likovnih umjetnika Hrvatskog zagorja i Međimurja. Prvu samostalnu izložbu održala je 1966. godine, a izlagala je i na brojnim skupnima u Zagrebu, Rijeci, Krapini, Splitu, Mariboru, Ptuju i Čakovcu.

Njezin radni vijek, pored likovnog stvaralaštva, obilježilo je i pedagoško djelovanje. Kao nastavnica likovne kulture radila je na školama u Kanfanaru i Rovinju, a potom, od 1958. godine pa sve do umirovljenja 1989. godine na Prvoj gimnaziji u Varaždinu. Osim toga, Vera Kuntner autorica je i brojnih uradaka na području primijenjene umjetnosti te likovne opreme knjiga i časopisa. Za svoje mnogostrano likovno– pedagoško djelovanje primila je više nagrada i priznanja, među kojima su: Orden rada SFRJ sa srebrnim vijencem, Red hrvatskog pletera (prema odluci predsjednika RH Franje Tuđmana) i Plaketa Grada Varaždina. Njezina mnoga ponajbolja djela nalaze se u zbirkama u Austriji, Italiji, Izraelu i Švicarskoj.

U Gradskom muzeju Varaždin 2009. godine priređena je retrospektiva slika, crteža i ilustracija Vere Kuntner, uz objavljenu popratnu monografiju, koja je omogućila dotad najcjelovitiji uvid u njezin stvaralački opus, sa svim sadržajno-formalnim raznolikostima.

       

Izvor:
Foto: Gradski muzej Varaždin

Život i društvo

Afrički pijesak ponovno stiže u Hrvatsku

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Afrički pijesak ponovno stiže u Hrvatsku.

Po visini se nastavlja pritjecanje toplog zraka iz sjeverne Afrike tako da će se krajem tjedna atmosfera zamutiti i obojati žutim tonovima afričkog pijeska, piše N1.

Nad srednjom Europom je polje povišenog tlaka zraka anticiklone, a ciklonalni vrtlozi nalaze se nad Baltikom i pred zapadnom obalom Europe nad Atlantikom. Uragan Leslie nad Atlantikom premjestio se prema sjeveroistoku oslabio i kao oluja na polarnoj fronti približava se zapadnoj obali Europe. Manja količina nestabilnog zraka zadržava se južno od Alpa nad sjevernom Italijom te uzrokuje povećanu naoblaku na sjevernom Jadranu.

Nastavite čitati

Život i društvo

Muzej hrvatskog vatrogastva iz Trenkove predstavljen na susretu povjesničara vatrogastva u Ateni

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U organizaciji CTIF-a u Ateni je održan 27. sastanak Komisije za povijest vatrogastva, CTIF-a, muzeje i dokumentaciju te 31. međunarodna konferencija povjesničara vatrogastva, a pod domaćinstvom Vatrogasne službe Grčke.

U srijedu 9. listopada  održan je 27. sastanak Komisije za povijest vatrogastva, CTIF-a, muzeje i dokumentaciju. Izvješće o radu Komisije je podnio predsjednik Gerald Schimpf, dok je voditelj međunarodne radne grupe Christian Fastl govorio o radu unutar grupe. Spomenuto je i certificiranje muzeja, kao i nova CTIF odlikovanja, koja su po prvi puta dodijeljena upravo u Ateni.

Predstavnici zemalja sudionika su predstavili djelovanje svojih muzeja te ostale aktivnosti u očuvanju vatrogasne baštine. Hrvatski predstavnik Vedran Runjić, koji je na sastanku sudjelovao preko videolinka, izvijestio je da je Muzej hrvatskog vatrogastva dobio rješenje Ministarstva kulture i medija RH o priznavanju statusa muzeja.

Bilo je riječi i o ulozi Muzeja u proslavi 160. obljetnice Prvog hrvatskog dobrovoljnog vatrogasnog zbora u Varaždinu te o organiziranju susreta kolekcionara u Koprivnici. Runjić je također najavio da HVZ namjerava zatražiti certifikat CTIF-a za Muzej, čime bi dobili priznanje i na međunarodnoj razini.

Utvrđene su lokacije i teme konferencije u idućim godinama: komunikacija u vatrogastvu (2025., Salzburg, Austrija), žene u vatrogastvu (2026., Myslowice, Poljska), pravna osnova u vatrogastvu (2027., Beč, Austrija). Za 2028. godinu određena je tema protupožarne zaštite prije vatrogastva, a domaćin susreta nije određen.

Konferencija povjesničara vatrogastva je održana 10 listopada. Ovogodišnja tema susreta su bili objekti koje koriste vatrogasci –  vatrogasni domovi, spremišta, vježbališta, ali i posebni elementi u arhitekturi vezani za vatrogastvo.

Hrvatsku priču je kroz predavanje predstavio dr. sc. Christian Fastl iz Austrije koji je obradio temu objekta Dobrovoljnog vatrogasnog društva Opatija, prvotno zamišljenog kao odmaralište austrijskih vatrogasaca. Veliku ulogu u radu su imali opatijski vatrogasci, a posebno član Odbora za istraživanje hrvatske vatrogasne povijesti René-Raymond Gulin.

Voditelj Muzeja hrvatskog vatrogastva Runjić je pripremio rad o spomenicima posvećenima vatrogastvu na području Republike Hrvatske. Uz brojčane podatke o broju spomenika, spomen ploča i murala posvećenih vatrogascima koji su prikupljeni u travnju, prikazani su i najpoznatiji spomenici, od bisti Gjuri Stjepanu Deželiću i Mirku Kolariću do spomen kompleksa na otoku Kornatu.

Povjesničari vatrogastva su pokazali veliki interes za navedenu temu, pa je  ovogodišnji zbornik radova izašao na preko 600 stranica. Izuzetno smo ponosni što naslovnicu ovogodišnjeg zbornika krasi fotografija pročelja zgrade vatrogasnog doma u Opatiji i što ponovno imamo 2 rada iz Hrvatske u ovom prestižnom zborniku.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje