HZJZ: evo zašto je epidemija majmunskih boginja proglašena javnozdravstvenom hitnom situacijom
Majmunske boginje - Mpox je virusna infekcija koja uzrokuje simptome slične gripi i gnojne lezije, a iako je obično blaga,...
Tada se diljem Hrvatske održao niz događanja (radionice, tribine, ankete, izlazak u medije…) s ciljem približavanja psihologijskih tema širem građanstvu putem prikaza načina pomoću kojih psiholozi mogu pridonijeti poboljšanju kvalitete života pojedinca i zajednice.
Sudjelovanje na PsihOšpanciru bilo je besplatno za sve sudionike
U sklopu Tjedna psihologije u Čakovcu i Varaždinu održan je PsihOšpancir, konferencija koju četvrtu godinu zaredom organizira Društvo psihologa Varaždin uz suorganizaciju Međimurskog veleučilišta u Čakovcu i Sveučilišta Sjever SC Varaždin.
– Na konferenciji sudjeluju psiholozi, psihijatri i drugi stručnjaci koji se bave mentalnim zdravljem, koji putem predavanja i radionica žele stručnoj javnosti i širem građanstvu približiti psihologijska saznanja o mogućnostima povećanja osobne dobrobiti i profesionalne kompetentnosti – kaže profesorica psihologije Berta Bacinger Klobučarić sa Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije, koja je i sama sudjelovala u nekoliko predavanja na manifestaciji.
PsihOšpancir su službeno otvorili Andreja Bogdan, Nevenka Breslauer te Robert Grudić
Jedno od njih upečatljivim je naslovom “upalo u oči” mnogima: radi se o predavanju “65. polje u šahu”, koje je Bacinger Klobučarić održala u suradnji s Majom Baksom, mag. prim. educ., inače zaposlenicom Međimurske udruge za ranu intervenciju u djetinjstvu (MURID-a). U prezentaciji su govorile o šahu i legendama povezanima s tom igrom, ali i o njegovu značaju za razvoj kognitivnih sposobnosti. Dodale su da šah razvija intelekt, pamćenje, logičko mišljenje, kreativnost, ali i toleranciju te uvažavanje protivnika:
– Šah mogu podjednako igrati muškarci i žene, osobe s invaliditetom i druge osobe s raznim teškoćama koje bi se možda teže bavile drugim sportom, što ga čini iznimno tolerantnom aktivnošću. Pogodan je za učenje kreativnosti, budući da je broj poteza praktički beskonačan, odnosno, svaka je partija jedinstvena!
Sudjelovanje na konferenciji bilo je besplatno za sve sudionike. PsihOšpancir su 15. veljače službeno pozdravnim riječima otvorili Andreja Bogdan, klinička psihologinja, predsjednica Programskog i organizacijskog odbora PsihOšpancira, doc. dr. sc. Nevenka Breslauer, dekanica Međimurskog veleučilišta te Robert Grudić, dr. med., ravnatelj Županijske bolnice Čakovec. Otvorenje je popratila i Ženska vokalna skupina “Stridonne”.
“Šah je strategijska igra u kojoj su suprotstavljene dvije osobe. Igra se na ploči sa 64 kvadratnih polja, pravilno raspoređenih u mrežu 8 X 8. U igri se koriste 32 figure, 16 po svakom igraču. Figure predstavljaju vojsku, a cilj svakog igrača je obraniti svoju vojsku od napada protivničke, paralelno napadajući i nastojeći pobijediti suparničku vojsku. S obzirom na cilj igre, šah je neprekidno istraživanje i rješavanje problema.
U tom smislu predstavlja intelektualni proces, odnosno vježbu beskonačnih mogućnosti uma, tijekom koje se unapređuju mentalne sposobnosti, kao što su koncentracija i pažnja, kritičko razmišljanje, apstraktno razmišljanje, rješavanje problema, strateško planiranje, donošenje odluka, kreativnost i slično. Igranje šaha razvija i niz psiholoških vrlina poput ustrajnosti, odlučnosti, strpljenja, kao i učenje poštivanju protivnika, na čemu je utemeljen sportski “fair-play”. Značaj psiholoških faktora predstavlja 65. polje u šahu.
Igranje šaha u svakoj životnoj dobi pridonosi poboljšanju funkcija mozga i kognitivnih funkcija, kao i učenju pozitivnih životnih vrijednosti. Time se nameću razmišljanja o dobrobiti igranja šaha kod djece u školskoj dobi u smjeru poboljšanja edukativnih uspjeha.”
Ukupno 38 posto maturanata (2052) strukovnih škola s pretenzijom upisa studija palo je državnu maturu na jesenskom roku zbog ocjene nedovoljan iz barem jednog obaveznog predmeta – matematike, hrvatskog i stranog jezika.
Kada je riječ o učenicima gimnazija koji postižu znatno bolji uspjeh na maturi od učenika strukovnih škola (zbog koncepta mature prilagođenog kurikulumu gimnazija), maturu je u drugom pokušaju palo njih 123, odnosno 12 posto. Za gimnazijalce to znači da nemaju ispunjen uvjet o završnosti obrazovanja pa će svoju šansu trebati potražiti na maturi 2025., piše Jutarnji list.
Nakon što je na ljetnom roku maturu pao svaki drugi učenik strukovne škole, na jesenskom roku ispite je pisalo njih čak 5387, odnosno zajedno s gimnazijalcima, tom su roku pristupila 7344 maturanta. Kada je riječ o strukovnjacima, hrvatski je palo njih 28 posto, matematiku na osnovnoj razini 15 posto, dok ih je 53 posto palo matematiku na prijavljenoj višoj razini. Iznenađuje podatak da osnovnu razinu engleskog jezika nije položilo 44 posto strukovnjaka (višu razinu 11 posto).
Katastrofalan rezultat zabilježen je na izbornom predmetu fizika, budući da je nedovoljan iz tog ispita dobilo čak 93 posto maturanata strukovnih škola. Loš prolaz su imali i iz kemije (59 posto negativnih ocjena), pak i informatike koju je palo 58 posto strukovnjaka. Porazno je bilo i s biologijom – 61 posto ih je palo taj ispit, a pristupnici se ne mogu pohvaliti niti s dobrim rezultatima iz predmeta politika i gospodarstvo – palo ih je 43 posto.
Fizika je bila najteži izborni predmet i za gimnazijalce, pa taj ispit nije uspjelo proći njih 57 posto. Informatiku je pao svaki treći gimnazijalac, slično kao i kemiju (32 posto), odnosno matematiku na višoj razini (31 posto). Iznenađuje i da je engleski jezik na osnovnoj razini bio eliminacijski za 25 posto gimnazijalaca, kao i to da je negativnu ocjenu iz politike i gospodarstva dobilo 30 posto gimnazijalaca.
Po podacima NCVVO-a, rezultati jesenske mature značajno su lošiji od lanjskih iz fizike kada je palo 78,5 strukovnjaka i 46 gimnazijalaca, a rezultati iz kemije su gotovo isti. U odnosu na lanjskih 20 posto gimnazijalaca koji su pali matematiku na osnovnoj razini, dva posto ovogodišnjih je značajan napredak. Druga je priča s matematikom na višoj razini koju je lani palo 18,6 posto gimnazijalaca, a sada 31 posto.
Cijeli tekst možete pročitati OVDJE.
U 76. godini preminuo je dugogodišnji predsjednik DVD-a “Prvi hrvatski dobrovoljni vatrogasni zbor u Varaždinu” zaslužni vatrogasac i veliki promotor vatrogastva g. Mirko Svetec, Tužnu vijest potvrdili su iz DVD-a Varaždin.
Mirko Svetec rođen je 1949. godine, članom DVD-a Varaždin postao je 1989. godine. Od tada je obnašao brojne dužnosti u Društvu – 15 godina proveo je na dužnosti tajnika DVD-a te 18 godina na mjestu predsjednika najstarijeg DVD-a u Hrvatskoj i ovom dijelu Europe. Uz to, svoj doprinos vatrogastvu dao je i u drugim vatrogasnim organizacijama – Gradska vatrogasna zajednica Varaždin, Vatrogasna zajednica Varaždinske županije, Hrvatska vatrogasna zajednica gdje je godinama djelovao u cilju poboljšanja statusa vatrogasaca i razvoja vatrogastva općenito. Do posljednjih dana svog života Mirko Svetec je bio zamjenik predsjednika GVZ Varaždin, predsjednik Odbora za priznanja i odlikovanja Vatrogasne zajednice Varaždinske županije, član Odbora za istraživanje hrvatske vatrogasne povijesti Hrvatske vatrogasne zajednice. Za svoj rad i doprinos 2020. godine primio je najviše vatrogasno odlikovanje – povelju i plaketu s likom Gjure Stjepana Deželića.
Posljednji ispraćaj bit će u utorak 24. rujna 2024. godine na groblju u Varaždinu u 14 sati sa svim vatrogasnim počastima.
-Svi koji žele sudjelovati na posljednjem ispraćaju pozivaju se da dođu u svečanoj vatrogasnoj odori ili ako je nemaju u radnoj odori. Dodatne informacije oko mjesta okupljanja za formiranje ešalona, odavanja počasti, počasne straže dostavit ćemo Vam čim budu poznate – poručili su iz DVD-a Varaždin.